Home



SADEJSTVO VOJSKE I POLICIJE




Na suđenju bivšim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, vojni ekspert optužbe tvrdi da su vojska i policija "koordinisale dejstva ili sarađivale". Policija nije bila potčinjena vojsci jer bi to - kao i konkretni policijski zadaci - bilo navedeno u vojnim dokumentima što, po njemu, nije bio slučaj

Ewan Brown, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu Ewan Brown, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

U nastavku svedočenja na suđenju bivšim čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, oficir britanske vojske Juen Braun/Ewan Brown tvrdi da je policija aktivno učestvovala u operacijama VRS. Stanišić i Župljanin se terete za zločine policije nad bosanskim Hrvatima i Muslimanima tokom 1992. godine u 20 opština Bosne i Hercegovine.

Braun je na poziv tužilaštva sastavio ekspertski izveštaj u kojem analizira vojno političku situaciju i vojne operacije u zoni odgovornosti Prvog krajiškog korpusa VRS kao i ulogu i dejstva Teritorijalne odbrane i policije.

Po Braunu, policija je učestvovala u vojnim operacijama širokih razmera kakve su bile operacije Koridor i Vrbas kao i u akcijama koje su vođene na nivou opština čiji je cilj bilo razoružavanje nesrpskog stanovništva. Akcije tog tipa, vojska je obavljala u "združenom dejstvu" sa policijom, rekao je Braun.

U delu izveštaja posvećenom saradnji sa Teritorijalnom odbranom, Braun navodi da su lokalne teritorijalne jedinice preimenovane u lake pešadijske brigade koje su potom uključene u Prvi krajiški korpus. Iz dokumenata koji mu je predočila tužiteljica Korner, ekspert je zaključio da su vojska i policija "koordinisale dejstva ili sarađivale". Koordinacija, rekao je Braun, znači da je policija, na primer, uspostavljala kontrolne punktove kako bi osigurala područje ili puteve pre vojnog napada ili je vršena koordinacija vatre i napada.

Braun smatra da policija nije bila potčinjena vojsci jer bi to, tvrdi, "bilo eksplicitno navedeno u dokumentima" u kojima bi, takođe, bili konkretno navedeni i policijski zadaci o određenim operacijama. Iz dokumenata koje je imao prilike da vidi, Braun je mogao samo da zaključi da je policija imala udeo u vojnim operacijama ali ne i kakvo je bilo njeno učešće.

Nakon primedbe sudije Harkofa da "ako vojni komandanti nisu kontrolisali policiju onda je to moralo da čini ministarstvo unutrašnjih poslova", Braun je rekao da se "može pretpostaviti da su se stvari tako odvijale". Po njemu, krizni štabovi su imali "ulogu koordinatora", odlučivali su koju teritoriju treba zauzeti a onda je to na lokalnom nivou prenošeno policijskim i vojnim jedinicama.

Braun je takođe rekao da su, po dokumentima koje je analizirao, policijski komandiri bili odgovorni za disciplinske prekršaje i krivična dela koje su počinili policajci, osim u slučajevima kada je policija bila pretpotčinjena vojsci. Izričita naređenja o pretpotčinjavanju su, po Braunu, bila retka.

Svedočenje vojnog eksperta tužilaštva se nastavlja u ponedeljak pošto je optuženima i njihovim braniocima odobrena kratka pauza kako bi proslavili nastupajuću pravoslavnu Novu godinu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 481

OPSADA: Zatezanje i popuštanje omče oko vrata Sarajlija
KRAJ DOKAZNOG POSTUPKA: Kako se branio general Perišić
PRETPOČINJAVANJE: Da li je policija komandovala policijom
INTERVJU: Šta je Međunarodni Rezidualni Mehanizam za Krivične Tribunale