Home



TOLIMIR – MLADIĆEVA "DESNA RUKA"




Na suđenju generalu Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost i obaveštajne poslove u Glavnom štabu VRS, počeo iskaz britanskog generala Ruperta Smita, poslednjeg zapovednika UNPROFOR u Bosni i Hercegovini

Rupert Smith, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Rupert Smith, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

"General Gvero je druga violina generalu Tolimiru, kojeg je Mladić opisao kao svoju desnu ruku" – rekao je britanski general Rupert Smit/Smith u izjavi koju je 1996. godine dao istražiteljima Haškog tribunala.

Svedočeći danas na suđenju generalu Zdravku Tolimiru, optuženom za genocid i druge zločine počinjene u julu 1995. godine u Srebrenici i Žepi, general Smit je objasnio na čemu se zasniva taj njegov utisak. Kao svoju "desnu ruku" ga je, rekao je, opisao sam Mladić, jer inače ne bi to u izjavi stavio u navodnike. Utisak da je Tolimir bio "poverljiv i blizak saradnik Mladića" se, dodao je, zasniva na brojnim sastancima koje je kao zapovednik UNPROFOR u BiH tokom 1995. godine imao sa komandantom Glavnog štaba VRS, a kojima je često prisustvovao i Tolimir. Iz njihovog se odnosa, govora tela, tona kojim su se obraćali jedan drugom, po Smitu, moglo zaključiti da razgovaraju "na ravnoj nozi" i da "funkcionišu zajedno, a ne striktno hijerarhijski".

Krajem jula 1995. godine Smit je sa Mladićevom "desnom rukom" pregovarao o evakuaciji civilnog stanovništva Žepe i njegov je zaključak da je Tolimir bio lično zadužen za čišćenje enklave, odnosno obezbeđivanje autobusa i nadzor nad ukrcavanjem civilnog stanovništva. Smatra da je Tolimir igrao istu ulogu i nešto ranije tog meseca u Srebrenici, mada ne zna da li je bio prisutan i tamo. Ostao je pri tom mišljenju i kada mu je tužilac rekao da Tolimir nije bio fizički prisutan u Srebrenici. S obzirom na njegovu funkciju Mladićevog pomoćnika za bezbednost i obaveštajne poslove, što je po Smitu suštinska funkcija u komandnom procesu, sve što se događalo nakon zauzimanja Srebrenice je, smatra britanski general, spadalo u Tolimirov domen.

Pre početka ispitivanja generala Smita, u dokaze je uveden njegov iskaz iz 2007. godine sa suđenja "Srebreničkoj sedmorki" oficira vojske i policije bosanskih Srba, među kojima su i trojica oficira bezbednosti iz Glavnog štaba, Drinskog korpusa i Zvorničke brigade VRS, po "liniji bezbednosti" podređenih generalu Tolimiru. Upravo njima trojici su, prvostepenom presudom, izrečene najteže kazne: Beari i Popoviću doživotni zatvor a Nikoliću 35 godina.

Smit je danas ukratko ponovio delove tog iskaza, kao i neke od stavova iznetih u nedavnom svedočenju na suđenju Radovanu Karadžiću. Opisao je kako su zaraćene strane početkom 1995. godine počele pripreme za vojno rešenje sukoba, kako bi do kraja te godine okončale rat u svoju korist. Snage Armije BiH su se uvećavale i naoružavale a Vojska Republike Srpske obavljala pripreme za "stiskanje" enklava Srebrenica i Žepa, kako bi ih lakše mogla kontrolisati i osloboditi deo svojih snaga za druga još otvorena ratišta. Namera da se enklave pod zaštitom UN, "stisnu" jasno se, tvrdi britanski general, videla i iz strategije bosanskih Srba da spreče ulazak konvoja za snabdevanje. Na taj način je ne samo iscrpljivano stanovništvo, već su slabljene kako neprijateljske tako i mirovne snage u enklavama da se odupru konačnom napadu VRS.

Unprofor se u toj situaciji nalazio u poziciji u kojoj su obe strane, prema generalu Smitu,nastojale da ga instrumentalizuju. Bosanski Srbi kao "taoca" pomoću kojeg mogu da izvrše pritisak na međunarodnu zajednicu a snage Armije BiHkao "štit" kojim će mirovne snage praktično pretvoriti u svoje saveznike i, eventualno, dovesti do intervencije spolja.

General Tolimir će za unakrsno ispitivanje generala Smita, kako je najavljeno, imati puna četiri dana.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 491

PREDSEDNIK UZ PREDSEDNIKA: Apsolutna saglasnost Karadžića i Prstojevića
GENERAL PROTIV GENERALA: Kooperativna demokratija i humanitarno bombardovanje