Home
OSPORAVANJE SARAJEVSKIH ISTRAGA
U unakrsnom ispitivanju Mirze Sabljice odbrana Ratka Mladića je osporavala odgovornost srpskih snaga za artiljerijske incidente iz optužnice, sugerišući da su projektili mogli biti ispaljeni i sa položaja Armije BiH. Branilac je ukazivao na razlike u izvještajima različitih lokalnih istražnih timova i neslaganja sa nalazima istraga koje je sproveo UNPROFOR
Odbrana Ratka Mladića je u nastavku unakrsnog ispitivanja Mirze Sabljice, bivšeg balističara sarajevskog Centra službi bezbjednosti (CSB), osporavala odgovornost srpskih snaga za artiljerijske incidente koji se navode u optužnici, sugerišući između ostalog da su granate mogle biti ispaljene i sa položaja Armije BiH.
Odbrana je tako osporavala nalaz sarajevskih balističara da su granate koje su 22. januara 1994. godine pale među djecu koja su se igrala na snijegu ispaljene iz pravca Zavoda za slijepe u Nedžarićima pod kontrolom VRS. Branilac Lukić je, naime, ukazao na izvještaj UNPRPFOR prema kojem su projektili ispaljeni iz pravca Butmira, pod kontrolom Armije BiH. Svjedok je rekao da čvrsto stoji iza zaključaka svog tima.
U slučaju incidenta na Markalama 5. februara 1994. godine odbrana je ukazivala da su urađene dvije istrage. Lice mjesta je prvo istražila ekipa sarajevskog CSB u kojoj je bio i svjedok, a sutradan je novu istragu napravila druga ekipa u kojoj je bio i profesor Berko Zečević. Odbrani je sumnjivo što su rezultati tih istraga identični. Svjedok, međutim, u tome ne vidi ništa čudno i kaže da bi bila moguća neznatna odstupanja u mjerenjima na osnovu kojih se određuje smjer, ali da ona ne bi uticala na konačne zaključke.
Što se tiče Markala odbrana je, između ostalog, osporavala ispravnost tehničkih sredstava korištenih u istrazi. Branilac je sugerisao da "mjerna traka" koja se sastoji od niza crno-bijelih kockica dužine jednog centimetra i koja je poslužila za mjerenje ostataka granate nije bila ispravna. Naime, po braniocu crne i bijele kockice na mjernoj traci prikazanoj na jednoj od fotografija nisu iste dužine što, po njemu, ukazuje na pokušaj da se "neki dokazi prikriju". Svjedok je napomenuo da vizuelna razlika u veličini kockica može biti rezultat ugla fotografisanja, te je branioca za sva ostala pitanja o toj temi uputio na autora fotografije.
Što se tiče granatiranja reda za humanitarnu pomoć na Dobrinji 4. februara 1994. godine branilac je ukazivao da se u neposrednoj blizini nalazila policijska stanica. On je, također, ukazao da su na Dobrinji tog dana eksplodirale tri granate, ali da su istražena samo dva mjesta udara. Sabljica je potvrdio da se tu negdje nalazila zgrada policije, ali nije mogao precizirati gdje tačno. Potvrdio je i da mjesto treće eksplozije nije istraženo jer je, kako je objasnio, ona pala na obližnji vjerski objekat gdje nije bilo žrtava.
Lukić je svjedoku predočio i fotografiju na kojoj se, kako je objasnio vidi ucrtana strelica smjera ispaljenja koja pokazuje prema zapadu, a ne prema istoku, odnosno Lukavici pod kontrolom VRS, kako je svjedok naveo u svom izvještaju. Svjedok je to odbacio, objasnivši da strelica zapravo pokazuje smjer leta granate od istoka prema zapadu, odnosno od mjesta ispaljenja do mjesta eksplozije u Dobrinji. Svjedoku je, također, sugerisano da su metalni ostaci mine mogli poremetiti rad kompasa. Sabljica se složio da je to moguće, ali je naglasio da to ne bi bitno uticalo na zaključke istraga i dodao da je u izvještajima uvijek isticano da su moguća odstupanja od plus ili minus pet posto.Vezani izvještaji
TV Tribunal 572
NE, PREDSJEDNIČE: General Krstić otkazao poslušnost predsjedniku Karadžiću
SLIKOM NA SLIKU: Čovjek u bijelom na obe strane linije sukoba
DA, PREDSJEDNIČE: General Milošević na braniku predsjednika Karadžića