Home



BLISKI SUSRET SA JOVICOM STANIŠIĆEM




Holanđanin Markus Helgers svedočio kako je izgledalo oslobađanje pripadnika UN koje su bosanski Srbi u proleće 1995. godine uzeli za taoce i opisao ulogu Jovice Stanišića u tom procesu

Marcus Helgers, svjedok odbrane Jovice Stanišića Marcus Helgers, svjedok odbrane Jovice Stanišića

Odbrana Jovice Stanišića nastavila je svoj dokazni postupak iskazom bivšeg vojnog posmatrača UN Markusa/Marcus Helgersa koji je krajem 1995. godine zajedno sa preko 400 pripadnika mirovnih snaga u BiH bio zarobljen i uzet za taoca u nastojanju vojske bosanskih Srba da spreči NATO udare na svoje položaje. Taj incident se ne navodi u optužnici protiv bivših šefova Državne bezbednosti Srbije Jovice Stanišića i Franka Simatovića, ali nije bez značaja, budući da ga tužilac koristi kako bi dokazao uticaj optuženih na rukovodstvo bosanskih Srba, dok branioci prvooptuženog ističu njegov diplomatski mirovni angažman. Stanišić je, naime, predvodio delegaciju Srbije prilikom oslobađanja talaca.

Tokom kratkog glavnog ispitivanja Stanišićev branilac Džodraš/Jordash je u dokaze uveo Helgersovu izjavu koju je haškim istražiteljima dao 3. avgusta 1995. godine, dva meseca nakon oslobađanja, kao i transkript njegovog nedavnog svedočenja na poziv optužbe u predmetu bivšeg predsednika RS Radovana Karadžića. Svedok je danas rekao da je Stanišića, koga zove "načelnikom Miloševićevih snaga bezbednosti", video u autobusu kojim su on i njegove kolege iz UN snaga prevezeni sa Pala u Novi Sad. Stanišić im je tada rekao da su oslobođeni zahvaljujući angažmanu predsednika Srbije Slobodana Miloševića, nakon čega su bezbedno prebačeni u Srbiju.

Tužiteljica Markus/Marcus je u unakrsnom ispitivanju nastojala da ukaže na Stanišićev uticaj na snage bosanskih Srba, ali je svedok rekao da na to nije obraćao pažnju jer je vreme tokom oslobađanja uglavnom proveo u autobusu, a i bio je "toliko srećan" da nije pratio šta se dešava oko njega. Rekao je, doduše, "da mu se čini" da je "načelnik Miloševićevih snaga bezbednosti" imao kontrolu nad ostalima, ali da to ne može sa sigurnošću da tvrdi.

Svedok se seća da je u Stanišićevoj pratnji bilo ljudi u maskirnim uniformama i crvenim beretkama i da su oni dobro sarađivali sa pripadnicima lokalne policije. Pored toga, uočio je da je onima koji su oslobodili taoce bilo u interesu da događaj bude što bolje medijski propraćen, budući da su obraćanja medijima organizovana u tri navrata - prvo na Palama, pa na granici između Srbije i BiH, a potom i ispred hotela u Novom Sadu, u Srbiji. Dodao je da se, uprkos činjenici da je oslobođen, "nije osećao potpuno slobodnim sve dok nije stigao u Zagreb".

Tako je okončan drugi, mada verovatno ne i poslednji iskaz Markusa Helgersa pred Tribunalom, budući da se zatočavanje UN talaca navodi i u optužnici protiv Ratka Mladića. Dokazni postupak Stanišićeve odbrane bi trebalo da se nastavi iskazom svedoka čiji identitet nije saopšten i koji je do sada odbijao da se pojavi u sudnici, pa se ne zna ni kada bi konačno mogao da stigne u Hag. Za ponedeljak 21. novembra je zakazano zasedanje na kojem bi predstavnici vlasti Srbije trebalo da se izjasne zbog čega Stanišićevim braniocima nisu dostavili dokumente koje su od njih tražili, ali je, kako je saopštio predsedavajući sudija Ori/Orie, iz Beograda stigao "prigovor na nalog o rasporedu", koji veće tek treba da razmotri.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 521

VELIKO SPREMANJE: Uljepšavanje logora za posjetu novinara
O PSIMA I LJUDIMA: Šta jeste, a šta nije, istraživala banjalučka policija
MILOM ILI SILOM: "Nova realnost" u Bosanskom Novom
NASLEĐE TRIBUNALA: Globalne pohvale – lokalne pokude