Home
BEKSTVO SA GROBLJA
Fahrudin Bilić opisao kako je preživeo masovno ubistvo u mostarskom groblju Sutina u junu 1992. godine, kada su prema optužnici protiv Vojislava Šešelja srpske snage ubile 18 Bošnjaka i Hrvata iz tog kraja
Fahrudin Bilić, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju
Fahrudin Bilić, moler iz mostarskog predgrađa Zalik, uspeo je da preživi jedno od masovnih ubistava u Mostaru u junu 1992. godine, kada je 18 Muslimana streljano na gradskom groblju Sutina. U delu optužnice protiv Vojislava Šešelja koji se odnosi na zločine počinjene u području Mostara, navodi se da su srpske snage, uključujući dobrovoljce zvane “šešeljevci”, zlostavljale i ubile mnoge nesrbe u periodu od aprila do juna 1992. godine.
Početkom aprila 1992. godine, srpske snage su oko 300 meštana Zalika primorale da provedu dva meseca zatvoreni u lokalnom atomskom skloništu. Posle nekog vremena Srbi su izvedeni, ali ne i Muslimani i nekoliko Hrvata. Na početku su ih čuvali samo naoružani pripadnici JNA, kojima su se, prema rečima svedoka, ubrzo priključili brojni paramilitarci, uključujući i “šešeljevce sa velikim bradama i kokardama”. Jedan od vojnika koji je sve vreme bio u skloništu predstavio se svedoku kao “šešeljevac iz Novog Sada”.
Sredinom juna grupa dobrovoljaca, redovnih vojnika i naoružanih meštana izdvojila je, prema svedokovoj proceni, oko 80 muslimanskih muškaraca koje su gradskim ulicama sproveli do kasarne Severni logor. Svedok se tamo kratko zadržao pošto je ubrzo prebačen u jedan objekat na gradskom groblju. Tu je sa još dvadesetak muškaraca zatvoren u potpuno zamračenu prostoriju iz koje su srpski vojnici počeli da izvode neke od zatočenika. Potom bi se čuli “česti jauci i pucanje mitraljeza”, na osnovu čega je pretpostavio da su izvedeni zatočenici zlostavljani i ubijani. Dok je i sam “čekao istu sudbinu”, jedan od vojnika sa "drugačijim” – srbijanskim a ne lokalnim – naglaskom maltretirao ga je stavljajući mu bajonet pod grlo.
U pomoć jednog lokalnog Srbina – čije je ime pomenuto na zatvorenoj sednici – svedok je u ranim jutarnjim satima, uspeo da pobegne i izbegne sudbinu ostalih zatočenika, čija su tela pronađena u jami kraj Neretve. Dok je bežao video je mitraljeze ukopane u zemlju, koje je prethodno cele noći slušao kroz zid sobe u kojoj je bio zatvoren.
Optuženi lider srpskih radikala se u unakrsnom ispitivanju pozvao na danas pristiglu izjavu izvesnog Nedjeljka Bojanića, tadašnjeg stanovnika Zalika, koji je tvrdio da na ovom području nikada nije bilo dobrovoljaca iz Srbije. Bojanić priznaje da je kasnije čuo da su u Zaliku ubijeni neki Muslimani i smatra to “velikom sramotom”, ali veruje da je to bila reakcija srpskih snaga na gubitak položaja i žrtve koje su pretrpeli od muslimansko-hrvatskih snaga. “Ne bih rekao da je bila odmazda, pre bih to nazvao genocidom.”, kratko je odgovorio svedok, kada mu je Šešelj pročitao tu izjavu..
Suđenje Vojislavu Šešelju biće nastavljeno u utorak iskazom novog svedoka optužbe.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 371
NEDOSTATAK DOKAZA: Ukinuta osuđujuća presuda Naseru Oriću
ČETNICI U MOSTARU: Domaći ili uvozni "šešeljevci"?
STARI MOST: Podvodne mine generala Praljka
TAKTIKA OPSTRUKCIJE: Poslednja opomena Zdravku Tolimiru