Home



"NESVJESNA" PRISTRASNOST MEDIJA




Britanski reporter Martin Bel na suđenju Ratku Mladiću svjedočio o artiljerijskom i snajperskom teroru nad Sarajevom. U unakrsnom ispitivanju je potvrdio svoj stav iznesen u knjizi "U opasnosti" da su brojni novinari tokom rata stali na stranu Muslimana. Tokom svjedočenja se malo korigovao rekavši da se nije radilo o svjesnoj pristrasnosti, već zbog toga što nisu izlazili izvan grada i nisu mogli vidjeti rat iz druge perspektive

Martin Bell, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Martin Bell, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Ukazujući na artiljerijska i snajperska dejstva vojske bosanskih Srba po civilnom stanovništvu u Sarajevu optužba je u nastavku glavnog ispitivanja britanskog reportera Martina Bela/Bell na suđenju Ratku Mladiću emitovala nekoliko njegovih ratnih izvještaja. Prema jednom od njih srpska artiljerija oko grada bila je locirana na tako dobrim pozicijama da su srpske snage mogle da gađaju "gdje god su htjele".

Komentarišući svoje ratne izvještaje svjedok je rekao da su civili u Sarajevu bili meta namjerne paljbe. U potrazi za vodom i namirnicama pokušavali su da prežive kako su znali i umjeli, a mnogi su pri tome poginuli ili ranjeni. U granatiranju reda za vodu kod Sarajevske pivare u januaru 1993. godine ubijeno je 8, a ranjeno 18 ljudi. Među poginulima su, prisjetio se svjedok, bila su i tri člana iste porodice – otac, majka i kćerka.

Bel je u glavnom ispitivanju, između ostalog, rekao da je 28. avgusta 1995. godine došao na tržnicu Markale neposredno nakon eksplozije granate koja je ubila 43, a ranila više od 75 ljudi. Bio je, također, i na mjestu pada modifikovane avio-bombe u Hrasnici u aprilu 1995. godine. Takozvana "krmača" je sravnila sa zemljom pet kuća, rekao je svjedok i dodao da on nikada ranije nije vidio oružje sa takvom razornom moći.

Mladićeva odbrana je u unakrsnom ispitivanju ukazivala na kontekst izbijanja sukoba u bivšoj Jugoslaviji, s akcentom na zločinima koji su u prošlosti počinjeni nad Srbima i njihovom strahu od obnavljanja ustaškog pokreta i muslimanske handžar-divizije. Bel je odbacio sugestiju da su se mudžahedini borili od početka rata u BiH i to pod komadnom Armije BiH. Strani ratnici su se, po njemu, borili zajedno ali ne i pod komandom Armije BiH i nisu bili aktivni u početku rata. Međutim, dodao je, kada su objavljeni snimci porušenih džamija i na hiljade Muslimana koji bježe glavom bez obzira, to je imalo velikog uticaja na islamski svijet.

Mladićev advokat Dragan Ivetić je citirao odlomak iz Belove knjige "U opasnosti" u kojem stoji da su "brojni novinari stali na stranu Muslimana". Na pitanje koliko je procentualno bilo pristrasnih koji su izvještavali iz Sarajeva Bel je odgovorio: "Nije se radilo o tome da su oni svjesno stali na nečiju stranu, nego o tome da nisu išli nigdje izvan teritorije koju je kotrolisala vlada u Sarajevu i nisu mogli da vide rat iz neke druge perspektive".

Branilac Dragan Ivetić je sugerisao da subritanski i američki političari smatrali medije glavnim izvorom informacija i na osnovu njih donosili odluke. Bel se, međutim, nije s njime složio rekavši da su britanska i američka vlada svakako imale svoje vojne i druge izvore i da nisu dozvoljavali da novinari poput njega utiču na proces odlučivanja. Naprotiv, dodao je,njega su čak smatrali "gnjavatorom" i prozvali ga osnivačem kluba "hajde da nešto preduzmemo".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 572

NE, PREDSJEDNIČE: General Krstić otkazao poslušnost predsjedniku Karadžiću
SLIKOM NA SLIKU: Čovjek u bijelom na obe strane linije sukoba
DA, PREDSJEDNIČE: General Milošević na braniku predsjednika Karadžića