Home



PROGON MUSLIMANA IZ TRNOVA




Svedočenje o dogadjajima u Trnovu koje se u optužnici protiv Momčila Krajišnika navodi kao jedna od 37 opština u BiH gde je od jula 1991. do kraja decembra 1992. godine sproveden progon Muslimana i dugog nesrpskog življa.

Omer Vatrić, svjedok na sudjenju KrajišnikuOmer Vatrić, svjedok na sudjenju Krajišniku

Sudjenje Momčilu Krajišniku nastavljeno je posle jednonedeljne pauze svedočenjem Omera Vatrića koji je do maja 1992. godine bio sekretar za privredu i član Izvršnog odbora Trnova, opštine jugoistočno od Sarajeva.

Većina od oko sedam hiljada stanovnika opštine bili su Muslimani, opisao je Vatrić a u samom gradiću Trnovo, oni su činili polovinu od oko dve i po hiljade žitelja. Druga polovina bili su Srbi. Vatrić je svedočio o dogadjajima koji su prethodili granatiranju Trnova 31. maja 1992. i “proterivanju muslimanskog stanovništva iz grada”.

U aprilu 1992. medjuetnička napetost se iz Sarajeva već proširila na Trnovo, u kojem pre toga, rekao je Vatrić, “nije bilo razmirica”. Normalan život u Trnovu je prema rečima svedoka bio poremećen blokadom većine organizacija. “Od skupštine, odeljenja Narodne odbrane do MUP-a, sve su organizacije bile podeljene”, rekao je Vatrić. Jedino je Mirovno veće koje su formirali gradjani Trnova, prema njegovim rečima, pokušavalo da na neki način održi kontrolu u opštini.

Nedelju dana pred granatiranje Trnova, opisao je Vatrić, gradom su se šetali naoružani vojnici u uniformama rezervnog sastava JNA ali sa obeležjima koja “nisu pripadala jugoslovenskoj armiji već su to bile kokarde, srpske zastave i šajkače”. “Sve je mirisalo na jednu vojnu stvar koja vodi ka onome što nam se kasnije i dogodilo”, opisao je Vatrić.

Dan uoči napada na Trnovo, srpsko stanovništvo grada napuštalo je svoje domove a Vatrić je i sam bio upozoren od svoje sekretarice, Srpkinje, “da se čuva jer će se nešto strašno dogoditi”. U granatiranju Trnova koje je počelo 31. maja 1992. poginulo je pet osoba a 14 je zarobljeno. Oni se prema Vatrićevim rečima i dalje vode kao nestali.

Trnovo je, tvrdi Vatrić, bilo prinudjeno da napusti izmedju 1.000 i 1.500 muslimanskih stanovnika, zajedno sa još oko 1.000 Muslimana koji su prethodno izbegli iz Foče. Nastojeći da precizira šta je Muslimane primoralo da izbegnu iz Trnova predsedavajući sudija Ori/Orie tražio je od svedoka dodatno objašnjenje. Vatrić je potvrdio da su “ljudi bili izvlačeni iz grada zbog granatiranja” i da se više nisu mogli vratiti “zbog ratnih dejstava koja su se nastavila”. Osim toga “nove vlasti nisu ih ni zvale da se vrate”, dodao je Vatrić.

Trnovo se u optužnici protiv Momčila Krajišnika navodi kao jedna od 37 opština u BiH gde je od jula 1991. do kraja decembra 1992. godine sproveden progon Muslimana i dugog nesrpskog življa. Krajišnik se tereti da je zajedno sa drugim učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata učestvovao u planiranju, pomaganju, podržavanju i izvršenju tog progona.



Fotografije
Omer Vatrić, svjedok na sudjenju Krajišniku
Mapa Trnova i okoline


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 209

SUDIJE, OPTUŽENI ILI SVEDOCI: Ko upravlja Haškim tribunalom?
ODBRANA HADŽIHASANOVIĆA: Komandant ili "žrtveni jarac"
O JABUKAMA I KRVI: Odiseja Bošnjaka iz sela Hrvaćani
UZROK SMRTI: Žrtve masakra ili oružanog sukoba
"GRČKA VEZA": Svedok iz Komiteta drugi put sa Miloševićem