Home



"DRASTIČNA RAZLIKA"




Odbrana Ratka Mladića je u unakrsnom ispitivanju generala Majkla Rouza ukazivala na "drastičnu razliku" u tretmanu zaraćenih strana u BiH od strane UN i NATO. Po odbrani, zapadne sile su Armiju BiH gađale "oštrim riječima", a Srbe "oštrim bombama"

Michael Rose, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Michael Rose, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Odbrana bivšeg komandanta Glavnog štaba VRS Ratka Mladića je u unakrsnom ispitivanu britanskog generala Majkla Rouza/Michael Rose ukazivala da snage UN u BiH nisu bile neutralne već da su se, zajedno sa avijacijom NATO, svrstale na stranu bosanskih Muslimana, te da su bosanski Srbi zbog toga "imali pravo" da na silu uzvrate silom.

Razlika u tretmanu zaraćenih strana je, prema riječima Mladićevog branioca bila "drastična". Zapadne sile su, citirao je Lukić riječi Radovana Karadžića, Armiju BiH gađale "oštrim riječima", a Srbe "oštrim bombama". On je sugerisao britanskom generalu da UN nije ni pomišljao na bombardovanje položaja Armije BiH jer mu je "rečeno da NATO neće djelovati protiv Muslimana".

General Rouz je rekao da je vojna intervencija tražena samo u slučajevima kada bi neka od strana u sukobu prekršila ultimatum NATO. Prisjetio se da je Armija BiH u jednoj situaciji prekršila ultimatum vezan za zonu totalnog isključenja na Igmanu, ali da se na kraju odustalo od intervencije. U svim ostalim slučajevima ultimatume je, kako je rekao, kršila srpska strana.

Lukić je ukazao na činjenicu da je general Rouz tražio NATO udare po srpskim položajima oko Goražda u aprilu 1994. godine. Na braniočevo pitanje da li su Srbi u toj situaciji imali pravo da ne budu samo"limeni golubovi" i da uzvrate vatru general Rouz je rekao da oni, prvo, "nisu imali pravo da se nađu u toj situaciji". Osim toga, rekao je Rouz, Srbi su imali alternativu da prestanu pucati po Goraždu, ali oni to nisu učinili.

Rouz je odbacio sugestiju odbrane da Srbima u Goraždu nije pružena prilika da odustanu od napada na grad i tako spriječe bombardovanje NATO po njihovim položajima oko Goražda. Naprotiv, prema riječima britanskog generala, avioni bi prvo nekoliko puta nadlijetali mete, a zatim bi ispaljivali upozoravajuće zvučne rakete, sto je srpska strana ignorisala.

General Rouz se sagalasio sa tezom odbrane da je UNPROFOR tolerisao postojanje naoružanih jedinica Armije BiH u takozvanim zaštićenim zonama UN – Srebrenici i Žepi, Goraždu, Sarajevu, Tuzli i Bihaću. Snage UN u BiH, međutim, prema riječima svjedoka, nisu imale mandat da razoružavaju bilo koju stranu u sukobu.

Iskaz generala Rouza se nastavlja sutra ujutro.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 569

(NE)PRISTRASNOST: Da li su "plavi šljemovi" različito tretirali sukobljene strane?
NESHVAĆENI MIROTVORAC: Četiri stranca svedoče u odbranu Karadžića
"BOLNICA ŠVAJCARSKI SIR": Da li je sarajevska bolnica bila na meti ili na liniji vatre?
BRATSKA POMOĆ: Sa istim ciljem i pod istom zastavom