Home



DEPONIJA KAO MASOVNA GROBNICA




Svedok optužbe Redžep Karišik je u junu 1992. godine preživeo masakr zatočenih na stadionu u Vrapčićima pored Mostara kada su, prema optužnici protiv Vojislava Šešelja, srpske snage ubile osamdeset Bošnjaka i Hrvata

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Prema optužnici protiv Vojislava Šešelja nakon što su srpske snage, uključujući dobrovoljce zvane “šešeljevci”, preuzele kontrolu nad područjem Mostara, mnogi nesrbi su od aprila do juna 1992. godine zatočavani, premlaćivani, mučeni i ubijani. Najveće masovno ubistvo u tom periodu bilo je streljanje 80 civila izvedenih iz zatočeničkog objekta na fudbalskom stadionu Vrapčići. Redžep Karišik, građevinski radnik iz mostarskog predgrađa Zalik, uspeo je da preživi taj masakr.

Svedok je početkom juna 1992. godine pokušao da pobegne iz Mostara, gde je “postalo neizdrživo”, ali je uhapšen i prebačen u prostorije fudbalskog stadiona u mostarskom naselju Vrapčići. Prema njegovoj proceni u svlačionici od tridesetak kvadratnih metara je u neljudskim uslovima, bez hrane i vode, bilo zatočeno oko 90 žena, dece i muškaraca, iz Mostara i okolnih sela.

Jedne noći je grupa vojnika “sa bradama, u uniformama i pod šlemovima” primorala Karišika i petnaestak drugih zatočenika da uđu u kombi, kojim su desetak minuta voženi u nepoznatom pravcu. Prilikom izlaska iz kombija počeli su, kaže svedok, “rafali i ubijanje” i streljani su svi osim njega, jer su mu se “od straha presekle noge” i nije sa ostalima izašao iz vozila. Karišik je potom prebačen na gradsko groblje u Sutinu, gde je pretučen i ostavljen vezan za radijator. Uspeo je, međutim, da pokida lanac lisica i da pobegne. Tela ubijenih iz kombija nađena su među 80 leševa u masovnoj grobnici na deponiji u susednom Uborku, a svedok je bio jedna od osoba koje su učestvovale u identifikaciji.

Šešelj je Karišikovo svedočenje prihvatio kao “iskreno i bez ičeg spornog”, a u unakrsnom ispitivanju pokušao je da dokaže da počinioci ovih ubistava nisu bili pripadnici dobrovoljačkih jedinica Srpske radikalne stranke. Odgovornost je prebacivao na lokalne Srbe i dobrovoljce Srpskog pokreta obnove. Pokazao je svedoku spisak tridesetorice osumnjičenih za masakr u Vrapčićima protiv kojih je kantonalno tužilaštvo u Mostaru pokrenulo istragu. Da bi pokazao da među njima nema nikog iz Srbije, Šešelj je čitao adrese stanovanja osumnjičenih, a svedok je potvrdio da većinu njih poznaje iz Mostara i okoline. Teza tužilaštva je, inače, da su se “šešeljevcima” u području Mostara pridružili i lokalni Srbi “privučeni njihovom ideologijom i ponašanjem”.

U sutrašnjem nastavku suđenja tužilaštvo će izvesti prvog svedoka koji će govoriti o zločinima u području Nevesinja. To svedočenje će se, po svemu sudeći, najvećim delom ili u celini odvijati na raspravi zatvorenoj za javnost.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 371

NEDOSTATAK DOKAZA: Ukinuta osuđujuća presuda Naseru Oriću
ČETNICI U MOSTARU: Domaći ili uvozni "šešeljevci"?
STARI MOST: Podvodne mine generala Praljka
TAKTIKA OPSTRUKCIJE: Poslednja opomena Zdravku Tolimiru