Home
JESU LI MIGRACIJE POSLEDICA RATA ILI MIROVNOG SPORAZUMA?
Veštak optužbe za demografska pitanja Eva Tabo odbacuje sugestiju odbrane Jovice Stanišića da su se migracije stanovništva u BiH dogodile nakon Dejtonskog sporazuma, navodeći da se iz brojnih dokumenata može videti da je najveći broj ljudi izbegao tokom rata. Svedokinja osporava delove Mladićevog dnevnika
Iskaz veštaka optužbe za demografska pitanja Eve Tabo/Ewa Tabeau okončan je danas unakrsnim ispitivanjem od strane odbrane bivšeg šefa srpske Državne bezbednosti Jovice Stanišića. On se zajedno sa svojim nekadašnjim pomoćnikom Frankom Simatovićem tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem uklanjanja nesrpskog stanovništva sa delova Hrvatske i BiH od 1991. do 1995. godine.
Svedokinja je u ekspertskom izveštaju o izbeglim i raseljenim licima zaključila da je iz pet bosansko-hercegovačkih opština (Bijeljina, Zvornik, Bosanski Šamac, Doboj, Sanski Most) koje se navode u optužnici protiv Stanišića i Simatovića, udeo muslimanskog stanovništva tokom rata opao sa 33 na svega 1,6 procenata.
Budući da je do takvog zaključaka došla na osnovu ukrštanja podataka iz popisa 1991. godine i posleratnih biračkih spiskova iz 1997. i 1998. godine, Stanišićev branilac Džordaš/Jordash je sugerisao da su se migracije mogle dogoditi nakon Dejtonskih sporazuma krajem 1995. godine kada su se stanovnici BiH selili na teritoriju koja je po sporazumu potpala pod vlast njihove etničke grupe. Svedokinja kaže da "ne bi bilo ispravno tako razmišljati", budući da se iz brojnih ratnih dokumenata može videti da se stanovništvo premeštalo tokom a ne nakon rata.
Odbrana osporava i delove drugog izveštaja Eve Tabo koji se bavi žrtvama ubistava. Branilac se osvrnuo na navod po kojem Muslimani zavedeni na popisima vojnog osoblja nisu neminovno morali stradati u ratnim dejstvima. Na pitanje kako je došla do takvog zaključka, Tabo je rekla da su posmrtni ostaci nekih od njih pronađeni u masovnim grobnicama u kojima su, prema njenom iskustvu nakon pregleda brojnih dokumenata i pisanja izveštaja za potrebe više haških suđenja, uglavnom sahranjivani civili i vojnici koji nisu stradali u borbama.
Iako veće još nije odlučilo o zahtevu tužioca da Mladićevi dnevnici budu uvedeni u dokaze, tim dokumentom se tokom pretresa prva poslužila odbrana. Stanišićev branilac se pozvao na unos od 22. septembra 1995. godine u kojem bivši komandant Vojske Republike Srpske tvrdi da je u to vreme iz Prijedora i Sanskog Mosta izbeglo oko 120.000 Srba. Ekspert optužbe odgovara da ne zna kojim se izvorima služio Mladić, ali da po njenim zaključcima, ta brojka ne može biti tačna.
Suđenje Stanišiću i Simatoviću nastavljeno je na sednici zatvorenoj za javnost iskazom svedoka zaštićenog pseudonimom "JF-029".Vezani izvještaji
- Predmet : Stanišić i Simatović
- 2010-12-07 VEŠTAK OPTUŽBE: "MUSLIMANI SU NAJVIŠE PROPATILI"
- 2010-12-01 SUĐENJE STANIŠIĆU I SIMATOVIĆU PONOVO ZATVORENO ZA JAVNOST
- 2010-11-15 KAKO JE JOVICA STANIŠIĆ OSTAVIO KARADŽIĆA BEZ 20 MILIONA DOLARA
- 2010-12-13 RELEVANTNOST MLADIĆEVIH DNEVNIKA ZA PREDMET STANIŠIĆA I SIMATOVIĆA
- 2010-12-14 "ŠKOPION" O VEZI SA SRPSKOM TAJNOM POLICIJOM
- 2010-12-15 PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI NA ROĐAČKI KLAN U "ŠKORPIONIMA"
TV Tribunal 479
NEVJERNI TOMA: Šta je sve Karadžiću sumnjivo na snimcima sa Markala
TREĆE POLUVREME: Stavljena tačka na slučaj "Vukovarske trojke"
SULUDO NAREĐENJE: Jedan odbio – drugi izvršili
800 ILI 80 UBIJENIH: Kako je nestala jedna nula iz izvještaja o napadu na Kozarac
"PODRUČJE STANIŠIĆ-SIMATOVIĆ": Statistika udruženog zločinačkog poduhvata