Home
STRELJANJE "U TALASIMA"
Drugog dana svedočenja u odbranu Radovana Karadžića, komandant policije u srebreničkoj operaciji Ljubomir Borovčanin prvo tvrdio da je znao samo za ubistvo 20 do 30 zarobljenih Muslimana u Kravici, a potom priznao da je nakon 20 dana čuo "glasine" da je usledio i "drugi talas ubijanja" u kojem su, po optužbi, njemu podređeni policajci ubili više od hiljadu zarobljenika. Misli da "nigde ne piše" da je za masakr morao znati i predsednik Karadžić
Dodatno ispitivanje komandanta policijskih snaga u Srebreničkoj operaciji Ljubomira Borovčanina trajalo je, za Karadžićeve standarde, iznenađujuće kratko, svega desetak minuta. Za to vreme, optuženi je nastojao da odrekne svoju vezu sa policijom na terenu i negira da je bio obavešten o događajima iz jula 1995. godine, kada je u Srebrenici ubijeno oko osam hiljada muslimanskih muškaraca i dečaka.
Borovčanin je prvo rekao da je kadrovska politika u MUP Republike Srpske bila u isključivoj nadležnosti ministra policije, a ne Radovana Karadžića. Zaklanjajući se iza neobaveštenosti, optuženi je potom pitao svedoka da li je on kao predsednik morao znati šta se dešava u Srebrenici "ukoliko su obaveštajne službe radile svoj posao". Svedok je rekao da on lično nije bio u obavezi da ga izvesti, a misli i da "nigde ne piše" da je Karadžić morao biti obavešten.
Potom je predsedavajući sudija Kvon/Kwon podsetio na Borovčaninovu tvrdnju da je 13. jula 1995. godine znao da je u "prvom talasu" u poljoprivrednoj zadruzi u Kravici ubijeno 20 do 30 zarobljenika. Pitao ga je da li je i kada je čuo da je nakon prvog, usledio i "drugi talas ubijanja" u kojem je, po optužbi, stradalo više od hiljadu Muslimana. Svedok je rekao da su dvadesetak dana nakon zločina do njega došle "glasine" o tome, a da je precizne podatke masakru saznao tokom procesa u kojem je osuđen na 17 godina zatvora. Osuđen je, između ostalog, i zbog propusta da spreči i kazni pripadnike policije koji su učestvovali u streljanju zatočenika u Kravici.
Potom je Karadžiću dozvoljeno da postavi dopunsko pitanje - da li je u masakru u Kravici učestvovala Borovčaninova "jedinica ili samo neki njeni pripadnici", na šta je ovaj odgovorio da su u incidentu kada je poginulo 20 do 30 ljudi učestvovala dva policajca, "a to nije jedinica". Na taj način optuženi je isprovocirao da dokazi protiv njega budu dopunjeni još jednim dokumentom optužbe. Tužilac Mekloski/McCloskey je, naime, reagovao uvrštavanjem u spis popisa od 11 policajaca koji su učestvovali u masovnom streljanju i osuđeni su na dugogodišnje kazne pred Državnim sudom u Sarajevu. Borovčanin priznaje da je čuo za neke od tih slučajeva i da čak zna da su trojica priznali krivicu, mada mu je čudno što im je "iznenada nakon deset godina proradila savest".
Dokazni postupak odbrane bivšeg predsednika bosanskih Srba Radovana Karadžića, optuženog za srebrenički genocid i druge zločine u BiH, nastavljeno je iskazom visokog policijskog zvaničnika RS Gorana Mačara.Vezani izvještaji
- Predmet : Karadžić
- 2013-06-06 ULOGA "BERAČA VOĆA" U SREBRENIČKOM MASAKRU
- 2013-06-06 KARADŽIĆEVA TUGA ZBOG ODLASKA MUSLIMANA
- 2013-06-05 KRAJ ISKAZA KARADŽIĆEVOG VEŠTAKA ZA BALISTIKU
- 2013-06-10 FRANCUSKI I SRPSKI NACIONALISTA BRANE KARADŽIĆA
- 2013-06-11 KARADŽIĆEVI SVEDOCI OPTUŽUJU MLADIĆEVU "VOJNU KLIKU"
- 2013-06-12 AMBASADOROVO NEGIRANJE GENOCIDA I RUGANJE ŽRTVAMA
TV Tribunal 590
(NE)DIPLOMATSKA ODBRANA: Ambasador poriče zločine i negira žrtve
(NE)POTREBAN SPISAK: Zašto su popisivani zarobljenici u Novoj Kasabi
DOKTOR KOD DOKTORA: Svedočenje kao terapija
TALENTI I OBOŽAVAOCI:Karadžićeva francuska veza