Home
PROGON MUSLIMANA IZ TRNOVA
Svedočenje o dogadjajima u Trnovu koje se u optužnici protiv Momčila Krajišnika navodi kao jedna od 37 opština u BiH gde je od jula 1991. do kraja decembra 1992. godine sproveden progon Muslimana i dugog nesrpskog življa.
Omer Vatrić, svjedok na sudjenju Krajišniku
Sudjenje Momčilu Krajišniku nastavljeno je posle jednonedeljne pauze svedočenjem Omera Vatrića koji je do maja 1992. godine bio sekretar za privredu i član Izvršnog odbora Trnova, opštine jugoistočno od Sarajeva.
Većina od oko sedam hiljada stanovnika opštine bili su Muslimani, opisao je Vatrić a u samom gradiću Trnovo, oni su činili polovinu od oko dve i po hiljade žitelja. Druga polovina bili su Srbi. Vatrić je svedočio o dogadjajima koji su prethodili granatiranju Trnova 31. maja 1992. i “proterivanju muslimanskog stanovništva iz grada”.
U aprilu 1992. medjuetnička napetost se iz Sarajeva već proširila na Trnovo, u kojem pre toga, rekao je Vatrić, “nije bilo razmirica”. Normalan život u Trnovu je prema rečima svedoka bio poremećen blokadom većine organizacija. “Od skupštine, odeljenja Narodne odbrane do MUP-a, sve su organizacije bile podeljene”, rekao je Vatrić. Jedino je Mirovno veće koje su formirali gradjani Trnova, prema njegovim rečima, pokušavalo da na neki način održi kontrolu u opštini.
Nedelju dana pred granatiranje Trnova, opisao je Vatrić, gradom su se šetali naoružani vojnici u uniformama rezervnog sastava JNA ali sa obeležjima koja “nisu pripadala jugoslovenskoj armiji već su to bile kokarde, srpske zastave i šajkače”. “Sve je mirisalo na jednu vojnu stvar koja vodi ka onome što nam se kasnije i dogodilo”, opisao je Vatrić.
Dan uoči napada na Trnovo, srpsko stanovništvo grada napuštalo je svoje domove a Vatrić je i sam bio upozoren od svoje sekretarice, Srpkinje, “da se čuva jer će se nešto strašno dogoditi”. U granatiranju Trnova koje je počelo 31. maja 1992. poginulo je pet osoba a 14 je zarobljeno. Oni se prema Vatrićevim rečima i dalje vode kao nestali.
Trnovo je, tvrdi Vatrić, bilo prinudjeno da napusti izmedju 1.000 i 1.500 muslimanskih stanovnika, zajedno sa još oko 1.000 Muslimana koji su prethodno izbegli iz Foče. Nastojeći da precizira šta je Muslimane primoralo da izbegnu iz Trnova predsedavajući sudija Ori/Orie tražio je od svedoka dodatno objašnjenje. Vatrić je potvrdio da su “ljudi bili izvlačeni iz grada zbog granatiranja” i da se više nisu mogli vratiti “zbog ratnih dejstava koja su se nastavila”. Osim toga “nove vlasti nisu ih ni zvale da se vrate”, dodao je Vatrić.
Trnovo se u optužnici protiv Momčila Krajišnika navodi kao jedna od 37 opština u BiH gde je od jula 1991. do kraja decembra 1992. godine sproveden progon Muslimana i dugog nesrpskog življa. Krajišnik se tereti da je zajedno sa drugim učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata učestvovao u planiranju, pomaganju, podržavanju i izvršenju tog progona.
Fotografije
TV Tribunal 209
SUDIJE, OPTUŽENI ILI SVEDOCI: Ko upravlja Haškim tribunalom?
ODBRANA HADŽIHASANOVIĆA: Komandant ili "žrtveni jarac"
O JABUKAMA I KRVI: Odiseja Bošnjaka iz sela Hrvaćani
UZROK SMRTI: Žrtve masakra ili oružanog sukoba
"GRČKA VEZA": Svedok iz Komiteta drugi put sa Miloševićem