Home



KRIZNI ŠTAB KAO OKOSNICA




Nakon što je ukazala na vezu Momčila Krajišnika sa kriznim štabovima u opštinama koje su 1992. godine proglasile Srpsku Republiku BiH, ekspert tužilaštva je u nastavku svedočenja dokumentima ilustrovala ulogu koju su krizni štabovi imali pre i posle formiranja Vojske Republike Srpske

Dorothea Hanson, svjedok na suđenju KrajišnikuDorothea Hanson, svjedok na suđenju Krajišniku

Krizni štabovi su u proleće 1992. godine kontrolisali i vojsku i policiju, tvrdi ekspert tužilaštva Dorothea/Dorotea Hanson i objašnjava da je reč o "popunjavanju praznine" nastale nakon što je JNA rasformirana a Vojska Republike Srpske (VRS) se još nije "operativno organizovala." Takav zaključak ilustrovala je sa dve odluke skupštine Srpske republike BiH kojima se 12. maja 1992. osniva VRS i dva dana nakon toga, "s obzirom da vojska preuzima odbranu", predlaže ukidanje Kriznih štabova. "To zapravo govori o tome kakvu su ulogu Krizni štabovi imali do tada", objasnila je Hanson.

Tu je ulogu, sasvim eksplicitno, u televizijskom intervjuu čiji su delovi emitovani u sudnici, opisao predsednik Kriznog štaba opštineVogošća, Jovan Tintor, predstavivši se kao "predsednik kriznog štaba kome su podređene i civilna i vojna vlast". Krizni štabovi bili su zaduženi za mobilizaciju, organizovanje jedinica TO od kojih će nastati jedinice VRS, kao i za formiranje policijskih stanica na teritoriji Srpske republike BiH, tvrdi ekspert tužilaštva.

Nakon osnivanja VRS i dalje postoji kontinuirana veza između vojnih snaga i kriznih štabova, kaže Hanson i precizira da se u dokumentaciji može uočiti kako je vremenom "samostalnost vojske bila sve veća" ali je održana i bliska komunikacija sa kriznim štabovima "na organizovanju odbrane." Uočljivo je međutim da je, zbog preuzimanja komande od strane vojske, taj odnos donekle modifikovan, što je svedokinja ilustrovala sa dva presretnuta razgovora u kojima je jedan od sagovornika general Ratko Mladić.

U prvom, načelnik štaba VRS izdaje uputstva članu kriznog štaba Ilidže, izvesnom Unkoviću "da se sve jedinice stave pod komandu Gagovića", tadašnjeg komandanta Četvrtog korpusa. Na pitanje Unkovića da li da i "Arkanovce stavi pod njegovu komandu", Mladić odgovara "sve pod moju komandu što nosi pušku, ako misli nositi glavu". U drugom razgovoru Mladić naređuje članu kriznog štaba Trnovo da "presretne (neprijateljsku) kolonu i porobi sve to".

Hanson je nizom dokumenata ilustrovala i vezu kriznih štabova i policije zaključujući da je i pored sopstvene komandne strukture, policija dnevne naredbe dobijala od kriznih štabova. Jedna od ilustracija bila je naredba kriznog štaba Prijedora da se "iz sabirnog centra Trnopolje niko ne sme pustiti bez dozvole kriznog štaba".

Svedočenje eksperta tužilaštva Dorotee Hanson se nastavlja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 225

IZJAŠNJAVANJE: Trojica generala prvi put pred sudijama
MILOŠEVIĆ PROTIV CNN: Humanitarna kriza ili režirana predstava?
OPERACIJA TREBEVIĆ: Zakasneli obračun sa kriminalcima u vlastitim redovima
SUDSKI POZIV: Osumnjičeni kao nevoljan svedok optužbe
KRAJIŠNIKOVA MOĆ: Duga ruka predsednika Skupštine
PO SLOVU ZAKONA: Vojnicima je svako mogao da sudi
ODBIJENE ŽALBE: Tribunal stavlja tačku na slučaj prijedorskih logora