Home



MISIJA FRANCUSKOG PARLAMENTA O SREBRENICI NASTAVILA RAD




"Mada je bila pod opsadom od 1992., na Srebrenicu niko nije mislio sve do njenog pada u julu 1995.," rekao Žan-Klod Male, funkcioner u francuskom Ministarstvu odbrane

"Stvarna zbivanja na terenu i informacije koje je o tome dobijao Pariz bile su u totalnom neskladu. I to je ono što me je frapiralo," rekao je Žan-Klod Male (Jean-Claude Mallet), direktor strateških poslova u francuskom Ministarstvu odbrane između 1991. i 1998. godine.

"Mada je Srebrenica stalno bila pod opsadom, počev od 1992. godine, evropske prijestolnice su potpuno ignorisale situaciju u tom gradu sve do njegovog pada u ruke snaga Ratka Mladića 11. jula u 14:07 sati," bio je precizan Male, koji je danas govorio puna dva sata pred članovima Misije francuskog parlamenta. Njihov zadatak je da ustanove da li su i u kojoj mjeri Francuska i njene najviše vojne i političke ličnosti odgovorne za pad zone pod zaštitom UN, čija posljedica je masakr 7.000 Bošnjaka iz Srebrenice i njene okoline.

U svom svjedočenju Žan-Klod Male se najviše zadržao na, kako je rekao, "nedostacima i podbačajima sistema obavještavanja". "Sve do 10. jula niko nije bio svjestan težine situacije," rekao je on i naveo kao argument da se "na gotovo svakodnevnim sastancima odgovornih ličnosti Francuske i na savjetovanjima sa Britancima jedva spominjala Srebrenica, koja je bila jedna od zona pod zaštitom UN".

S tim u vezi je podsjetio da je "ofanziva bosanskih Srba počela 6. jula" i da je istog dana "komandant mirovnih snaga UN za bivšu Jugoslaviju (UNPROFOR), general Bernar Žanvije (Bernard Janvier) bio u Parizu i da su ga primile visoke vojne i državne ličnosti".

"Tog dana on je najviše govorio o francusko-britanskim Snagama za brze reakcije, koje su se upravo tih dana raspoređivale u Bosni, i o otvaranju prilaza Sarajevu. Ni jedne jedine riječi nije bilo o srpskoj ofanzivi na Srebrenicu," rekao je Male.

Odsustvo intervencije aviona NATO na položaje Mladićevih snaga oko Srebrenice on je pripisao složenosti lanca komandovanja za takvu vrstu operacije. Sem toga, po njegovom mišljenju, situacija u Srebrenici je nalagala "snažne udare iz vazduha", a ne "vazdušnu podršku", čija eventualnost je spominjana.

Žan-Klod Male je spomenuo i "kolebanja i nesnalaženja" holandskog bataljona koji je bio stacioniran kod Srebrenice. Kao i bivši francuski premijer Alen Žipe (Alain Juppe), ovaj visoki funkcioner Ministarstva odbrane je prisustvovao francusko-njemačkom samitu u Strazburu (Strasbourg) koji se održavao na dan pada Srebrenice. On je takođe potvrdio da je tadašnji holandski ministar inostranih poslova Hans van Mirlo (Mierlo) dva puta telefonirao zahtijevajući "da se izbjegne intervencija iz vazduha kako ne bi bila ugrožena bezbjednost holandskog bataljona UNPROFOR na licu mjesta".

Hans van Mirlo, koji je već demantovao tu tvrdnju, pojaviće se pred Misijom francuskog parlamenta 12. aprila zajedno sa bivšim holandskim ministrom odbrane Jorisom Vorhuevom (Joris Voorhoeve).

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 50

INTERVJU SA PREDSEDNIKOM I TUŽIOCIMA TRIBUNALA: U Hagu sve spremno za doček Slobodana Miloševića
SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Svedočili generali Halilović i Hadžihasanović
SUĐENJE ZA ZLOČINE U KERATATERMU: Svedočenja o masakru u sobi broj 3
SUĐENJU ZA ZLOČINE U KP DOMU U FOČI: Završen dokazni postupak optužbe
MOMČILO KRAJIŠNIK I BILJANA PLAVŠIĆ: Prvi put zajedno na optuženičkoj klupi Tribunala
SUĐENJE MLADENU NALETILIĆU TUTI I VINKU MARTINOVIĆU ŠTELI: Početak u septembru ove godine