Home



ISKAZI POKOJNIH POKAJNIKA UVEDENI U DOKAZE




Veće u predmetu lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja delimično usvojilo zahtev tužilaštva da se u dokaze uvedu delovi iskaza Milana Babića sa suđenja Slobodanu Miloševića. U postupku protiv Jovice Stanišića i Franka Simatovića usvojena izjava i svedočenje Miroslava Deronjića sa suđenja Miloševiću i Momčilu Krajišniku

Milan Babić u sudnici TribunalaMilan Babić u sudnici Tribunala

Pretresno veće koje sudi lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju za zločine u Vojvodini, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini je delimično usvojilo zahtev tužilaštva da se u dokaze uvedu delovi svedočenja Milana Babića u predmetu Slobodana Miloševića. Babić, bivši predsednik samoproglašene Republike Srpska Krajina je priznao krivicu za zločin progona i osuđen je na 13 godina zatvora, a u martu 2006. godine je izvršio samoubistvo u pritvoru Tribunala.

Tužilaštvo je prvi zahtev za uvođenje iskaza "nedostupnih svedoka" po pravilu 92 quarter podnelo pre više od tri godine. Tada su tražili da se – pored delova Babićevog svedočenja u predmetu Miloševića, u dokaze uvedu i delovi njegovog iskaza sa suđenja Momčilu Krajišniku i Milanu Martiću. Šešelj se žestoko protivio tom zahtevu, tvrdeći da je Babić "sam sebi presudio" kao i da se uvođenjem iskaza svedoka koji se ne mogu unakrsno ispitati "narušava pravičnost postupka".

Veće je 2008. godine odbacilo prvi zahtev tužilaštva navodeći da je "protivan interesima pravde" jer dokumenti čije se usvajanje traži "direktno optužuju" Šešelja. Tužilaštvo je potom 2009. godine zatražilo preispitivanje te odluke, ukazujući da su Babićev iskaz u predmetu Milošević potvrdili i drugi svedoci saslušani nakon januara 2008. godine, što su sudije prihvatile kao novu činjenicu koja omogućava reviziju ranije odluke.

Veće je takođe prihvatilo argument tužilaštva da se svedočenje Babića odnosi na teme koje su od značaja za predmet, konkretno - uspostavljanje paralelnih struktura komandovanja u Krajini koje su činili pripadnici MUP Srbije, srpske Državne bezbednosti i krajinske policije, potom naoružavanje i finansiranje krajinskih Srba, provociranje Hrvata kako bi se JNA omogućilo da dejstvuje kao i progon nesrba sa okupiranih teritorija Hrvatske. Prihvaćeno je dvadesetak odlomaka iz transkripta Babićevog svedočenja u predmetu Milošević, a u dokaze su uvedeni i dokumenti koji svedoče o formiranju vojske krajinskih Srba, ilegalnom naoružavanju Krajine, uspostavljanju teritorijalne odbrane i ostvarivanju udruženog zločinačkog poduhvata.

Veće koje sudi bivšim šefovima Državne bezbednosti Srbije Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću je danas po istom pravilu usvojilo u dokaze izjavu i svedočenje još jednog "nedostupnog svedoka": bivšeg predsednika lokalnog SDS u Bratuncu Miroslava Deronjića. Na zahtev optužbe u dokaze su uvedeni njegovi iskazi sa suđenja Slobodanu Miloševiću u novembru 2003. i Momčilu Krajišniku u februaru 2004. godine. Deronjić je, podsetimo, pred Tribunalom priznao krivicu za ubistva i deportacija civila iz Glogove kraj Bratunca i osuđen je na 10 godina zatvora nakon što je priznao krivicu za taj zločin. Preminuo je u maju 2005. godine tokom odsluženja kazne u švedskom zatvoru.



Fotografije
Milan Babić u sudnici Tribunala
Miroslav Deronjić u sudnici Tribunala


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 480

SARAJLIJE U KLOPCI RATA: Ratni zločini u direktnom televizijskom prenosu
ŽRTVA I OPTUŽENI: Svjedočenje preživjelog sa brane u Petkovcima
SKRIVENA KAMERA: Kako su fotografije iz Trnopolja izašle u svijet