Home



PREVENTIVA KAO UVOD U ZLOČIN




Prijedorski Srbi su 1992. godine formirali paralelnu opštinsku vlast i sopstvene oružane snage, kako bi "sprečili da im se ponovi tragedija iz II svetskog rata", tvrdi svedok optužbe Simo Mišković, bivši predsednik lokalne Srpske demokratske stranke

Simo Mišković, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuSimo Mišković, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Prijedorski Srbi su početkom 1992. godine organizovali paralelnu vlast i oružane snage, samo kako bi "izbegli da im se ponovi tragedija iz II svetskog rata". Tu tezu o "preventivnom sprečavanju tragedije" izneo je danas bivši predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) iz Prijedora Simo Mišković, svedočeći na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu.

Komentarišući zapisnike sednica opštinskog i glavnog odbora SDS koje mu je predočila tužiteljica, Mišković je potvrdio da je krajem 1991. godine od vrha stranke svim opštinskim odborima prosleđen "Plan za organizaciju i delovanje srpskog naroda u Bosni i Hercegovini sa varijantama A i B". Plan sadrži uputstva za preuzimanje vlasti na planiranoj srpskoj teritoriji u BiH, koje je trebalo da se odvija prema dva modela, u zavisnosti od toga da li su Srbi u određenoj opštini bili većina ili manjina.

Preuzimanje vlasti u Prijedoru, budući da su Srbi u njemu bili manjina, trebalo je da se odvija po varijanti B. U tom kontekstu, kaže Mišković, vršeno je organizovanje srpskih "vlasti u senci" i pripremani su kadrovi za preuzimanje vlasti. Prijedorski Srbi su tako već u januaru 1992. godine formirali opštinske organe u kojima je Milomir Stakić izabran za predsednika lokalne Skupštine, a Simo Draljča za načelnika policije. Funkcije su zvanično su počeli da vrše 30. aprila, kada su Srbi preuzeli vlast u gradu.

To je, upravo, teža tužilaštva koje tvrdi da je preuzimanje vlasti u Prijedoru "temeljito pripremano", uz učešće političkih, policijskih i vojnih predstavnika prijedorskih Srba. U prilog tome tužiteljica je predočila i zapisnik sa sastanka opštinskog odbora SDS iz februara 1992. godine na kojem Mišković govori da je "jedina opcija stvaranje srpske države" i da je stoga "zadatak i obaveza srpskih predstavnika da što više mogu blokiraju rad svih institucija dok se ne formira srpska država".

Mišković je danas dodao da su na sastanak opštinskog odbora SDS u aprilu pozvani Srbi iz vojske i policije, s ciljem da se obezbedi njihov zvaničan pristanak da štite Srbe. U slučaju da vojska ili policija to odbije, SDS je imala plan da pozove sve srpske vojnike "da sa naoružanjem napuste JNA i formiraju srpsku vojsku".

Iako se, prema Miškoviću, uputstvo za stvaranje srpskih opština odnosilo samo na delove gradova koji su naseljeni Srbima, bez pretenzija na muslimanske delove grada, napadnuta su mnoga muslimanska sela, poput Kozarca. Tužilaštvo tvrdi da su posledica tog napada bile stotine mrtvih i hiljade proteranih ili zatočenih Muslimana.

Simo Mišković će u ponedeljak nastaviti da odgovara na pitanja tužioca i očekuje se da će tada dati više detalja o zločinima koji su tokom 1992. godine počinjeni nad prijedorskim Muslimanima.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 470

"ČOVJEK OD RIJEČI": Karadžićev autogol na utakmici Sarajevo – UNPROFOR
POJAČAVANJE PRITISKA: Nije vrijeme za popuštanje Srbiji
IZVRNUTA LOGIKA: Zločini u cilju prevencije zločina
NA TAJNOM ZADATKU: Uloga "Crvenih beretki" u zauzimanju Bosanskog Šamca