Home



"ARMIJA BIH GRANATIRALA SARAJEVO I NAMERNO I SLUČAJNO"




General Dragomir Milošević tvrdi da tvrdi da Sarajevsko-romanijski korpus nikada nije gađao civile u Sarajevu, a za njihovo stradanje okrivljuje drugu stranu, navodeći da je Armija BiH gađala "svoje građane", nekad namerno da bi se okrivili Srbi, a nekad slučajno usled lošeg rukovođenja minobacačima ili u sklopu međusobnih obračuna klanova u gradu

Dragomir Milošević, svjedok odbrane Radovana Karadžića Dragomir Milošević, svjedok odbrane Radovana Karadžića

U nastavku glavnog ispitivanja generala Dragomira Miloševića, optuženi Radovan Karadžić nije poklanjao mnogo pažnje pitanjima o Sarajevsko-romanijskom korpusu kojim je svedok komandovao, već se bavio položajima i dejstvima Armije BiH u Sarajevu. Na taj način nastoji da ubedi Pretresno veće da je u stambenim zonama grada bio veliki broj vojnih meta i značajna vojna sila, što po njemu opravdava korišćenje opsežne artiljerijske i snajperske vatre po gradu. General Milošević je korpusom komandovao od 1994. do kraja 1995. godine i pred Tribunalom je osuđen na 29 godina zatvora zbog terora nad građanima Sarajeva.

Svedok je rekao da je na širem sarajevskom području bio raspoređen Prvi korpus Armije BiH, sačinjen od tri divizije – jedne u samom gradu i dve u okolini. Dvanaesta divizija unutar grada brojala je osam brigada, sačinjenih od brojnih bataljona i četa. General Milošević tvrdi da je svaka od tih jedinica imala komandu u civilnim zgradama poput škola, prodavnica, kafana, poslovnih objekata, kao i u Koševskoj bolnici. Ukupno je, tvrdi, bilo 275 takvih komandi i sve su one bile legitimne vojne mete. Nije, kaže, bilo "nijedne civilne zone u gradu bez vojnih ciljeva".

Dalje, osuđeni general navodi da je Prvi korpus bio daleko brojniji od Sarajevsko-romanijskog korpusa i da je njegova 12. divizija bila znatno bolje naoružana. Kaže da je u gradu bilo između 140 i 150 minobacača raznih kalibara, više od 20 topova, desetak haubica, tri tenka, kao i veliki broj snajpera koji su dejstvovali po srpskim položajima. Milošević je nahvalio i oficirski kadar "neprijatelja" u gradu, navodeći da su njihove akcije bile uvek dobro osmišljene i profesionalno vođene. Ipak, tako snažna i obučena vojna sila nikada nije uspela da probije linije navodno daleko slabije srpske vojske koja je četiri godine uspešno držala Sarajevo u okruženju.

General Milošević odlučno negira da je njegov korpus za metu imao civile u gradu. Naprotiv, tvrdi da je samo odgovarao na napade iz grada i to pod uslovom da je procenjeno da civilnih žrtava neće biti. U suprotnom, odustajalo se od dejstava. Da bi objasnio velika stradanja civila od artiljerijskih napada, svedok je ponudio već viđeno objašnjenje da su pripadnici Armije BiH "gađali sami sebe", odnosno stanovnike svog grada. Činili su to, kaže, najčešće namerno sa ciljem da se pred međunarodnom zajednicom okrive Srbi. Dalje, ponekad zbog nestručnog rukovođenja minobacačima nisu uspevali da dobace do srpskih položaja pa su granate padale po gradu ili su im mine naprosto eksplodirale na licu mesta i pre ispaljivanja. I, konačno, dolazilo je tvrdi, do artiljerijskih obračuna "klanova" unutar grada koji su nastojali jedni drugima "da preotmu teritoriju", usled čega su stradala civilna područja. Da je takvo "samogađanje" bilo pravilo a ne izuzetak, odbrana je nastojala da potkrepi i ratnim dokumentima sa Miloševićevim potpisom u kojima se navodi da "neprijatelj dejstvuje po sopstvenoj teritoriji".

Iskaz generala Miloševića će se nastaviti sutra popodne ili u ponedeljak, budući da je za ujutro planirano unakrsno ispitivanje jednog od bivših pripadnika njegovog štaba – Milenka Inđića.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 570

SARAJEVO '92-'95: "Samogranatiranje" i slučajno i namjerno
GENERALSKA NATEZANJA: Smitova upozorenja i Mladićeve pretnje
SREBRENICA '95: Muslimanska organizacija - srpska izvedba
MANJAK KRVI, VIŠAK RANA: Šta je odbrani sumnjivo na slikama sa Markala