Home



TRAMVAJ ZVANI "META"




Holandski general Adrijan van Bal na suđenju Radovanu Karadžiću rekao da je bivši načelnik štaba VRS Manojlo Milovanović protestovao zbog obnove tramvajskog saobraćaja u Sarajevu 1994. godine i zaprijetio da će se on lično "pobrinuti da tramvaji postanu meta" ukoliko nastave da voze. Karadžić tvrdi da je odnos holandskog i srpskog generala tokom rata bio mnogo bolji nego što svjedok danas tvrdi

Adrianus Van Baal, svjedok na suđenju Radovanu KaradžićuAdrianus Van Baal, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

Suđenje Radovanu Karadžiću nastavljeno je iskazom holandskog generala Adrijana van Bala/Adrianus Van Baal koji je od 24. februarado 28. avgusta 1994. godine bio načelnik štaba UNPROFOR u Sarajevu. U dokaze je uvedena svjedokova pisana izjava zasnovana na njegovim prethodnim svjedočenjima na suđenjima Slobodanu Miloševiću i Stanisalvu Galiću.

General Bal je u toj izjavi potvrdio da je Karadžić imao efektivnu kontrolu nad snagama Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS. On je kao primjer naveo situaciju kada je u martu 1994. godine oko 600 pripadnika Ilijaške brigade opkolilo kanadske vojnike koji su osiguravali provođenje sporazuma o zoni isključenja teškog naoružanja oko Sarajeva. Nakon telefonske intervencije generala Bala, Karadžić je izdao naređenje svojim vojnicima da se povuku što su oni i učinili.

Situacija koju je zatekao u Sarajevu u februaru 1994. godine bila "očajna i strašna", rekao je svjedok. Ljudi su, po njegovoj procjeni, bili deset do petnaest kilograma mršaviji, a "u očima im se vidio strah". Iako se nakon sporazuma o zoni isključenja teškog naoružanja u februaru 1994. godine situacija u gradu poboljšala svjedok je uočio povećan broj snajperskih incidenata, naročito po putnicima u tramvajima.

Tadašnji načelnik Glavnog štaba VRS Manojlo Milovanović u jednom razgovoru sa svjedokom protestovao zbog obnavljanja tramvajskog saobraćaja u Sarajevu. Po riječima svjedoka, Milovanović mu je tom prilikom rekao da će se on lično "pobrinuti da tramvaji postanu meta" ukoliko nastave da voze.

Karadžić je u unakrsnom ispitivanju ukazivao da postoji velika razlika između onoga što je svjedok naveo o Milovanoviću u svojoj izjavi i njihovog odnosa tokom sukoba. On je, naime, nastojao da pokaže da je Milovanović prema snagama UN zapravo bio "predusretljiv preko svake mjere a ne restriktivan", te da je njegov odnos sa generalom Balom bio "prijatan i pun uvažavanja".

Te tvrdnje Karadžić je ilustrovao sa nekoliko presretnutih razgovora u kojima general Milovanović i svjedok izmjenjuju učtive fraze. Karadžić je, između ostalog, citirao i dijelove njihovog razgovora pred svjedokov odlazak iz BiH. "Postoje osobe koje nikad neću zaboraviti, vi ste jedna od njih a vaša kćerka Lana druga", rekao je general Bal obećavši da će svom nasljedniku na dužnosti načelnika štaba UNPROFOR prenijeti koje su to, po Milovanoviću, "tri najružnije stvari u životu". A to su, kako je Karadžić naveo, "debele žene, dugi telefonski razgovori i male čaše za piće".

Svjedok je rekao da je "bilo perioda" kada je dobro sarađivao sa Milovanovićem, ali da je bilo i pitanja oko kojih je bilo teško postići sporazum, poput propuštanja humanitarnih konvoja u zaštićene zone. Karadžić to poriče i tvrdi da srpska vojska nije zaustavljala konvoje zato što je bila "zla" već zato što je "imala pravo" da ih kontroliše.

Holandski general je, inače, po povratku iz u BiH u Holandiju bio zadužen za pozadinsku podršku holandskim snagama stacioniranim u "zaštićenoj zoni" Srebrenica koju su srpske snage zauzele u julu 1995. godine, ubivši pri tom preko 7.000 dječaka i muškaraca. Kada je po imenovanju na mjesto komandanta Holandskog instituta za ratnu dokumentaciju (NIOD) krajem 2002. godine sačinio izvještaj o dešavanjima u Srebrenici holandska vlada je podnijela kolektivnu ostavku.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 473

PREBROJAVANJE ŽRTAVA: Karadžić osporava sarajevsku statistiku smrti
ZASTRAŠIVANJE: Besni general i neperspektivna svinja
SREDNJEVJEKOVNI MRAČNJAK: Kako je Karl Bilt opisao Ratka Mladića
IZJAVA OSUMNJIČENOG: Kako zaštititi sebe a ne okriviti druge