Home



ZNAČAJ KRAJIŠNIKA ZA "SRPSKU ILIDŽU"




Momčilo Krajišnik je "rođen u Sarajevu i bolje nas je razumio", kaže bivši šef Kriznog štaba na Ilidži, jednoj od općina u kojima je, prema optužnici, izvršen progon Bošnjaka. Pokrštavanje Muslimana u pravoslavce spomenuto u "romantično-propagandne svrhe"

Momčilo Krajišnik u sudnici TribunalaMomčilo Krajišnik u sudnici Tribunala

Za vodstvo "srpske" općine Ilidža Momčilo Krajišnik je bio jedan od najznačajnijih političara jer je, prema riječima bivšeg šefa lokalnog Kriznog štaba, Nedjeljka Prstojevića, "bio rođen u Sarajevu i bolje nas je razumio".

Kroz Prstojevićev iskaz, tužitelj je nastojao utvrditi tko su bili politički i vojni autoriteti vlastima u Ilidži - jednoj od općina gdje je, prema optužnici protiv Krajišnika, izvršen progon bošnjačkog stanovništva 1992. godine. "Predsjedništvo srpske BiH je bilo na vrhu svega", navodi svjedok. Do stvaranja VRS u maju 1992., "obrana je bila samoinicijativna" i jedinice TO nisu bile u hijerarhiji.

Prstojević je potvrdio da su u periodu od aprila do juna 1992. godine na Ilidžu stizale razne paravojne grupe, određeni Bokan, "zvornički četnici", Arkanova grupa, ali da lokalno vodstvo "nije bilo njima oduševljeno", da su bili "uglavnom željni pljačke" i da bi im se "brzo zahvaljivalo na pomoći". Na pitanje u kojim su operacijama te grupe sudjelovale, svjedok kaže da se radilo uglavnom o "obrambenim operacijama jer na Ilidži nije bilo ofenziva osim jednog slučaja aktivne obrane". Svjedok navodi da su se te grupe morale pretpočiniti VRS jer "vojnih jedinica izvan VRS i MUP-a nije moglo biti".

Tužitelj se potom bavio progonom Bošnjaka iz Kotorca u maju 1992. godine, u kojem je - kako se moglo čuti na snimci presretnutog telefonskog razgovora - ulogu imao i sam Prstojević. Nakon vojne akcije, on je naložio da se bošnjačke žene i djeca pošalju "pješke ravno na Baščaršiju, a muški u zatvor". Prstojević u tom razgovoru naglašava da se civile ne šalje u Butmir, Sokolac ili u Hrasnicu - "jer će se (ta područja) čistiti".

Na zahtjev sudaca da pojasni zašto ti civili nisu mogli ostati u općini Ilidža, svjedok je kazao da bi oni tu bili "nebezbjedni". Na kraju spomenutog telefonskog razgovora, Prstojević je svom sugovorniku napomenuo da "žene i djeca koji prime pravoslavnu vjeru - mogu ostati". Na višekratno inzistiranje sudaca da kaže što je time mislio, Prstojević kaže da je to upotrijebio "bez ikakve potrebe i efekta", da se u pjesmi iz vremena Prvog srpskog ustanka kaže da je Karađorđe takvu poruku uputio lokalnim Turcima i da je on to ponovio "više u romantično-propagandne svrhe".

Iskaz ovog svjedoka nastavit će sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 239

GRANCE STRPLJENJA: Sudije prekinule Miloševićevo traćenje vremena
NEPOŠTOVANJE SUDA - Sloboda izražavanja ili opstrukcija pravde
"MINI SUĐENJE"- Krajišnik želi da sudi svedoku optužbe
"MAKSI SUĐENJE" - Tužilac traži spajanje svih srebreničkih optužnica
USPON I PAD: Novi film produkcije SENSE o Ratku Mladiću