Home



TOLIMIR: UNPROFOR "SAVEZNIK MUSLIMANA" U SREBRENICI




Nastavak unakrsnog ispitivanja pukovnika Pitera Buringa, bivšeg oficira za vezu Holandskog bataljona UN u Srebrenici, optuženi general Zdravko Tolimir posvetio je dokazivanju "pristrasnosti" plavih šlemova u odnosu na pripadnike Armije BiH u enklavi

Peter Boering, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Peter Boering, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

General Zdravko Tolimir optužen za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi 1995. godine, smatra da su snage Unprofora u Srebrenici, umesto da demilitarizuju i štite enklavu, tolerisale oružane diverzantske napade Armije BiH na okolna srpska sela, priklanjajući se tako jednoj strani u sukobu.

U unakrsnom ispitivanju holandskog pukovnika Pitera Buring/Peter Boering, bivšeg oficira za vezu Holandskog bataljona UN u Srebrenici, Tolimir je svoju tezu dokazivao ukazujući na korespondenciju između jedinica Armije BiH u enklavi sa komandama u Sarajevu i Tuzli iz koje proizlazi da su borci iz Srebrenice planirali i izvodili oružane akcije naređene iz komandi, ta da su zato i pohvaljeni.

Svedok je potvrdio da je kao oficir za vezu sa vojnim predstavnicima zaraćenih strana

i civilnim vlastima Srebrenice, u izveštajima sa terena ili protestima VRS dobijao informacije o tim napadima. Odbacio je međutim tvrdnje optuženog o svrstavanju plavih šlemova uz jednu stranu u sukobu – Armiju BiH.

Nastojeći da i pored tog odgovora holandskog oficira dobije potvrdu za svoje teze, Tolimir je ukazao na izjavu tadašnjeg člana ratnog predsedništva Srebrenice, Hakije Meholjića, koji je rekao da je 10. jula uveče komandant Holandskog bataljona članovima ratnog predsedništva "najavio intervenciju NATO avijacije na položaje VRS" kojim je trebalo da bude zaustavljena Mladićeva ofanziva na enklavu.

Pukovnik Buring je međutim još jednom odbacio tezu o pristrasnosti i svrstavanju UN, objašnjavajući kako je u tom trenutku, 10. jula 1995. godine, VRS već bila u sukobu sa Unproforom, budući da je napala posmatračka mesta Holandskog bataljona. Planirana intervencija NATO snaga se zato, prema Buringu, nije mogla shvatati kao "podrška Muslimanima" već kao "akt samoodbrane" međunarodnih snaga.

Suđenje Zdravku Tolimiru biće nastavljeno 31. januara sledeće godine budući da je veće optuženom odobrilo tri sedmice nakon zimske pauze za proučavanje Mladićevih dnevnika koje tužilaštvo namerava da koristi u nastavku svog dokaznog postupka.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 480

SARAJLIJE U KLOPCI RATA: Ratni zločini u direktnom televizijskom prenosu
ŽRTVA I OPTUŽENI: Svjedočenje preživjelog sa brane u Petkovcima
SKRIVENA KAMERA: Kako su fotografije iz Trnopolja izašle u svijet