Home
PREBACIVANJE KRIVICE NA "DRUGU STRANU"
Bivši pripadnik Državne bezbednosti BiH, potom i Republike Srpske za početak sukoba i zločine nad civilima okrivljuje Hrvate i Muslimane, njihove paravojne formacije i kriminalce u policiji… sve osim optuženog Ratka Mladića i njegove vojske
Tomislav Puhalac je pre rata u BiH bio zaposlen u Državnoj bezbednosti BiH, a od 1992. godine radio je za istu "firmu" u Republici Srpskoj. U izjavi timu Mladićeve odbrane uglavnom se bavio događajima koji su doveli do sukoba, okrivljujući pre svega Hrvate i Muslimane. Njihovi političari su, tvrdi, činili sve da "diskriminišu" srpske predstavnike u vlasti i onemoguće ih da učestvuju u donošenju odluka.
Muslimansko-hrvatska koalicija je, navodi Puhalac, mobilizaciju rezervnog sastava policije iskoristila za formiranje paravojnih formacija, a u tom procesu su "zloglasni kriminalci dobili akreditive MUP". Te osobe su, kaže, uznemiravale Srbe, između ostalog i zaustavljanjem na kontrolnim punktovima. Na jednom punktu zaustavljen je i svedok, oduzet mu je službeni pištolj i prećeno mu je da će biti ubijen. Ubrzo je, tvrdi, zajedno sa drugim Srbima izbačen sa posla i proteran iz Sarajeva. Njemu i drugim bivšim policajcima srpske nacionalnosti stanovi su, navodi, obijeni i opljačkani, a Srbi koji nisu napustili grad mučeni su i ubijani.
U unakrsnom ispitivanju, tužiteljica MekGregor/MacGregor je ukazala da je svedok napustio Sarajevo 4. aprila 1992. godine i da navodi iz izjave o događajima u gradu nakon tog dana nisu bazirani na ličnim već posrednim saznanjima. Svedok se sa tim donekle saglasio, ukazujući da je kao radnik tajne službe saznanja o sarajevskim događajima tokom celog rata dobijao iz izjava Srba koji su napuštali grad i presretnutih razgovora neprijateljske strane.
Upitan da li je preko svojih izvora čuo da je vojska bosanskih Srba u proleće 1992. godine uspostavila opsadu Sarajeva, Puhalac odgovara da su prsten oko grada prvo zatvorile snage Armije BiH tako što su učvrstile svoje punktove. A onda je srpska strana odgovorila istom merom, pa je tako Sarajevo tokom rata bilo u dvostrukom obruču.
U drugom delu današnjeg zasedanja svedočio je Trifko Komad, bivši član Glavnog i Izvršnog odbora Srpske demokratske stranke, a od početka 1993. godine do kraja rata zaposlenik Biroa vlade Republike Srpske u Beogradu. U dokaze je uvedena njegova izjava sa suđenja Radovanu Karadžiću gde je svedočio o funkcionisanju vlasti bosanskih Srba, a potom i dodatna izjava Mladićevoj odbrani. U njoj je pomenuo, a u sudnici detaljnije opisao, svoje ratne susrete sa optuženim.
Prvi put ga je sreo na Palama u maju 1992. godine na sastanku srpskih vojno-političkih zvaničnika, gde se razgovaralo o organizovanju odbrane Srba u BiH. Drugi put u julu 1993. godine kada je sa grupom pravoslavnih sveštenika iz Sjedinjenih Država u sedište Glavnog štaba VRS doneo humanitarnu pomoć za vojsku. Treći put sastali su se u Beogradu "samo u prolazu", a ne seća se kada. Detaljnije opservacije tih susreta nije izneo.
Tužiteljica Bajbls/Bibles je iskoristila prisustvo Komada u sudnici da potvrdi svoju tezu o čvrstoj hijerarhiji unutar vlasti bosanskih Srba u kojoj su nalozi sa vrha sprovođeni na lokalnom nivou. Svedok se tome nije suprotstavio, ali se i ogradio, navodeći da su se grupe i pojedinci sa opštinskog nivoa ponekad ponašali "mimo principa", što objašnjava činjenicom da se radilo o počecima višestranačkog života obeleženim "lutanjima" i nerealnim ambicijama pojedinih političara. Iskaz Trifka Komada biće okončan sutra.Fotografije
Vezani izvještaji
- Predmet : Mladić
- 2014-11-06 KAKO JE VOJNI SUD SUDIO SRBIMA U BIJELJINI
- 2014-11-05 BEZ SAZNANJA O ZLOČINIMA SVOJIH SABORACA
- 2014-11-04 IZDVAJANJE IZ BIH ZBOG "PONIŽAVANJA I PREGLASAVANJA SRBA"
- 2014-11-11 DA LI JE SAO "SRPSKA" ILI "SAMOSTALNA" AUTONOMNA OBLAST
- 2014-11-12 ROGATICA DO KRAJA RATA BEZ MUSLIMANA
- 2014-11-13 GRUBA GREŠKA "NEUKOG DAKTILOGRAFA"
TV Tribunal 651
TOLIMIROVA ŽALBA: Da li su tri ubistva u Žepi dovoljna za genocid?
STANIŠIĆ I ŽUPLJANIN: Rasprava o žalbama sledećeg proleća
SAO: Stara skraćenica - novo tumačenje
DOKUMENTACIONI CENTAR: Srpsko narodno vijeće u posjeti Srebrenici