Home
KAKO ĆE SE HAPŠENJE MLADIĆA ODRAZITI NA STRATEGIJU ZA OKONČANJE RADA TRIBUNALA
Hapšenje Ratka Mladića imaće uticaja na strategiju za okončanje rada Tribunala, ukazao je predsednik suda Patrik Robinson u obraćanju Savetu bezbednosti UN, dodavši da je još rano da se kaže kakav će biti taj uticaj. Glavni tužilac Serž Bramerc pohvalio Srbiju za uložene napore, poručujući da "preostali begunac Goran Hadžić mora biti uhapšen bez daljeg odlaganja"
Predsednik Tribunala Patrik Robinson je u redovnom polugodišnjem obraćanju Savetu bezbednosti UN u Njujorku/New York ukazao da će hapšenje Ratka Mladića imati uticaja na strategiju za okončanje rada Tribunala, mada je "još rano da se kaže kakav će biti taj uticaj".
Hapšenje Mladića je, po Robinsonu, "jedan od najznačajnijih trenutaka u istoriji Tribunala" i predstavlja "uklanjanje još jedne cigle iz zida nekažnjivosti". Sa ovom ocenom su saglasne skoro sve države članice Saveta bezbednosti koje su učestvovale u debati nakon predstavljanja polugodišnjih izveštaja predsednika Tribunala i glavnog tužioca Serža Bramerca/Serge Brammertz.
Po rečima predsednika Robinsona, od decembra 2010. godine u Tribunalu je paralelno vođeno devet suđenja a dva su završena. Robinson je rekao da će do kraja ove godine biti privedeno kraju još jedno suđenje dok će preostalih šest suđenja biti okončano do kraja 2012. Kraj suđenja Radovanu Karadžiću očekuje se 2014. godine.
Predsednik Robinson se osvrnuo i na probleme sa kojima se sud suočava poput "hroničnog odlaska" iskusnog osoblja i poteškoća u uspostavljanju fonda za žrtve a na kraju je pozvao države članice da sa Tribunalom potpišu sporazume o izdržavanju kazni osuđenih.
U svom obraćanju, glavni tužilac Serž Bramerc je ukazao da je hapšenjem Mladića, "Srbija ispunila jednu od najznačajnih obaveza prema Tribunalu i da je prihvatila vladavinu prava kao najvažniji element za izgradnju budućnosti". Naglasio je, međutim, da ostaje činjenica da se Mladić skrivao 16 godina i da ga brine kako je bilo moguće da optuženi "toliko godina uspešno izmiče državnim organima". Tužilac je pozvao Srbiju da nastavi sa operativnim radom koji je doveo do Mladićevog hapšenja kako bi i "poslednji begunac Goran Hadžić bio uhapšen bez daljeg odlaganja".
Srbija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska su, ukazao je Bramerc,uglavnom dostavile tražene dokumente tužilaštvu. Glavni tužilac je, međutim, opomenuo zvaničnike u Hrvatskoj da "nisu na objektivni način" reagovali na prvostepenu presudu hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču izrečenu u aprilu ove godine.
Na kraju obraćanja Savetu bezbednosti, Bramerc je obećao da će "tužilaštvo ekspeditivno krenuti sa suđenjem Mladiću". Dodao je, međutim, da od međunarodne zajednice očekuje da "osigura resurse" koji su neophodni za vođenje tog postupka.Fotografije
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2011-05-18 DEMANTI TRIBUNALA I POTVRDA TUŽILAŠTVA
- 2011-03-04 TUŽILAŠTVO TRIBUNALA: NEMA OSNOVA ZA GONJENJE GENERALA DIVJAKA
- 2010-12-10 ISKAZI POKOJNIH POKAJNIKA UVEDENI U DOKAZE
- 2011-06-08 MLADIĆ "UBRZO" SA DRUGIM PRITVORENICIMA
- 2011-06-30 PRODUŽEN MANDAT SUDIJAMA TRIBUNALA
- 2011-07-05 ODGOVORNOST HOLANDSKE DRŽAVE ZA SREBRENIČKE ŽRTVE
TV Tribunal 501
"NAORUŽANO ČUDOVIŠTE": Zašto vlasti na Grbavici nisu uhapsile Batka
MANJAK ZA RAZMJENU: Kako su nestale hiljade srebreničkih zarobljenika
PREDOSTROZNOST: Zaštita svjedoka na ponovljenom suđenju zapovjednicima OVK
NEVINOST BEZ ZAŠTITE: Kako su zli tužioci mučili četničke insajdere