Home



OSPORAVANJE SARAJEVSKIH INCIDENATA




Odbrana Ratka Mladića u nastavku unakrsnog ispitivanja istražitelja tužilaštva Berija Hogana nastojala da ospori njegove rekonstrukcije i nalaze u vezi sa sarajevskim snajperskim i artiljerijskim incidentima

Barry Hogan, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Barry Hogan, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Odbrana bivšeg komandanta Glavnog štaba VRS Ratka Mladića je nastojala da pobije nalaze istražitelja tužilaštva Berija/Barry Hogana u vezi sa snajperskim i artiljerijskim incidentima u Sarajevu. Hogan je uz pomoć GPS uređaja izvršio precizno očitavanje lokacija i rekonstruisao incidente u kojima su ginuli sarajevski civili.

Hogan je, podsjetimo, testirao je i teoriju ruskog pukovnika Andreja Demurenka da granata koja je prouzrokovala masakr na Markalama 28. avgusta 1995. godine nije ispaljena sa položaja VRS. Otišao je na ista mjesta na kojima je bio ruski pukovnik i ustanovio da su lokacije za koje je Demurenko tvrdio da su "strme i krševite" i nepodesne za minobacačke položaje, naprotiv, "ravne i stabilne".

Mladićev branilac Branko Lukić je pokušao da ospori preciznost Hoganovih mjerenja, ukazujući da su ga ona odvela na pogrešna mjesta na teritoriji pod kontrolom VRS. Istovremeno je ukazivao na neke druge lokacije, pod kontrolom Armije BiH, sa kojih je mogla biti ispaljena kobna granata na Markale.

Na sličan način odbrana je nastojala da pobije i Hoganove nalaze u vezi sa drugim artiljerijskim i snajperskim incidentima iz Mladićeve optužnice. Branilac Lukić je pokušao da dokaže da je Hogan pogrešno locirao mjesto incidenta od 1. juna 1993. godine kada je granatirana fudbalska utakmica na Dobrinji. Odbrana tvrdi da su granate pale na igralište, a ne na obližnje parkiralište gdje je Hogan vršio rekonstrukciju incidenta.

Branilac Lukić je tako pokušao da ospori i valjanost informacija sadržanih u dva dokumenta Armije BiH o posmatračkom mjestu VRS u crkvi na Veljinamasa koje su, po optužbi, ispaljeni hici kojima je 11. jula 1993. godine na Dobrinji ubijena Fatima Zametica dok je pokušavala zahvatiti vodu iz rijeke. Sugerisao da se u zvoniku crkve nije mogao nalaziti protiv-avionski mitraljez, kao što je to navedeno u jednom od dokumenata, pošto fizički nije mogao stati u tako uzak prostor.

Odbrana je pokušala da dokaže da su snajperski hici od kojih su stradali sarajevski civili mogli biti ispaljeni sa položaja Armije BiH, uključujući i metak kojim je ustrijeljena trogodišnja Anisa Pita na trijemu svoje kuće na Širokači 13. decembra 1992. godine. Branilac Lukić je, naime, sugerisao da je taj metak mogao biti ispaljen i sa područja pod kontrolom Armije BiH, odnosno sa groblja koje se nalazi između mjesta incidenta i položaja VRS na Baba stijeni.

Suđenje Ratku Mladiću nastavlja se u četvrtak, 3. oktobra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 603

ŽALJENJE: Mladićevo izvinjenje žrtvi seksualnog nasilja
TRIPTIH: Otvorena vrata, predsednički izbori i istraga nad Karlom del Ponte
REKONSTRUKCIJA: Kanadski policajac na Trebeviću tragom ruskog pukovnika