Home



ŠEŠELJU "NIJE JASAN SADRŽAJ OPTUŽNICE"




Tvrdeći da ne razume strane reči kao što su "točka" ili "spol", Vojislav Šešelj je iskoristio pravo da se o navodima optužnice izjasni u roku od trideset dana. Optuženi odlučio da se sam brani i da za sebe zadrži "ekskluzivitet pojavljivanja u sudnici"

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Vojislavu Šešelju "nije jasan sadržaj optužnice" pa nije danas bio u stanju da se izjasni o njenim navodima, koji ga terete za zločine protiv čovečnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini. Prema Pravilima postupka Tribunala, optuženi treba da se o optužnici izjasni u roku od 30 dana od prvog pojavljivanja
pred sudijama, ali su gotovo svi optuženi do sada koristili pravo da se o tome izjasne odmah po dolasku u Hag.

Šešelju "nije jasno značenje" nekih izraza iz optužnice, poput "točka", "obrana", "spol", "suradnja", "Zapadni Srijem"... pa zato ne može da se izjasni. Nemački sudija Volfgang Šomburg/Wolfgang Schomburg mu je, mirno, rekao da o tome podnese pismeni prigovor veću, koje će ga proslediti prevodilačkoj službi, kako bi se otklonili eventualni jezički nesporazumi. Obavestio je Šešelja da će, ukoliko se ne izjasni u roku od 30 dana, veće zaključiti da se optuženi izjasnio da nije kriv ni po jednoj od tačaka optužnice.

Vojislav Šešelj se u sudnici pojavio sam, bez branilaca, a na pitanje sudije Volfganga Šomburga/Wolfgang Schomburg da li ipak želi da ima stručnu pomoć advokata je odgovorio da je njegova odluka da se brani sam - definitivna. Dodao je kako će kasnije, možda, imenovati "savetnika ili pravnog pomoćnika" ali će za sebe "zadržati ekskluzivitet pojavljivanja u sudnici". Tražio je da mu se dostave, na srpskom, svi dokumenti Tribunala relevantni za njegovu odbranu, uključujući i rezolucije Saveta bezbednosti o osnivanju i nadležnosti Medjunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.

Pozivajući se na prava koja ima po Statutu i Pravilima postupka Tribunala, Šešelj je insistirao da mu se pročita ne samo optužnica, već i svi njeni dodaci, uključujući i spiskove sa imenima, godinama rodjenja i polom žrtava zločina za koje se tereti. Čitanje spiskova sa imenima više od 340 žrtava iz Voćina, Huma, Bokana, Kraskovića, zatim iz vukovarske Ovčare i "Veleprometa", kao i iz Čelopeka i Karakaja kraj Zvornika i Crkvine u opštini Bosanski Šamac, trajalo je oko 45 minuta. Optuženi je ovu "prozivku žrtava" - od kojih je najmladja imala 16 a najstarija 84 godine – pratio uglavnom bezizražajno, sem što je na momente pokušao da se nasmeši, ali je to delovalo više kao kiseo, nego ciničan, osmeh.

Osim na probleme "terminološke prirode", Šešelj je, nakon što mu je optužnica pročitana, uložio još nekoliko - kako je rekao - "manjih prigovora". Rekao je da ne traži da bude privremeno oslobodjen pošto ne postoji ni jedna vlada koja bi mu dala garancije. Optuženi, takodje, ne želi da ima bilo kakav kontakt sa ambasadom i konzulatom Srbije i Crne Gore, pošto su u obe države, kako je rekao, "na vlasti kriminalci i mafijaši". Sudija Šomburg mu je obećao da će se Tribunal postarati da ne bude kontakata koje optuženi ne želi.

Šešelj se, zatim, žalio da je - prilikom transfera od Pritvorske jedinice do Tribunala - bio podvrgnut "fizičkom mučenju i zlostavljanju", pošto su mu stražari navukli pancir težak 20 kilograma, pa je morao da "četvoronoške ulazi u kola". Protestovao je, takodje, što rodbina, prijatelji i pravni savetnici koji žele da ga posete moraju da traže holandske vize. Pošto je Tribunal eksteritorijalan vize za posete optuženima bi, po njemu, trebalo da izdaju UN.

Konačno, Šešelj je protestovao i zbog odeće koju u Tribunalu nose sudije, tužioci i branioci, tvrdeći da ga to "frustrira" i "psihološki opterećuje" - jer ga asocira na inkviziciju - pa je tražio da u njegovom slučaju sudije i tužioci budu "pristojno gradjanski odeveni".

Sudija Šomburg je mirno odgovorio na sve "manje prigovore", i zaključio prvo pojavljivanje optuženog pred Tribunalom, koje je u slučaju Vojislava Šešelja trajalo rekordnih dva i po sata.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 136

PRIZNANJE SE ISPLATI: 11 godina zatvora za Biljanu Plavšić
PRVO POJAVLJIVANJE: Vojislav Šešelj ne razume 14 točaka optužnice
ZAMENA IDENTITETA: Da li je KFOR uhapsio pogrešnog Murtezija
SVEDOČENJE OPTUŽENOG: Miro "Brko" brani humanitarne razmene stanovnika
PREDSEDNIK I PARAVOJSKE: Kako je Milošević glumio da je iznenađen