Home



ULOGA BEZBEDNJAKA U SREBRENIČKOJ OPERACIJI




Tužilaštvo na suđenju Zdravku Tolimiru nastavlja sa izvođenjem dokaza o ulozi koju su u srebreničkim zločinima u julu 1995. godine, imali pripadnici organa bezbednosti Vojske Republike Srpske (VRS) na čijem je čelu, kao Mladićev pomoćnik za bezbednost i obaveštajne poslove, bio optuženi general

Milorad Birčaković, svjedok na suđenju Tolimiru Milorad Birčaković, svjedok na suđenju Tolimiru

Obojica današnjih svedoka optužbe na suđenju Zdravku Tolimiru svedočili su o događajima od 14. i 15 jula 1995. godine kada je, prema optužnici, oko hiljadu Muslimana, zarobljenih nakon pada Srebrenice, streljano u blizini škole u Orahovcu kraj Zvornika. Istražitelji tužilaštva su od obojice uzeli izjave u svojstvu osumnjičenih, a sudije su danas obojici ukazale na pravo da ne odgovaraju na pitanja koja ih mogu inkriminisati.

Milorad Birčaković je 1995. bio pripadnik čete vojne policije Zvorničke brigade i vozač načelnika bezbednosti brigade Draga Nikolića. On je danas potvrdio svoj iskaz sa suđenja sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba u maju 2007. godine u kojem je naveo da je 14. jula ujutro Nikolića dovezao sa Isturenog komandnog mesta (IKM) u komandu brigade na sastanak sa Vujadinom Popovićem, bezbednjakom Drinskog korpusa i Ljubišom Bearom načelnikom bezbednosti u Glavnom štabu VRS. Nikolića su, prema tužiocu, na tom sastanku nadređene starešine obavestile o dovoženju velike grupe zarobljenika iz Srebrenice i naložile mu da ih dočeka i smesti.

Popović i Nikolić su prema iskazu svedoka bili prisutni i pred školom u Orahovcu gde su zarobljenici privremeno smešteni i iz koje su malim kamionimaodvoženi na obližnju lokaciju i streljani. Birčaković je pred školom video i komandira Vojne policije Zvorničke brigade Miodraga Jasikovca i oficira bezbednosti Zvorničke brigade Milorada Trbića. Mada je, po naređenju, pratio kamione na putu za stratište, tvrdi da nije čuo pucnjavu i nije znao šta se dešavalo sa zarobljenicima.

Tolimir je u unakrsnom ispitivanju nastojao da od svedoka dobije potvrdu da je njegov iskaz iznuđen, odnosno da je tužilaštvo na njega izvršilo pritisak kako bi obezbedilo svedočenje koje će potvrđivati navode optužnice. Pozivajući se na zapisnik svedokovog razgovora sa istražiteljem tužilaštva, optuženi general je sugerisao da je istražitelj zaplašio Bičakovića podsećanjem da ga ispituje u svojstvu osumnjičenog. Osim toga istražitelj je, prema Tolimiru, svedoku sugerisao šta treba da sadrži njegov iskaz, budući da mu je prvo prepričao događaje o kojim će ga ispitivati a tek onda mu o njima postavljao pitanja.

Mada nije sporio navode iz zapisnika na koji se Tolimir pozivao, svedok je negirao da je istražitelj na njega vršio pritisak, ukazujući da je "govorio samo ono što je znao".

Drugi današnji svedok Lazar Ristić bio je zamenik komandanta Četvrtog bataljona Zvorničke brigade koji je na zahtev Milorada Trbića, zamenika načelnika bezbednostibrigade, 14. jula 1995. poslao desetak vojnika u Orahovac da "pojačaju obezbeđenje kako zarobljenici ne bi provalili iz škole". Kada mu je nekoliko časova kasnije javljeno da se od njih traži da učestvuju u streljanju zarobljenika, Ristić se, tvrdi, odmah uputio do škole i svoje vojnike, koji su "delovali uplašeno", pustio kućama. Tvrdi da mu nije bilo poznato šta se spremalo zarobljenicima iz Orahovačke škole a po povratku u bataljon bio je okupiran organizovanjem odbrane štaba, ugroženog približavanjem "velike kolone muslimanskih boraca i civila".

Ristića će optuženi, koji se sam zastupa, unakrsno ispitivati sutra.



Fotografije
Milorad Birčaković, svjedok na suđenju Tolimiru
Lazar Ristić, svjedok na suđenju Tolimiru


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 484

ŽIVI ŠTIT: Elektrošok-terapija za Ujedinjene nacije
RUČAK I RAZMJENA: Kako preživjeti Mladićeva obećanja
MASAKR U GARAŽI: Dvanaest streljanih – jedan svjedok