Home
ISTRAGA O UNIŠTAVANJU TRAGOVA KOSOVSKIH ZLOČINA
Haško tužilaštvo znalo za potopljeni kamion-hladnjaču sa više desetina leševa mnogo pre nego što je slučaj postao javan. "To je samo jedan od slučajeva namernog uništavanja tragova zločina koje istražujemo" – kaže sa SENSE zamenik glavnog tužioca Graham Blewitt
Za kamion-hladnjaču koji je aprila 1999. izvađen iz Dunava kod mesta Tekija, a u kojem je otkriveno više desetina leševa žena, dece i staraca za koje se pretpostavlja da su žrtve kosovskog konflikta, haško tužilaštvo je "znalo mnogo pre nego što je, u maju ove godine, slučaj postao javan" - izjavio je agenciji SENSE zamenik glavnog tužioca Tribunala, Grejem Bluit/Graham Blewitt.
Zamenik tužioca ne želi da otkriva "operativne detalje", odnosno kada je i kako tužilaštvo saznalo za taj slučaj, kao i do kakvih su saznanja o poreklu kamiona, sudbini žrtava i odgovornima za operaciju uklanjanja dokaza došli njegovi istražitelji. "To je samo jedan od slučaja namernog sakrivanja ili uništavanja tragova kosovskih zločina koje istražujemo" - kaže Bluit. Ne želi da otkriva koji su "drugi slučajevi", ali potvrđuje da "isto važi" i za tvrdnje da je više od hiljadu leševa kosovskih žrtava spaljeno u pećima za topljenje olovne rude u Trepči. U svim tim slučajevima tužilaštvo, ukazuje Bluit, nastoji da dođe do uverljivih materijalnih dokaza ili svedoka-očevidaca, uz čiju će pomoć dokazati da je sprovođena planska i sistematska akcija uklanjanja tragova zločina koji su 1998. i 1999. izvršeni na Kosovu. Jer, kako ističe, "dokazi o namernom i planskom uništavanju tragova zločina" su, za haško tužilaštvo, "dokazi da su ti zločini isto tako - dakle namerno i planski - počinjeni."
Haško tužilaštvo je, ukazuje Bluit, "ohrabreno činjenicom da su i srpske vlasti, barem kako izgleda, počele da istražuju slučajeve uklanjanja dokaza kosovskih zločina." Mada Beograd trenutno ne sarađuje sa tužilaštvom, Bluit se nada da će eventualni rezultati istrage koja se o tome vodi u Srbiji biti uskoro - čim se usvoji zakon o saradnji SRJ sa Tribunalom – biti dostupni istražiteljskom timu koji vodi hašku kosovsku istragu.
Tokom dvogodišnjeg programa kosovskih ekshumacija, forenzičari tužilaštva i dvadesetak zemalja koje su u tome učestvovale, su na oko 500 lokacija masovnih ili manjih grobnica pronašli posmrtne ostatke oko 4.000 žrtava. Istraga koja se vodi o hladnjači u Dunavu, topionici u Trepči i drugim slučajevima namernog uništavanja tragova zločina, trebalo bi da odgovori šta se dogodilo sa još oko 3.000 kosovskih Albanaca koji se i dalje vode kao "nestali".
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-05-27 DA LI SU I "PETNAESTORICA" ODGOVORNA ZA SREBRENICU?
- 2001-05-23 NA "ZAPEČAĆENIM OPTUŽNICAMA" SAMO 12 IMENA
- 2001-05-18 SREBRENICA SMIŠLJENO PREDANA
- 2001-06-06 HAŠKO TUŽILAŠTVO ĆE SARAĐIVATI U EKSHUMACIJI ŽRTAVA IZ POTOPLJENE HLADNJAČE
- 2001-06-07 HAG, "ZA SADA", NEĆE TRAŽITI PREUZIMANJE FIKRETA ABDIĆA
- 2001-06-10 TRIBUNAL "POLOVIČNO" OBAVIO DOSADAŠNJI POSAO
TV Tribunal 57
SUĐENJE GENERALU KRSTIĆU: Karika koja je nedostajala u lancu dokaza
SUĐENJE MILORADU KRNOJELCU: Bratska odbrana optuženog upravnika fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA ZLOČINE U PRIJEDORSKIM LOGORIMA: Svedočenje britanskog novinara koji je svetu otkrio prijedorske logore
TRIBUNAL: Haško tužilaštvo traži punu saradnju Beograda, sa zakonom ili bez njega