Home



KAKO SE "OBEZBEĐUJU" ZAROBLJENICI?




Muškarce su u Potočarima 12. i 13. jula 1995. godine su od porodica odvajali i zarobljavali pripadnici Specijalne jedinice policije RS, dok ih je vojna policija samo obezbeđivala, tvrdi na suđenju Ratku Mladiću bivši vojni policajac Bratunačke brigade VRS

Mile Janjić, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Mile Janjić, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Mile Janjić, bivši pripadnik Vojne policije Bratunačke brigade VRS, je do sada u Tribunalu tri puta svedočio o događajima na području Srebrenice nakon 11. jula 1995. godine. Delovi tih iskaza – prvog koji je dao kao svedok odbrane svog bivšeg komandanta Vidoja Blagojevića 2004. godine i druga dva na suđenjima "Srebreničkoj sedmorki" 2007. i Zdravku Tolimiru 2010. godine - uvedeni su u dokaze na suđenju Ratku Mladiću.

Po nalogu načelnika bezbednosti Bratunačke brigade Momira Nikolića, Janjić je u Potočarima 12. i 13. jula 1995. godine sa grupom vojnih policajaca raspoređen kao ispomoć pukovniku Radoslavu Jankoviću, obaveštajcu u Glavnom štabu VRS. Zadatakim je bio da prebrojavaju izbeglice koji su kamionima i autobusima iz Potočara odvoženi do teritorije pod kontrolom Armije BiH.

Opisujući kako se odvijala "evakuacija" izbeglica Janjić je rekao da su duž puta kojim suizbeglice išle prema autobusima stajali pripadnici specijalne policije RS koji su odvajali vojno sposobne muškarce i sprovodili ih do dvorišta obližnje bele kuće, dok su žene i deca propuštani do autobusa. Drugog dana ceo proces je ubrzan a izbeglice su osim u autobuse ukrcavane i u kamione. Janjić je u Potočarima video i generala Mladića i komandanta Drinskog korpusa Radislava Krstića. Nije, kaže, video nikakva zlostavljanja i maltretiranja izbeglica. Voda i hranakoji su dovezeni u Potočare su po Mladićevom izričitom naređenju deljeni isključivo izbeglicama, tvrdi Janjić i dodaje da on i njegove kolege, mada i sami gladni i žedni, nisu dobili ništa.

Narednog dana Janjić je upućen u Ročević gde je pred lokalnom školom video grupu od 10-15 vojnika iz Bratunca koji su mu rekli da su tu smešteni zarobljeni Muslimani i da treba da budu "prebačeni u pravcu Teočaka". Zarobljenike, tvrdi, nije video. Bio je uveren da će i oni, kao i muškarci koji su odvojeni u Potočarima, biti odvedeni u razmenu. Tek kada je suočen s dokazima o pogubljenjima, tvrdi, shvatio je kakva ih je sudbina snašla.

Prema dokazima optužbe, oko 500 Muslimana zatočenih u školi u Ročeviću odvedeno je na obalu Drine i streljano. Muškarci odvojeni u Potočarima odvedeni su najpre u Bratunac gde su noć proveli u autobusima ispred škole Vuk Karadžić ili u joj. Janjićev zadatak bio je da sa drugim pripadnicima Vojne policije Bratunačke brigade "obezbeđuje" te zarobljenike. Kaže da nije video nikakva zlostavljanja, ali je iz škole čuo ponovljene povike "Glogovci, gde ste, sve će nas pobiti…" , nakon čega su se čuli rafali i sve je utihnulo.

Predsedavajući sudija Ori/Orie tražio je od svedoka da razjasni šta je tačno podrazumevalo "obezbeđivanje" zarobljenika i na koji način se ono sprovodilo. Da li je zarobljenike trebalo obezbediti kako im se ne bi nešto dogodilo, pitao je sudija, ili je trebalo da osigurati da oni ne mogu nigde odatle otići? Uprkos incidentu u školi koji je opisao, svedok je odgovorio da je obezbeđivanje podrazumevalo "zaštitu zarobljenika od nekog zla, da ih neko ne bi ugrozio".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 586

POGREŠNA DIJAGNOZA: Propali pokušaj diskreditacije Milana Babića
ŽIVOT BEZ NADE: Ispovest srebreničkih majki
ŽALBA I ŽALJENJE: Izvinjenje generala Đorđevića kosovskim žrtvama