Home
BUDUĆA SEĆANJA
Tvrdnjom da su joj sećanja danas "svežija" nego pre osam godina svedokinja iz Bjelovca pokušala da objasni razlike u svojim izjavama iz 1993. i danas
Mira Filipović, svjedok na sudjenju Oriću
Mira Filipović iz Bjelovca kraj Srebrenice odvedena je iz porodične kuće 14. decembra 1992. nakon što su selo napali "naoružani ljudi u civilu i maskirnim uniformama sa povezima na glavi ili rukama", kako ih je opisala svedočeći na sudjenju bivšem zapovedniku Armije BiH u području Srebrenice Naseru Oriću.
U napadu su poginuli otac i brat njenog muža Slavoljuba Filipovića koji je, kako je opisala, tog dana rano ujutro napustio kuću, čim je počela pucnjava. Filipović je krajem prošle godine svedočio na ovom sudjenju i opisao kako je - u jednom razgovoru radio-vezom - optužio Orića da je "bebe proglasio borcima", pošto su 14. decembra 1992., uz njegovu majku i suprugu, iz kuće odvedena i njegova deca.
Mira Filipović je opisala kako je tada pokušala da se zaštiti od napadača bacivši na njih dve bombe koje je pronašla u kući. Bombe, tvrdi, nisu eksplodirale jer ih ona nije pravilno aktivirala, ali su napadači tako otkrili da se neko krije u kući i ubacili bombu u nju. Svedokinja i jedan dečak koji se kod nje krio zadobili su povrede po licu i telu.
Branilac Nasera Orića Džon Džons/John Jones je u unakrsnom ispitivanju svedokinju suočio sa izjavama koje je 1993. i 1994. godine dala srpskim vlastima, a u kojima se te povrede pripisuju bombi koju je ona sama bacila na napadače. Tvrdeći da je "posle oslobadjanja jedno vreme bila u šoku", te da su njene kasnije izjave pouzdanije jer je "kako je vreme prolazilo shvatala šta se zapravo tada dogodilo", svedokinja je ostala pri verziji koju je ispričala u sudnici.
Mira Filipović je u glavnom ispitivanju potvrdila da je tokom dva meseca, dok nije razmenjena, niko nije zlostavljao ali da je više puta ispitivana. U selu Položnik gde je sprovedena zajedno sa dvadesetak meštana iz Bjelovca, ispitivao je izvesni Kemo, pominjan u dosadašnjim iskazima svedoka kao vojnik koji je tukao zatočenike srebreničkog SUP-a. "Kemo je pitao šta se dešavalo u Bjelovcu, gde je oružje i vojska, i sve vreme ispitivanja vrteo u ruci veliki nož", opisala je svedokinja.
U Položniku je zatekla i Hazima Omerovića zvanog Mrki, koji je takodje pominjan u ranijim svedočenjima o prebijanjima u srebreničkom SUP-u. Svedokinja ga je opisala kao čoveka "vrlo sličnog" Naseru Oriću koji je "voleo da ističe da je Orićev zamenik i bliski saradnik". Kada je prebačena u Srebrenicu, s decom je smeštena kod njegovih sestara, a Mrki joj je, kako je opisala, pomogao da jednom poseti svekrvu, zatvorenu u zgradi SUP-a.
Odgovarajući na pitanja Orićevog branioca, svedokinja je potvrdila da su Mrki i njegove sestre, prema njoj i njenoj deci, bili pažljivi i da se u njihovim kućama "osećala bezbedno".
Sudjenje Naseru Oriću biće nastavljeno sledeće sedmice.
TV Tribunal 219
PRESUDA: Sporedne uloge u najtežem zločinu
OBRAZ ILI ŽIVOT: "Hamletovske dileme" profesora Markovića
BOMBA U DVE VERZIJE: Vraćeno ili promenjeno sećanje
PREDAJA: Todović odložio izjašnjavanje o krivici
NEVOLJNI SVEDOK: Da li je "Komandant Čeliku" komandovao jedinicom "Čeliku"