Home
"VOJNIČKE PRIČE" O POGUBLJENJIMA
Bivši vojni policajac Nebojša Jeremić je na dan masovnog pogubljenja Srebreničana u Orahovcu čuvao kapiju na ulazu u Zvorničku brigadu VRS dok su njegove kolege "na terenu" vršle masovne egzekucije zarobljenika
Svjedok odbrane Ratka Mladića, bivši vojni policajac Zvorničke brigade Nebojša Jeremić, je u vrijeme srebreničke operacije u ljeto 1995. radio u Službi za suzbijanje kriminaliteta, pod komandom načelnika bezbjedosti Drage Nikolića.
Jeremić je u glavnom iskazu rekao da je u julu 1995. godine, poslije pada Srebrenice, vidio kako pored kasarne Zvorničke brigade magistralnim putem prema Bijeljini prolaze kamioni sa ženama i djecom i autobusi sa zarobljenicima u pratnji vojnika VRS. Zarobljenici su sjedili pognute glave i sa rukama iza vrata. U kasarni se, rekao je, pričalo da su ih vozili u logor Batković u Bijeljini, navodno za razmjenu.
Jednog od tih dana u julu 1995. godine Jeremiću je naređeno da dežura na kapiji kasarne, budući da su ostali vojni policajci, uključujući i dvojicu njegovih kolega iz Službe za suzbijanje kriminaliteta, otišli na teren. Pošto nije mogao da sjeti tačnog datuma kada se to desilo tužiteljica Amber/Ambeer Hasan ga je u unakrsnom ispitivanju suočila sa dokumentom vojne policije Zvorničke brigade iz kojeg proizilazi da je Jeremić bio dežurni 14. jula 1995. godine, u vrijeme masovnog strijeljanja zarobljenih Srebreničana u Orahovcu.
Jeremić je prvo tvrdio da mu kolege Goran Bogdanović i Čedo Jović po povratkusa terena nisu rekli gdje su bili i šta su radili. Nakon što ga je tužiteljica podsjetila da je svjedočeći u predmetu "Popović i drugi" tvrdio suprotno, Jeremić je potvrdio da mu je Bogdanović po povratku sa terena rekao da su bili u Orahovcu gdje im je naređeno da pucaju po zarobljenicima, ali da je on "ostavio pušku i odbio da puca". Kaže, međutim, da mu je Bogdanović to možda rekao odmah po povratku, a možda i kroz sedam dana ili tek nakon nekoliko mjeseci.
Jeremić je u predmetu Popović i drugi, također, svjedočio da je u kasarni čuo priče o likvidaciji u Pilici. Odgovarajući danas na pitanja tužiteljice Jeremić je rekao da stoji iza svega što je ranije naveo iako se danas toga ne sjeća. Dodao je da nikad niko, zvanično ili nezvanično, nije tražio da se istraže likvidacije zarobljenika u Orahovcu i Pilici.
Jeremić je 18. jula 1995. godine učestvovao u ispitivanju četvorice zarobljenih Muslimana i dvojice Srbakoji su im pokušali pomoći da se provuku do teritorije pod kontrolom Armije BiH. Emin Mustafić, Sakib Kivirić, Fuad Đozić i petnaestogodišnji Almir Halilović su, po tužilaštvu, preživjeli masakr na farmi Branjevo, 16. jula 1995. godine nakon čega su ponovo zarobljeni i pritvoreni u kasarni Zvorničke brigade, gdje im se gubi svaki trag.
Jeremić tvrdi da ne zna ništa o sudbini četvorice Muslimana i kaže da su o zarobljenicima odlučivali komandant brigade Vinko Pandurević i načelnik bezbjednosti Drago Nikolić.
Suđenje Ratku Mladiću se nakon jednonedjeljne pauze nastavlja u ponedjeljak, 20. aprila.Vezani izvještaji
- Predmet : Mladić
- 2015-04-08 ŠTA SVEDOK NIJE VIDEO U KONJEVIĆ POLJU
- 2015-04-07 KAKO SU SE SREBRENIČANI "MEĐUSOBNO POUBIJALI"
- 2015-04-02 MLADIĆEV PUT OD SREBRENICE DO HAN PIJESKA
- 2015-04-20 ŠTA SVE VOJSKA NIJE RADILA U SANSKOM MOSTU
- 2015-04-21 "KOLATERALNA ŠTETA" U SANSKOM MOSTU
- 2015-04-22 SVJEDOKOVI SUSRETI SA MLADIĆEM
TV Tribunal 668
DOŽIVOTNI ZATVOR: Konačna presuda generalu Zdravku Tolimiru
MLADIĆEV STIL: Obećanja, psovke i šamari na putu od Srebrenice do Han Pijeska
PEJZAŽ POSLE GENOCIDA: Šta je Elisabet Rehn videla u Bokčin potoku