Home



ŽUPLJANIN TRAŽI UVOĐENJE NOVIH DOKAZA




Odbrana Stojana Župljanina traži da se u dokaze uvrsti intervju tužilaštva sa Srđom Srdićem, bivšim poslanikom Srpske demokratske stranke iz Prijedora, koji je braniocima obelodanjen nakon zatvaranja slučaja

Stojan Župljanin u sudnici Tribunala Stojan Župljanin u sudnici Tribunala

Odbrana Stojana Župljanina, bivšeg načelnika banjalučkog Centra službi bezbednosti, podnela je zahtev za ponovnim otvaranjem dokaznog postupka kako bi u spise predmeta uvrstila transkript intervjua koji su istražitelji tužilaštva vodili sa Srđom Srdićem, bivšim članom SDS i ratnim predsednikom Crvenog krsta u Prijedoru. Transkript je odbrani dostavljen krajem februara ove godine, dva meseca nakon što je zaključeno izvođenje Župljaninovih dokaza.

Branioci ukazuju da pravilnik o postupku omogućava ponovno otvaranje slučaja ukoliko postoje novi dokazi, koji prethodno nisu bili dostupni stranama i imaju veliku dokaznu vrednost. Osim toga, usvajanje razgovora koji su istražitelji tužilaštva obavili sa Srdićem sredinom 2002. godine, prema odbrani, omogućuje i pravilo da se u dokaze može usvojiti intervju sa licem koje je u međuvremenu preminulo, što je slučaj sa Srdićem.

Branioci napominju da Srdić u razgovoru sa istražiocima govori o aktivnostima prijedorskog Kriznog štaba i podsećaju da je centralna teza Župljaninove odbrane dokazivanje da su lokalni krizni štabovi delovali nezavisno. Srdić navodi da je Miomir Stakić, šef prijedorskog Kriznog štaba, "izgledao kao da ima sve pod kontrolom" odnosno da je bio "čovek broj jedan". Prema transkriptu intervjua Srdić smatra da su članovi Kriznog štaba i šef prijedorske policije Simo Drljača osnovali logore Omarsku, Keraterm i Trnopolje, kao i da je štab "imao moć da naređuje vojne akcije" poput napada na Kozarac i Hambarine. Stakić je, inače, u Tribunalu osuđen na 40 godina zatvora zbog zločina u Prijedoru, a Simo Drljača je u julu 1997. godine ubijen odupirući se britanskim komandosima koji su pokušali da ga uhapse na osnovu tribunalove optužnice

Branioci takođe tvrde i da je Srdić u intervjuu naveo da "veruje da je neko, odnosno Drljača, štitio prijedorske policajce od istrage koju je pokrenuo Župljanin zbog masakra na Korićanskim Stijenama". Iako ističe da nikada nije čuo za ubistvo više od 200 Muslimana na Korićanskim Stijenama, na sugestiju tužioca da je "očigledno neko u Prijedoru štitio policajce od hapšenja", Srdić odgovara: "Pa zna se ko je to". "To je bio Simo, ko drugi. Što je Bog na nebu, to je Drljača bio u Prijedoru."

Suđenje Stojanu Župljaninu koji se uz Miću Stanišića, prvog ministra policije bosanskih Srba, tereti za zločine nad Hrvatima i Muslimanima širom BiH 1992. godine, završeno je sredinom marta. Od septembra 2009. godine kada je počelo izvođenje dokaza saslušano je ukupno 147 svedoka. Od toga, optužba je izvela 127, Stanišićeva odbrana 7, odbrana Stojana Župljanina 10, a Pretresno veće 3 svedoka. Završne reči strana još nisu zakazane.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 537

BON TON: Mladić prihvata pravila ponašanja u sudnici Tribunala
LJEKARI BEZ GRANICA: Njemačka bolničarka u paklu Srebrenice
PORTRETI SAVREMENIKA: Piroman, čudovište, psihopata i kurir