Home
OKUPACIJOM DO SPORAZUMA
Nizom dokumenata vezanih za pad Žepe u julu 1995. godine optuženi Zdravko Tolimir je u nastavku unakrsnog ispitivanja generala Ruperta Smita nastojao da potkrepi tezu kako su vlasti BiH odugovlačile pregovore oko predaje enklave i opstruirale evakuacije stanovništva, iako su "zvanični pregovarači muslimanske strane" potpisali takav sporazum
Vojska Republike Srpske (VRS) se u Žepi ponašala u skladu sa tri sporazuma zaključena u periodu od 19. do 27. jula 1995. sa članovima Ratnog predsedništva enklave, tvrdi general Zdravko Tolimir, optužen za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi.
Ukazujući na sadržaj tih sporazuma, Tolimir je generalu Rupertu Smitu/Smith sugerisao da su ih zaključili "legitimni predstavnici Žepe", koji su zastupali interese ukupnog stanovništva enklave i prihvatili da se vojno sposobni muškarci predaju i polože oružje u prisustvu Unprofora, nakon čega će biti popisani od strane Međunarodnog komiteta crvenog krsta (MKCK) i evakuisani na teritoriju pod kontrolom Armije BiH.
Britanski general koji je u to vreme zapovedao snagama Unprofora u BiH i bio posrednik u pregovorima među zaraćenim stranama, nije prihvatio sugestiju optuženog. "Ovde se stalno zamenjuje mesto uzroka i posledice", naglasio je Smit, objasnivši da želja stanovništva Žepe i njihovih predstavnika da napuste enklavu nije bila uzrok sklapanja sporazuma, već posledica okupacije i čvrste kontrole enklave od strane VRS. Sporazum od 27. jula 1995. na koji se optuženi više puta pozivao je, prema britanskom generalu, zapravo primer sporazuma "potpisanog pod prinudom".
Tolimir je međutim nastojao da uveri sudije kako je pritisak na potpisnike tih sporazuma, članove Ratnog predsedništva Žepe, vršila vlada BiH a ne VRS. Predsednik BiH Alija Izetbegović, je prema optuženom, opstruirao i pregovore i sprovođenje sva tri potpisana sporazuma – od 19., 24., i 27. jula 1995. godine. On je ukazao na pismo pukovnika Avde Palića upućeno predsedniku Izetbegoviću u kojem zapovednik odbrane Žepe, Palić, navodi da "predstavnik Žepe vodi pregovore" sa VRS i moli predsednika a da se složi sa predlogom o razmeni zarobljenika sa bosanskim Srbima i obezbedi evakuaciju boraca helikopterima.
Prema Tolimiru Palićevo pismo jasno ukazuje da je on"predstavnika Žepe" u pregovorima prihvatio i kao zastupnika vojnih snaga enklave a od predsednika tražio pomoć u evakuaciji. General Smith međutim nije prihvatio Tolimirovo tumačenje. On je objasnio da su vojne snage vrlo retko pod rukovođenjem lokalnih civilnih vlasti budući da su uvek angažovane na nivou države. Stoga, smatra Smit, ni lokalni vojni zapovednik ne može biti podređen lokalnoj civilnoj vlasti.
Konačno, general Smit je odbacio i Tolimirovu sugestiju da je on, kao Mladićev pomoćnik za bezbednost, u Žepi samo sprovodio sporazum u čijem je sklapanju učestvovao i britanski general. "Taj je sporazum sklopljen kao rezultat vašeg napada na zaštićenu zonu", rekao je Smit. Iz toga i nakon onoga što se dogodilo u Srebrenici, dodao je, proizašla je i sprovedena i evakuacija stanovništva. Britanski general je od Mladića, tvrdi, tražio da se evakuacija odvija pred očima javnosti kako bi se na minimum svela mogućnost da se ponovi ono što se, kako je tada već počelo da biva jasno, desilo u Srebrenici.Vezani izvještaji
- Predmet : Tolimir - "Srebrenica"
- 2011-03-22 TOLIMIR: SPORAZUM VLADE BiH, VRS I UN O EVAKUACIJI ŽEPE
- 2011-03-21 TOLIMIR – MLADIĆEVA "DESNA RUKA"
- 2011-03-17 DEMOGRAFIJA GENOCIDA
- 2011-03-24 "KOOPERATIVNA DEMOKRATIJA" I "HUMANITARNO BOMBARDOVANJE"
- 2011-03-28 TOLIMIR OPTUŽUJE SMITA ZA "KRŠENJE MANDATA"
- 2011-03-29 KAKO JE FUNKCIONISAO GLAVNI ŠTAB VRS
TV Tribunal 491
PREDSEDNIK UZ PREDSEDNIKA: Apsolutna saglasnost Karadžića i Prstojevića
GENERAL PROTIV GENERALA: Kooperativna demokratija i humanitarno bombardovanje