Home
JEDNA NEUSPJELA I DRUGA NESNIMLJENA DETONACIJA
Profesor Slobodan Janković u nastavku unakrsnog ispitivanja ostao pri tvrdnji da je velika vjerovatnoća da je Stari most u Mostaru srušen pomoću postavljenog eksploziva iako je njegova ubijeđenost u takvu tvrdnju, nakon pregleda snimaka optužbe, opala za pet posto. Po njemu radilo se, zapravo, o dvije detonacije u podnožju mosta, s tim što prva nije uspjela a druga nije snimljena
Slobodan Janković, svjedok odbrane Slobodana Praljka
Tokom unakrsnog ispitivanja prof. Slobodana Jankovića, eksperta odbrane generala Slobodana Praljka, nastavljena je rekonstrukcija rušenja čuvenog Starog mosta preko rijeke Neretve, sagrađenog u 16. stoljeću od strane turskog graditelja Hajrudina.
Po optužnici, most je 9. novembra 1993. godine srušen granatama ispaljenim sa položaja Hrvatskog vijeća obrane (HVO) na brdu Stotina, dok odbrana, uz pomoć ekspertske analize koju je svjedok sačinio zajedno sa još dvojicom stručnjaka za eksplozive Muhamedom Sućeskom i Aleksandrom Šikanićem, nastoji dokazati da su most srušile snage Armije BiH detoniranjem postavljenog eksploziva.
Ekspertski tim je, podsjetimo, do zaključka da je most srušen uz pomoć detonirajućeg štapina došao na osnovu analize dva kratka video inserta mostarske i austrijske televizije na kojima se neposredno prije rušenja vidi kratak bljesak ispod mosta, crni dim i vodeni zid. Eksperti su svoje tvrdnje potkrijepili eksperimentom izvedenim na jezeru na nepoznatoj lokaciji. Svjedok je naveo da je 80 posto siguran u ispravnost svojih zaključaka.
Kada mu je tužiteljica Kimberli Vest/Kimerly West tokom jučerašnjeg ispitivanja pokazala duži snimak od 9. novembra 1993. na kojem se vidi detonacija identična onoj na insertima koje su koristili eksperti, ali i to da most, iako teško oštećen, još uvijek stoji - svjedokovo samopouzdanje se poljuljalo. Međutim, preko noći se brzo povratio pa je danas izjavio kako se stepen njegove uvjerenosti u međuvremenu smanjio samo za pet procenata: sa 80 na 75 posto. Činjenicu da se Stari most na dužem snimku ruši minutu i 50 sekundi nakon "vodenog zida" izazvanog navodnom eksplozijom u Neretvi, svjedok je danas pokušao da objasni novom teorijom: da se, zapravo, radilo o dvije detonacije postavljenog eksploziva, s tim što prva nije uspjela a druga nije snimljena.
Optužba je nastojala dokazati da su inserti koji su korišteni za izradu analize izmontirani, te da su stoga nedovoljni za donošenje bilo kakvih ozbiljnijih zaključaka o uzroku rušenja Starog mosta. Iako je priznao da je rez između bljeska, dima i vodenog zida i momenta rušenja mosta očit na dvije analizirane snimke, svjedok nije uspio objasniti zašto to nije spomenuto u analizi. Takođe je naveo da ne može dati preciznije mišljenje o snimku koji mu je pokazala optužba bez detaljnog pregleda u za to posebno opremljenom studiju.
Suđenje šestorici bivših čelnika Herceg Bosne biće nastavljeno u ponedjeljak 7. jula.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 371
NEDOSTATAK DOKAZA: Ukinuta osuđujuća presuda Naseru Oriću
ČETNICI U MOSTARU: Domaći ili uvozni "šešeljevci"?
STARI MOST: Podvodne mine generala Praljka
TAKTIKA OPSTRUKCIJE: Poslednja opomena Zdravku Tolimiru