Home
ODBRANA: NEPOTPUNA ANALIZA TUŽILAŠTVA
Odbrana Stojana Župljanina tvrdi da analiza krivičnih upisa lokalnih tužilaštava u opštinama obuhvaćenim optužnicom, a koja je sastavljena na zahtev optužbe, ne nudi "kompletnu sliku stanja". U ispravnu analizu neophodno je uključiti i celokupnu sudsku dokumentaciju, kao i upisnike vojnih tužilaštava, navodi odbrana. Počeo iskaz Sime Miškovića, bivšeg predsednika SDS u Prijedoru
Simo Mišković, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Simo Mišković, bivši predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) u Prijedoru, počeo je danas iskaz na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu. Prijedor je jedna od dvadeset opština u kojima su počinjeni zločini za koje se terete nekadašnji čelnici policije bosanskih Srba.
Mišković je na klupu za svedoke izveden dvadesetak minuta pred kraj današnje rasprave i stigao je samo da se predstavi. Početkom 1991. godine je penzionisan na položaju zamenika komandira stanice opšte milicije u Prijedoru, ali je reaktiviran iste godine i imenovan za komandira ratne stanice milicije Prijedor 2. Na početku iskaza pojasnio je da je ratna stanica milicije postojala samo u vanrednim okolnostima i da je u njoj vršena obuka muškaraca koji su mobilizacijskim planom bili raspoređeni u sastav rezervne policije.
Mišković će sutra nastaviti da odgovara na pitanja tužioca, koji je tražio šest sati za glavno ispitivanje.
Pre Miškovićevog uvođenja u sudnicu završeno je unakrsno ispitivanje višeg glavnog okružnog tužioca iz Trebinja, Slobodanke Gaćinović. Svedokinja je na zahtev tužilaštva izradila analizu krivičnih upisnika lokalnih tužilaštava iz dvadeset opština navedenih u optužnici.
Kao i sa prethodnim svedocima koji su govorili o pravnom sistemu, odbrana je ukazivala da analiza krivičnih upisnika ne nudi "kompletnu sliku", već da je za to neophodno uključiti celokupne dosijee predmeta, kao i upisnike vojnih tužilaštava i sudova. Gaćinović se složila sa takvim stavom branioca. Neophodnost pregleda i upisnika vojnog pravosuđa objašnjava se time da su, prema odbrani, vojni sudovi 1992. godine bili nadležni za procesuiranje krivičnih dela ratnih zločina, te da je vojna policija od civilne preuzimala te istrage.
Župljaninov branilac je, takođe, ukazao da kvalifikacija krivičnog dela koju policija daje u krivičnoj prijavi ne obavezuje ni tužioca ni sudiju da sude samo za to krivično delo. Odbrane su i ranije dokazivale da činjenica da policija neka dela nije označila kao ratne zločine, nego kao teška razbojništva, nije moralo da ima uticaj u daljoj sudskoj proceduri, te da je počinilac mogao biti osuđen za najteža krivična dela.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-09-29 SVEDOK: SUDOVI FUNKCIONISALI I U RATU
- 2010-09-28 ODBRANA: ZVORNIK "DRŽAVA U DRŽAVI"
- 2010-09-27 ZA ZLOČINE ZNALI SVI... PA I MINISTAR POLICIJE
- 2010-10-01 PREVENTIVA KAO UVOD U ZLOČIN
- 2010-10-04 SVEDOK: "GRADSKE PRIČE" O ZLOČINIMA SDS
- 2010-10-05 ISTORIJSKE TRAUME I PARTIZANSKA POEZIJA
TV Tribunal 469
PORICANJE: Sarajlije su stradale u unakrsnoj, a ne u snajperskoj paljbi
NEGIRANJE: Masovno samoubistvo a ne masovna pogubljenja u Srebrenici
NEOBAVJEŠTENOST: Ministar je posljednji saznao za zvorničke zločine
MARTIĆEVE ČESTITKE: Srećan vam udruženi zločinački poduhvat!