Home
PRAVOSUĐE I POLICIJA U "RATNOM HAOSU"
Svedočeći na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, bivši istražni sudija iz Bijeljine rekla da 1992. godine u radu policije i pravosuđa bosanskih Srba nije bilo diskriminacije po nacionalnoj osnovi, ali da je "u ratnom haosu bilo teško doći do opipljivih dokaza i svedoka za procesuiranje ratnih zločina"
Odbrana Miće Stanišića, prvog ministra policije bosanskih Srba, je tokom unakrsnog ispitivanja svedokinje Biljane Simeunović ukazivala da policija Republike Srpske nije imala uticaj na tok krivičnog postupka. Simeunović, aktuelni tužilac u Tužilaštvu BIH, je u periodu na koji se odnosi optužnica bila istražni sudija Osnovnog suda u Bijeljini. Tokom glavnog ispitivanja govorila je o ulozi policije, tužilaštva i sudova u pretkrivičnom i krivičnom postupku.
Svedokinja je danas odbrani potvrdila da policija nakon pretkrivičnog postupka nije mogla da utiče na dalje odluke tužilaštva i sudija, a da kvalifikacije krivičnog dela iz policijske prijave nije bila obavezujuća za finalnu kvalifikaciju o kojoj je odlučivao isključivo tužilac.
Svedokinja se složila sa Stanišićevim braniocem Slobodanom Cvijetićem da je policija avgusta 1992. godine u krivičnoj prijavi protiv pripadnika paravojne formacije "Žute ose" njihove prekršaje kvalifikovala kao teške slučajeve razbojničke krađe i razbojništva. To je bila teža kvalifikacija od one koju je tužilac kasnije naveo u zahtevu sudiji za pokretanje istražnog postupka. Svedokinja je, međutim, odbacila sugestiju branioca da bi usvajanje policijske kvalifikacije onemogućilo oslobađanje "Žutih osa" iz pritvora. Simeunović je, inače, krajem avgusta 1992. godine naložila njihovo oslobađanje iz pritvora, dok danas tvrdi da tada nije znala za njihovu umešanost u ubistva muslimanskih civila u području Zvornika.
Svedokinja je još rekla da je "sigurna da u radu policije i pravosuđa 1992. godine nije bilo diskriminacije po nacionalnoj osnovi" i da je odnos prema svim slučajevima, bez obzira na nacionalnost žrtava, bio "revnosan i jednak". Komentarišući činjenicu da je u sudskim upisnicima mnogo više žrtava srpske nego bošnjačke nacionalnosti, ona je istakla da je "tokom celog rata bilo mnogo više ubijenih Srba i počinilaca Srba".
Branilac drugooptuženog Stojana Župljanina kratko se bavio opštim kontekstom u vreme izbijanja sukoba i uslovima za rad tokom 1992. godine. Svedokinja se složila sa advokatom Igorom Pantelićem da su uslovi bili teški, uz stalne nestašice struje i sredstava za rad, kao i da je "u ratnom haosu" bilo teško doći do opipljivih dokaza i svedoka za procesuiranje ratnih zločina.
Suđenje Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu biće nastavljeno sutra iskazom novog svedoka optužbe.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-08-17 "ŽUTE OSE" – LOKALNI KRADLJIVCI ILI RATNI ZLOČINCI?
- 2010-08-16 HOR LOGORAŠA OMARSKE ZA SRPSKE ZVANIČNIKE
- 2010-07-21 HAPŠENJE KOMŠIJA U PRIJEDORU
- 2010-08-19 MUČILIŠTA U BOSANSKOM ŠAMCU
- 2010-08-20 "BEZVEZNE" RATNE PRIPREME ŠAMAČKIH MUSLIMANA I HRVATA
- 2010-08-23 PLANSKA POLITIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA
TV Tribunal 463
"NISMO MI...": Karadžić negira granatiranje Sarajeva
HOR ZATOČENIKA: Čemu se smijala delegacija u posjeti Omarskoj
ISTRAGA NAD ISTRAŽITELJIMA: Ko je zastrašivao svjedoke u slučaju Vojislava Šešelja?