Home



SPORNI PROTOKOL




U završnici unakrsnog ispitivanja francuskog oficira koji svjedoči pod pseudonimom RM-55 odbrana Ratka Mladića nastojala da dokaže da je VRS "imala pravo" da povuče teško naoružanje koje je kontrolisao UNPRFOR kako bi se odbranile od napada muslimanskih snaga. To pravo im je navodno dato protokolom dogovorenim 1994. godine između Radovana Karadžića i Jasušija Akašija

Ratko Mladić u sudnici TribunalaRatko Mladić u sudnici Tribunala

Odbrana bivšeg komandanta VRS Ratka Mladića je u današnjem nastavku unakrsnog ispitivanja francuskog oficira koji svjedoči pod pseudonimom RM-55 nastojala dokazati da su snage bosanskih Srba "imale pravo" da uzmu teško naoružanje koje su u februaru 1994. godine stavile pod nadzor UNPROFOR.

Odbrana se poziva na protokol koji je 1994. godine navodno dogovoren između Radovana Karadžića i specijalnog izaslanika UN Jasušija Akašija/Yasushi Akashi. Taj protokol, prema riječima branioca Branka Lukića "predviđa mogućnost ponovnog uzimanja oružja u slučaju napada muslimanskih snaga koje UNPROFOR nije u mogućnosti da spriječi".

Francuski oficir, međutim, tvrdi da Ujedinjene nacije nikada nisu odobrile takav protokol. Osim toga, smatra on,muslimanski napadi nikako nisu mogli biti dovoljan razlog za ponovno uzimanje teškog naoružanja, s obzirom na jačinu tih napada i činjenicu da je srpska vojska raspolagala sa dovoljno artiljerijskih oruđa da na njih adekvatno uzvrati.

Lukić je, dalje, sugerisao da protokol nije dozvoljavao "nikakvu vojnu aktivnost", uključujući utvrđivanje rovova i napredovanje protivničkih snaga. Na pitanje da li je UN obavijestio neku od strana u sukobu da ne prihvata taj protokol svjedok nije mogao odgovoriti pošto mu je, kako je objasnio, bio poznat samo tekst zvaničnog sporazuma.

Odbrana se u ispitivanju oslanjala na tri dokumenta – zvanični sporazum o predaji teškog naoružanja pod kontrolu UNPROFOR iz februara 1994. godine, protokol Karadžića i Akašija iz istog mjeseca, i Akašijev telegram upućen Kofiju Ananu 16. avgusta 1994. godine. Uz taj telegram je pridodat tekst protokola na koji se poziva Mladićeva odbrana a koji je, kako je naglasilo tužilaštvo, "nepotpisan i nevažeći".

Sudijama nije promaklo da se odbrana služila drugačijom terminologijom od one koja se navodi u spornom protokolu. Predsjedavajući sudija Ori/Orie je podsjetio da je svjedoku tokom ispitivanja sugerisano da u protokolu stoji da su Srbi "imaju pravo" da uzmu teško naoružanje u slučaju napada muslimanskih snaga. Međutim, ukazao je Ori, u protokolu se navode dvije situacije.

U prvoj – u slučaju da se UNPRFOR iz bilo kojeg razloga povuče sa punktova prikupljanja teškog naoružanja ili sa položaja između zaraćenih strana - srpska strana "zadržava pravo da ponovo razmjesti" teško naoružanje. U drugoj situaciji – ukoliko dođe do napada protivničkih snaga – srpska strana "zadržava pravo da poduzme adekvatne mjere" kako bi se odbranila.

Suđenje Ratku Mladiću se nastavlja sutra iskazom bivšeg komandanta mirovnih snaga UN u Sarajevu Ruperta Smita/Ruperth Smith.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 570

SARAJEVO '92-'95: "Samogranatiranje" i slučajno i namjerno
GENERALSKA NATEZANJA: Smitova upozorenja i Mladićeve pretnje
SREBRENICA '95: Muslimanska organizacija - srpska izvedba
MANJAK KRVI, VIŠAK RANA: Šta je odbrani sumnjivo na slikama sa Markala