Home



TOLIMIR: SPORAZUM VLADE BiH, VRS I UN O EVAKUACIJI ŽEPE




Mada su se sa evakuacijom Žepe u julu 1995. godine saglasile sukobljene strane i Unprofor, odgovornost se sada svaljuje samo na bosanske Srbe - tvrdi general Zdravko Tolimir, optužen za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi 1995. godne

Rupert Smith, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Rupert Smith, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Stanovništvo zaštićene zone Žepa je krajem jula 1995. godine iseljeno je na osnovu sporazuma i uz učešće "sve tri strane" – vlasti BiH, Vojska Republike Srpske i Unprofor, tvrdio je general Zdravko Tolimir, bivši Mladićev pomoćnik za bezbednost, u unakrsnom ispitivanju generala Ruperta Smita/Smith, tadašnjeg zapovednika UN snaga u BiH.

I pored "zajedničkog dogovora" i "učešća svih" u evakuaciji, odgovornost za iseljavanje civilnog stanovništva Žepe se svaljuje samo na jednu – srpsku stranu – ukazao je Tolimir. Tezu o "sporazumnom iseljavanju" potkrepio je prepiskom između Alije Izetbegovića i ratnog predsedništva Žepe u kojoj se pored ostalog navodi da general Smit "garantuje sigurnost za evakuaciju žena, dece i staraca iz enklave".

Izetbegović je pokazivao veliku zabrinutost za civile, rekao je Smit, ali nije mogao da navede detalje razgovora koji je s njim vodio 18. jula 95. niti se seća da je u vezi sa zbrinjavanjem civila iz Žepe "upotrebio reč garantovati".

Britanski general je potvrdio da mu je bilo poznato da stanovništvo Žepe želi da napusti enklavu. U odgovoru na pitanje optuženog da li je iko "sprečavao stanovništvo Žepe da napusti enklavu", general Smit je naglasio da suštinsko pitanje nije u tome što ih niko nije sprečavao, već pod kojim uslovima su žitelji enklave odlučili da napuste svoje domove.

Smit je ukazao i na okolnosti pod kojima je stanovništvo enklave napuštalo domove – "enklava je pala a oni su se našli okruženi vojnicima VRS". Budući da je Tolimir sledećim pitanjem sugerisao niko od pripadnika VRS nije ulazio u Žepu pre evakuacije, britanski general ga je podsetio da je upravo on, naoružan, uz pratnju srpskih vojnika bio tada u Žepi i "govorio stanovništvu da ode".

Tolimir je najavio da će sutra emitovati snimak iz kojeg će se videti da je da je njegova odgovornost za iseljavanje Žepe jednaka odgovornosti pripadnika Unprofor koji su prisustvovali ukrcavanju stanovništva u autobuse kojima su napustili enklavu.

Tolimir je danas nastojao i da "odbrani" bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića, ukazujući da je on omogućio da više stotina boraca Armije BiH iz Žepe pređe u Srbiju, gde su stavljeni pod zaštitu Međunarodnog crvenog krsta. Isticanje Miloševićevih "zasluga", međutim, ne ide nužno u prilog VRS i optuženom generalu, budući da tužilac raspolaže presretnutim razgovorom u kojem se komandant Drinskog korpusa general Krstić i načelnik bezbednosti Glavnog štaba pukovnik Beara, inače direktno podređen Tolimiru, žale da Milošević neće da vrati nekoliko stotina "njihovih Turaka", koji su iz Žepe, preko Drine, pobegli u Srbiju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 491

PREDSEDNIK UZ PREDSEDNIKA: Apsolutna saglasnost Karadžića i Prstojevića
GENERAL PROTIV GENERALA: Kooperativna demokratija i humanitarno bombardovanje