Home
ARTMAN UZVRAĆA UDARAC
Dve nedelje nakon što je Tribunal izdao međunarodni nalog za njeno hapšenje Florans Artman se obratila Specijalnom izvestiocu UN za slobodu izražavanja, a najavljuje i slično obraćanje izvestiocu UN za nezavisnost i nepristrasnost sudova i sudija. Da li će slučaj "Artman protiv Tribunala" stiči do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu?
Neobičan slučaj francuske novinarke Florans Artman/Florence Hartmann, osuđene za nepoštovanje suda, poprimio je nove dimenzije nakon što je Žalbeno veće Tribunala 16. novembra ove godine novčanu kaznu od 7.000 eura preinačilo u sedmodnevnu zatvorsku kaznu i izdalo međunarodni nalog za njeno hapšenje.
Nalog za hapšenje i zatvaranje novinarke zato što je u svojoj knjizi i članku koji je objavila na jednom internet portalu obelodanila i izložila kritici "pravno obrazloženje" Žalbenog veća na kojem se zasnivala poverljiva odluka o odobravanju zaštitnih mera dokumentima Vrhovnog saveta odbrane SR Jugoslavije, izazvalo je zgražavanje i oštre reakcije u novinarskim i intelektualnim krugovima, pre svega u Francuskoj ali i šire. Potez Žalbenog veća je ocenjen "skandaloznim", "osvetničkim", "sramotnim" i "nepravednim" u saopštenjima novinarskih udruženja i otvorenim pismima uglednih intelektualaca i umetnika objavljenim u francuskim medijima. I ne samo francuskim. Vodeća međunarodna organizacija za zaštitu slobode izražavanja "Article 19" (po članu 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima), objavila je 30. novembra saopštenje u kojem se "slučaj Florans Artman" kvalifikuje kao "izopačenje" međunarodnog prava i "podrivanje" kako slobode izražavanja tako i "moralnog autoriteta Tribunala". Francuska nema "ni moralne ni legalne obaveze" da izvrši nalog za hapšenje - navodi se u saopštenju "Article 19" i ukazuje da bi to bio prvi slučaj hapšenja novinara od vremena kvislinške vlade u Višiju/Vichy četrdesetih godina prošlog veka.
Neobičan slučaj bivše predstavnice za štampu tribunalovog tužilaštva koja se neočekivano našla u poziciji "begunca", po svemu sudeći se neće završiti samo na novinskim komentarima i saopštenjima organizacija za zaštitu ljudskih prava i slobode izražavanja. Komitet za podršku Florans Artman je danas saopštio da se osuđena novinarka obratila Specijalnom izvestiocu UN za slobodu izražavanja, nezavisnom ekspertu kojeg imenuje Savet za ljudska prava UN. Na toj dužnosti je, trenutno, Frank La Rue iz Gvatemale.
U Memorandumu na više od 70 stranica, Artman detaljno navodi na koji je sve način Tribunal u njenom slučaju, i po njenom mišljenju, prekršio ne samo njeno pravo na slobodno i kritičko razmatranje rada međunarodnog suda, već i prava javnosti – u prvom redu žrtava zločina u Bosni i Hercegovini – da dobiju informacije od šireg javnog i istorijskog interesa. Od Specijalnog izvestioca UN se traži da konstatuje da je Tribunal – u postupku protiv nje – prekršio član 19 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima i relevantne međunarodne standarde zaštite slobode izražavanja, kao i da Tribunalu preporuči da iznova razmotri svoje presude i stavi van snage nalog za hapšenje francuske novinarke.
U saopštenju Komiteta za podršku se najavljuje da će se Florans Artman obratiti i Specijalnom izvestiocu UN za nezavisnost i nepristrasnost sudija, sa sličnim Memorandumom u kojem će navesti na koji su način, po njenom mišljenju, kršena njena prava na nezavisan tribunal i pravično suđenje.
Međutim, neobičan slučaj Florans Artman se, po svemu sudeći, neće zaustaviti na obraćanjima Specijalnim izvestiocima UN i OEBS/OSCE. Po oceni Vilijama Šejbasa, istaknutog profesora međunarodnog prava i velikog prijatelja Haškog tribunala, slučaj bi mogao stići i pred Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Pored pitanja slobode izražavanja Evropski sud bi, navodi on, mogao razmotriti i da li zatvorska kazna u zamenu za neplaćenu novčanu"predstavlja nehumano i degradirajuće kažnjavanje".U svakom slučaju, zaključuje profesor Šejbas, "biće zanimljivo videti da vodeći međunarodni sud za ljudska prava presuđuje u slučaju najistaknutijeg međunarodnog krivičnog suda".Vezani izvještaji
- Predmet : Nepoštovanje suda
- 2011-11-30 NEOBIČAN POČETAK SUĐENJA DRAGOMIRU PEĆANCU
- 2011-11-28 SUĐENJE PEĆANCU 30. NOVEMBRA
- 2011-11-28 ODLOŽENO SUĐENJE DRAGOMIRU PEĆANCU
- 2011-12-09 PEĆANAC OSUĐEN NA 3 MESECA ZATVORA
- 2011-12-15 RATNI PREDSEDNIK OPŠTINE SOKOLAC OPTUŽEN ZA NEPOŠTOVANJE SUDA
- 2011-12-16 TUPAJIĆ: "NISAM KRIV"
TV Tribunal 523
PSIHOANALIZA: Šta Karadžić zamjera stanovnicima Srebrenice?
"KOSOVSKI BOŽURI" U RS: Bratska pomoć Beograda u lovu na dezertere
BEZ OPTUŽENOG I TUŽIOCA: Neobično suđenje Dragomiru Pećancu
TRIBUNAL I REGION: Svi pomalo krivi... i pomalo ljuti