Home
"KATEGORIČKO NEGIRANJE" MENDELJEVA ĐURIĆA
Mendeljev Đurić zvani Mane svjedočeći na suđenju Radovanu Karadžiću "kategorički" negirao da je učestvovao u razoružavanju Muslimana iz Srebrenice, u odvajanju muškaraca u Potočarima... kao i druge zločine za koje mu je Sud BiH izrekao kaznu od 30 godina zatvora
Mendeljev Đurić zvani Mane, bivši zapovjednik 1. čete Specijalne brigade policije MUP RS trenutno služi kaznu od 30 godina zatvora na koju ga je osudio Državni sud BiH zbog podržavanja i pomaganja srebreničkog genocida. U Hag je sproveden kako bi, na poziv odbrane, svjedočio u predmetu Radovana Karadžića. Iskaz je dao u prisustvu svog privremenog branioca Miodraga Stojanovića.
Prema sažetku pisane izjave koju je dao Karadžićevoj odbrani Đurić i njegova četa su 12. jula 1995. godine, po naređenju Duška Jevića zvanog Staljin, upućeni u Potočare sa zadatkom da "čuvaju civile" iz Srebrenice. Tu su ostali sve dok 13. jula posljednji autobus sa stanovnicima Srebrenice nije otišao iz Potočara. Za to vrijeme Đurić navodno nije vidio ni čuo ništa što bi ukazivalo da je postojao plan da se muškarci pogube.
Đurić je u unakrsnom ispitivanju "kategorički" negirao sve za što ga je Sud BiH već osudio – da je učestvovao u razoružavanju Muslimana, u odvajanju muškaraca i njihovom zatvaranju u "bijelu kuću", kao i da je pripadnicima UN onemogućio da zaštite zarobljenike... Rekao je da je uložio žalbu na presudu i da se nada da će drugostepena presuda biti povoljnija.
Isto tako – kategorički – Đurić je negirao i da je holandskom oficiru Van Dajnu/Duijn u Potočarima rekao da muškarcima iz "bijele kuće" dokumenti koje su im srpske snage oduzele "više neće biti potrebni". Sa mjesta na kojem se nalazio, tvrdi, "ništa se nije vidjelo". Kaže da je bio samo "nisko rangirani policajac" i da nije znao šta se događa.
Đurić je u jednom času rekao da je za razdvajanja muškaraca u Potočarima saznao mnogo kasnije nakon događaja u Srebrenici. Tužilac ga je zato suočio sa audio snimkom intervjua u kojem Karadžićev pravni savjetnik Jovan Zametica od 13. jula 1995. godine objašnjava novinaru BBC da su muškarci razdvojeni kako bi se provjerilo da li se nalaze na listi osumnjičenih za ratne zločine. Kako to, upitao je tužilac, da su za razdvajanja znali na Palama i u Londonu a ne i on koji je bio na licu mjesta u Potočarima.
Đurić je jedino priznao da je dio njegove čete 12. jula uvečer bio zadužen za obezbjeđenje puta Bratunac – Konjević polje. Iako je, prema dokumentima VRS, te noći na tom putnom pravcu zarobljeno na hiljade Muslimana, Đurić tvrdi da njegovi ljudi baš nikoga nisu zarobili.
Đurić je, čak, pokušao da negira i da je bio komandir čete, ističući da je po sistematizaciji bio instruktor u Specijalnoj brigadi policije. Tu "sitnicu" nije spomenuo ni u izjavi koju je dao Karadžićevoj odbrani. Tužiocu je rekao da nije obratio pažnju na to šta piše u izjavi, a predsjedavajućem sudiji Kvonu/Kwon je priznao da mu je predstavnik Karadžićeve odbrane Milomir Furtula u zatvor u BiH donio već gotovu izjavu koju je on, zatim, potpisao.
Nakon što je Đurićev iskaz zaključen Karadžić je dovršio dodatno ispitivanje vojnog vještaka odbrane Dragomira Keserovića. Za sutra je najavljen iskaz Čedomira Kljajića, policijskog inspektora iz Sarajeva.Vezani izvještaji
- Predmet : Karadžić
- 2013-07-25 PRISILJENI DA "PRISILNO RAZORUŽAVAJU"
- 2013-07-24 KARADŽIĆ TRAŽI ČETVEROMJESEČNU PAUZU
- 2013-07-24 OPTUŽBA: POGREŠNI ZAKLJUČCI NA OSNOVU SELEKTIVNIH IZVORA
- 2013-07-30 ADVOKATSKA KARIJERA BIVŠEG POLICAJCA
- 2013-07-31 BRAĆA PO ORUŽJU
- 2013-08-01 LICITIRANJE BROJEM UBIJENIH NA BRANJEVU
TV Tribunal 597
"TO JE, LJUDI, GENOCID!": Mladićevo upozorenje Karadžiću i Krajišniku
PRAVDA JE SPORA, ALI...: "Srebrenička petorka" u očekivanju žalbene rasprave
NENAMJERNO...: Karadžićev svjedok priznaje da je ubijao, ali ne sa genocidom namjerom