Home



"SUPERMEN" FRANKO SIMATOVIĆ




Suočen sa navodima dnevnika operacije "Pauk", svedok odbrane Mladen Karan prihvatio da je optuženi Simatović u Cazinskoj krajini učestvovao i u planiranju borbi, a ne samo u izviđanju neprijatelja, kako je ranije tvrdio, ali je dodao da mu nije jasno kako je moguće da ista osoba vrši dva tako zahtevna zadatka

Mladen Karan, svjedok odbrane Franka Simatovića Mladen Karan, svjedok odbrane Franka Simatovića

Mada se operacija "Pauk" ne navodi u optužnici protiv bivših šefova Državne bezbednosti (DB) Srbije Jovice Stanišića i Franka Simatovića, tužioci od početka procesa ukazuju na nju kao na paradigmu učešća srpske tajne službe u borbenim akcijama van Srbije. Te aktivnosti su, po optužbi, sprovođene u saradnji sa drugim jedinicama u sklopu udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem etničkog čišćenja delova Hrvatske i BiH. Operacija "Pauk" sprovedena je od jeseni 1994. do leta 1995. godine u Zapadnoj Bosni kao podrška jedinicama Fikreta Abdića u obračunu sa Petim korpusom Armije BiH. U njoj su učestvovale jedinice iz Srbije, Republike Srpske i Republike Srpske Krajine.

Svedok Simatovićeve odbrane – penzionisani pukovnik vojne bezbednosti Mladen Karan – je nastojao da umanji ulogu DB Srbije i optuženih u operaciji "Pauk". Tvrdio je da su na čelu operacije bili oficiri Srpske vojske Krajine (SVK), a da su dve taktičke grupe vodili pripadnici Teritorijalne odbrane Istočne Slavonije Milorad Ulemek Legija i Radojica Rajo Božović, dok je Franko Simatović "samo" predvodio grupu za elektronsko izviđanje u komandi "Pauka" na planini Petrova Gora. Tužiteljica Maksin Markus/Maxine Marcus je u današnjem unakrsnom ispitivanju predočila niz dokumenata koji, po njoj, opovrgavaju svedokove tvrdnje.

Za početak, predočila je dnevnik operacije "Pauk" u kojem se u 15 dnevnih unosa pominje da Franko Simatović određuje vojne ciljeve i bavi se rasporedom snaga. Na tužiteljicinu opasku da se radi o planiranju borbenih aktivnosti a ne o pukom elektronskom izviđanju, Karan je rekao da se "može reći da je to tačno". Ipak, nije mu jasno kako je Simatović mogao u isto vreme da obavlja tako "ozbiljan i obiman" posao kao što je elektronsko izviđanje, a pri tom i komanduje operacijom. Tvrdi da je to mogao da postigne samo "supermen".

Ukazujući na ulogu Jovice Stanišića u operaciji "Pauk", tužiteljica je predočila dokumente sa sastanaka na kojima optuženi sa najvišim srpskim vojnim i političkim zvaničnicima, poput Slobodana Miloševića, Ratka Mladića i Momčila Perišića, razgovara o podršci Fikretu Abdiću. Svedok je odbacio sugestiju da je Stanišić na taj način učestvovao u planiranju operacije, navodeći da se radilo "samo o dogovoru" a da su borbene akcije planirane na terenu.

Budući da je svedok tvrdio da su se Ulemek i Božović operaciji "Pauk" pridružili kao teritorijalci 11. vukovarske brigade SVK, tužiteljica je predočila dokument DB Srbije u kojem se navodi da su oni tamo poslati kao pripadnici Jedinice za antiteroristička dejstva srpske tajne službe, poznate i kao "Crvene beretke". Pored toga, u dokumentu se navodi da su "Crvene beretke" učestvovale u borbenim dejstvima, a ne samo u obezbeđenju komande na Petrovoj Gori, kako je to tvrdio svedok. Karan, koji je u to vreme bio oficir bezbednosti 21. korpusa SVK, odgovara da o Ulemeku i Božoviću "nije imao takve informacije", ali prihvata da su neki pripadnici "Crvenih beretki" možda učestvovali u borbama iako im, kako je rekao, to nije bio zadatak.

Dokazni postupak Simatovićeve odbrane se nastavlja idućeg utorka.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 533

DIREKTIVA 7: Šta je Karadžić naredio drinskom korpusu?
SUPERMEN U MAGARČEVCU: Frenki Simatović na vrhu Petrove Gore
KODEKS ODEVANJA: Mogu li optuženi u sudnici nositi uniformu?
TEORIJA ZAVERE: "Francuska veza" u srebreničkom genocidu