Home
DA LI JE U POLICIJI BILO DISKRIMINACIJE?
Bivši pomoćnik ministra policije bosanskih Srba kaže da 1992. godine nije bilo diskriminacije prema nesrbima, ali da je "malo" Muslimana i Hrvata bilo zaposleno u policiji i da "ne zna nikog" na višem položaju ko nije bio Srbin
Branilac Miće Stanišića, prvog ministra policije bosanskih Srba, završio je unakrsno ispitivanje Dobrislava Planojevića, nekadašnjeg pomoćnika ministra za prevenciju i suzbijanje kriminala. Odbrana Stojana Župljanina, bivšeg šefa banjalučke policije nije imala pitanja za ovog svedoka.
Planojević je potvrdio Stanišićevom braniocu da nikada nije video naredbu kojom se nalaže diskriminacija po nacionalnoj osnovi, te da nije ni uočio diksriminatorno ponašanje među svojim kolegama. Ipak, u dodatnom ispitivanju tužiocu je rekao da je tokom 1992. godine bilo "malo" nesrba zaposlenih u policiji RS, ali da "ne zna" da je iko od njih bio na višem položaju. Diskriminacije, prema svedoku, nije bilo ni po pitanju istrage ratnih zločina. Lično je, kaže, formirao grupu operativaca zaduženih isključivo za istragu ratnih zločina, ali je grupa rasformirana nakon što je krajem jula 1992. godine dao ostavku na položaj pomoćnika ministra.
U vreme dok je u njemu bio zaposlen ministarstvo je, tvrdi Planojević, uradilo "apsolutno sve što je bilo moguće u datim okolnostima i vremenu", a sam je više puta naložio svim stanicama policije da "fiksiraju u zabeleškama" sve što ne može trenutno da se procesuira, kako bi se to obavilo naknadno.
Kao primer aktivnosti ministarstva branilac je istakao da je 1992. godine smenjeno više lokalnih policijskih čelnika poput komandira stanice u Vogošći, načelnika Centra službi bezbednosti u Bijeljini i načelnika policije u Tesliću. U dodatnom ispitivanju, međutim, tužilac je predočio izveštaj dvojice policijskih inspektora koji predlažu smenu Stevana Todorovića sa mesta načelnika SJB Bosanski Šamac, ali koji ne samo da nije smenjen, nego je odlikovan. Todorović je 2001. godine pred Tribunalom priznao krivicu za zločine šamačke policije i osuđen na 10 godina zatvora.
Tužilaštvo dokazuje i da su pripadnici grupe Duška Malovića, koji se sumnjiče za zločine nad nesrbima, bili u ministrovoj ličnoj pratnji 1992. godine, što je svedok i potvrdio u izjavi istražiteljima tužilaštva. Branilac je, međutim, danas izneo tvrdnju da je Duško Malović bio deo Stanišićevog obezbeđenja tek 1994. godine, kada je on po drugi put obavljao funkciju ministra. Planojević je na to rekao da ga je "verovatno nosila inercija" kada je istražiteljima izjavio da je Malović "stalno" bio u ministrovoj pratnji 1992. godine, a ustvari ih je video zajedno tokom jednog putovanja, te da je tako došlo do "nesporazuma" i "ispalo da maltene laže".Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-10-28 "TITOV OMLADINAC" MIĆO STANIŠIĆ
- 2010-10-21 VOJSKA (NI)JE UPRAVLJALA POLICIJOM
- 2010-10-20 DA LI SU U KOTOR VAROŠI DELOVALI VOJNI ILI POLICIJSKI SPECIJALCI?
- 2010-11-01 POLICIJA I "MIĆE" U DOBRIM ODNOSIMA
- 2010-11-02 ZATOČENIŠTVO BEZ OBJAŠNJENJA
- 2010-11-03 ULEPŠAVANJE LOGORA OMARSKA ZA POSETU NOVINARA
TV Tribunal 474
NEMA GROBOVA - NEMA ZLOČINA: Karadžić pita gde su sahranjene sarajevske žrtve
PREBROJAVANJE KOSTIJU: Kako je utvrđen minimalni broj žrtava iz Srebrenice
DO POSLEDNJEG DAHA: Šešelj veruje da neko manipuliše njegovim zdravstvenim stanjem
U SLUŽBI SLUŽBE: Kako je Državna bezbednost koristila Arkana i Šešelja