Home



ŠTO JE VLADA ZNALA O ZATOČENICIMA?




Bivši član vlade Srpske Republike BiH tvrdi da nije imao informacija o tome što se događa u zatočeničkim logorima 1992. godine, a tužitelj nastoji pokazati da je Milan Trbojević znao više no što je spreman priznati

Milan Trbojević, svjedok na suđenju KrajišnikuMilan Trbojević, svjedok na suđenju Krajišniku

Da je političko rukovodstvo Srpske Republike BiH u proljeće 1992. godina znalo u kakvim su uvjetima držani zatočeni Bošnjaci i Hrvati na njenom teritoriju, “prva sjednica vlade bi bila održana u Omarskoj da se na licu mjesta vidi što se događa”, tvrdi Milan Trbojević, bivši potpredsjednik u prvoj vladi koja je formirana na Palama.

“U vladi nije bilo saznanja o stvarnim uvjetima, recimo u Omarskoj” i “nitko nije imao u glavi mogućnost da će se to izroditi u zločinački logor”, kazao je svjedok tokom svog višednevnog iskaza na suđenju Momčilu Krajišniku, bivšem predsjedniku Skupštine bosanskih Srba.

Pozivajući se na dokumente tužitelj, međutim, navodi da je na sjednici vlade 15. juna 1992. godine Trbojević rekao kako je razmjena zarobljenika “hitna” i “ozbiljna stvar, koja će imati posljedice za cijelu republiku ako joj ne bude posvećena pažnja.” Na istoj je sjednici, također, dogovoreno da radna grupa, u koju je imenovan i Trbojević, posjeti zatočeničke centre u Krajini. No, Trbojević je kazao da ne zna na temelju čega je zaključio da je situacija hitna i ozbiljna, odnosno da se “ne sjeća teksta izvještaja” o kojem se raspravljalo na toj sjednici, bilo da se radilo o izvještaju Komisije za razmjene, ministra unutrašnjih poslova ili ministra pravde.

Kasnije, u augustu, inspektor za zatvorske objekte u SRBiH je načinio izvještaj o Omarskoj u kojem je naveo da su uvjeti zadovoljavajući, kaže svjedok. No taj izvještaj je podnesen samo ministarstvu pravde i proslijeđen Karadžiću.

Tužitelj Alan Tieger/Tiger nastoji pokazati da je Trbojević ipak imao više informacija o tome što se događa s civilnim zatočenicima na teritoriju SRBiH no što je spreman priznati. Tieger je predočio dokumente o tome da je Trbojević početkom augusta 1992. naložio da se izvrši inspekcija zatočeničkih centara u Autonomnoj Regiji Krajina, kao i da se o tom izvještaju raspravlja na zatvorenoj sjednici vlade. Svjedok je, međutim, i dalje tvrdio da se tog izvještaja ne sjeća i da je sjednica “vjerojatno” održana, ako tako piše. On tvrdi da nije bilo posebnog razloga da se o tim problemima raspravlja na zatvorenoj sjednici jer su “u javnosti već pokazane slike neuhranjenih ljudi iza žice u Trnopolju”.

Sudac je svjedoka, u toku današnje rasprave, podsjetio prvo na obavezu da govori istinu, a potom i na to da može prigovoriti ako smatra da bi ga neki odgovori mogli inkriminirati (što se neće moći koristiti protiv njega). Trbojević je u prijašnjim intervjuima s haškim istražiteljima tretiran kao osumnjičeni. Njegov iskaz nastavlja se i sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 229

ODLOŽENA IZJAŠNJAVANJA: Prvi policijski generali u pritvoru Tribunala
SLUŽBENA BELEŠKA: Kako je policija priznala ubistvo 40 ljudi
SLUŽBENO LICE: Registrovane, operativne i prijateljske veze inspektora Jašovića
"BJEŽ'TE USTAŠE": Prva svjedočenja o masakru u Uzdolu
JEDNO BIĆE, DVA TIJELA: Neorganizovani Karadžić i sistematični Krajišnik
"MLAD I NEISKUSAN": Zašto je Hakija odbio da se stavi pod Naserovu komandu