Home
BRAMERC: "SRBIJA MORA VIŠE I BRŽE"
Glavni tužilac Tribunala u redovnom obraćanju Savetu bezbednosti UN rekao da "Srbija drži ključ" za privođenje Mladića i Hadžića pravdi i pozvao srpske vlasti da preduzmu "proaktivniji pristup" u hapšenju begunaca. Na tapetu i Hrvatska zbog "topničkih dnevnika" kao i BiH zbog bekstva Radovana Stankovića iz fočanskog zatvora
U današnjem redovnom šestomesečnom obraćanju Savetu bezbednosti UN glavni tužilac Serž Bramerc/Serge Brammertz je rekao da propust da se Ratko Mladić i Goran Hadžić uhapse ostaje jedna od najvećih briga njegove kancelarije. Zato je pozvao srpske vlasti na "proaktivniji pristup" hapšenju preostala dva begunca.
Pojašnjavajući šta bi "proaktivan pristup" trebalo da znači, Bramerc je rekao da treba usvojiti "sveobuhvatnu strategiju" koja uključuje sve relevantne učesnike i pokriva sve moguće uglove u cilju stvarnog pritiska koji će voditi hapšenju begunaca", kao što je obračun sa jatacima. Dodao je i da vlasti "moraju da premoste jaz između izražene spremnosti za hapšenje i delotvornosti mera koje preduzimaju u praksi" i naglasio da "Srbija drži ključ hapšenja Mladića i Hadžića".
Budući da "vreme prolazi, a rezultata nema", glavni tužilac je saopštio da je njegov tim srpskim vlastima dao niz preporuka s ciljem poboljšanja efikasnosti potrage za beguncima i da je tokom novembarske posete Beogradu video da se te preporuke i primenjuju. Ipak, "ostalo je da se uradi još mnogo toga i napredak mora da bude brži", zaključio je Bramerc. Glavni tužilac nije propustio i da istakne dobru saradnju Srbije u pogledu pristupa dokumentima, arhivama i svedocima neophodnim za potrebe tekućih suđenja.
Što se tiče saradnje Hrvatske, iako vlasti u načelu odgovaraju na zahteve haškog tužilaštva, "ključno neizmireno pitanje" ostaje zahtev za dostavljanje važnih vojnih dokumenata iz vremena operacije "Oluja". Radi se o takozvanim topničkim dnevnicima koje tužilac već godinama neuspešno potražuje, a Pretresno veće je letos odbilo da Hrvatskoj izda obavezujući nalog za njihovo dostavljanje. Bramerc je rekao da su hrvatske vlasti nedavno počele da ispituju nove pristupe u istrazi, koje je tužilaštvo identifikovalo još pre više od godinu dana. Izveštaji koje je Hrvatska do sada podnela tužiočevoj kancelariji pokazuju, kaže Bramerc, "nedoslednosti i pokreću pitanja koja do sada nisu razrešena". Zato je pozvao vlasti u Zagrebu da se pozabave tim problemima i pribave nedostajuće dokumente.
Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, tužilac kaže da se na njegove zahteve odgovara na zadovoljavajući način, ali da od vlasti traži da "dupliraju napore" za hvatanje begunaca. Tu se pre svega misli na Radovana Stankovića koji je pre više od tri godine pobegao iz zatvora u Foči gde je služio 20-godišnju kaznu za zločine u istom gradu. Kancelarija tužioca će, naglasio je Bramerc, nastaviti da pomaže vlasti BiH u nastavku procesuiranja optuženih za ratne zločine.
Glavni tužilac je pozvao zemlje u regionu da poboljšaju međusobnu saradnju po pitanju suđenja za ratne zločine i hitno premoste probleme poput prepreka u transferu osumnjičenih i razmeni dokaza. Jedan od prioriteta njegove kancelarije će, kaže, biti i da lokalne vlasti opskrbi svim neophodnim podacima i analizama koji će, jednom kada Tribunal okonča svoj rad, omogućiti procesuiranje brojnih predmeta za ratne zločine pred domaćim sudovima.Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2010-11-26 OPTUŽENI TRAŽE "BOŽIĆNI RASPUST"
- 2010-10-08 SUDIJA ROBINSON TRAŽI OSNIVANJE FONDA ZA ŽRTVE
- 2010-10-06 BRAMERC: NASTAVITI POLITIKU USLOVLJAVANJA
- 2010-12-10 ISKAZI POKOJNIH POKAJNIKA UVEDENI U DOKAZE
- 2011-03-04 TUŽILAŠTVO TRIBUNALA: NEMA OSNOVA ZA GONJENJE GENERALA DIVJAKA
- 2011-05-18 DEMANTI TRIBUNALA I POTVRDA TUŽILAŠTVA
TV Tribunal 479
NEVJERNI TOMA: Šta je sve Karadžiću sumnjivo na snimcima sa Markala
TREĆE POLUVREME: Stavljena tačka na slučaj "Vukovarske trojke"
SULUDO NAREĐENJE: Jedan odbio – drugi izvršili
800 ILI 80 UBIJENIH: Kako je nestala jedna nula iz izvještaja o napadu na Kozarac
"PODRUČJE STANIŠIĆ-SIMATOVIĆ": Statistika udruženog zločinačkog poduhvata