Home



KAPETAN DRAGAN PROMENIO PRIČU I STRANU




Pod kakvim se okolnostima Dragan Vasiljković od svedoka optužbe pretvorio u svedoka odbrane Slobodana Miloševića i kakvu je ulogu u toj transformaciji imao Franko Simatović "Frenki", bivši visoki zvaničnik službe Državne bezbednosti Srbije?

Dragan Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan, svjedok na sudjenju MiloševićuDragan Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan, svjedok na sudjenju Miloševiću

U četvrtak 20. februara, na početku unakrsnog ispitivanja Dragana Vasiljkovića poznatog i kao "Kapetan Dragan", videlo se da Slobodan Milošević nije načisto kako da tretira svedoka optužbe. Da li da, naime, pokuša da ga diskredituje kao "plaćenika" koji se sada stavio u službu "druge strane", odnosno tužilaštva, ili će nastojati da ga "kupi" povladjujući svedokovoj beskrajnoj sujeti.

Nakon početnih petnaestak minuta - u kojima je Milošević par puta oprezno pomenuo Vasiljkovićevu reputaciju "plaćenika" - usledila je pauza. Po povratku u sudnicu bilo je jasno da se Milošević - ko zna na osnovu kojih kriterija ili informacija koje je u medjuvremenu mogao da dobije - opredelio za drugi pristup. Sugerisao je svedoku da se on u Krajini nije borio "iz koristoljublja, već iz patriotizma", na sta je Kapetan Dragan sa širokim osmehom olakšanja odgovorio: "Naravno."

Nakon toga Milošević je vešto vodio Kapetana Dragana kroz proces "korekcije" svega sto je prethodnog dana svedok izjavio u odgovorima na pitanja tužioca. Kada je, recimo, kategorički tvrdio da su sve oružane formacije u Krajini bile pod kontrolom "tajne službe, policije ili armije" svedok je, prema "korigovanoj verziji", imao u vidu "službe, policije i armiju Krajine" a ne, sačuvaj Bože, Srbije. Svečanost u Kuli maja 1997. na kojoj se slavio borbeni put Jedinice za specijalne operacije Službe državne bezbednosti Srbije je, prema "korigovanoj verziji", bila "pozorišna predstava za predsednika Miloševića", na kojoj su se uveliko "preuveličavali" ratni uspesi JSO. Mapa Jugoslavije na kojoj je obeleženo pedesetak lokacija u Hrvatskoj i Bosni na kojima su se od 1991. do 1995. tajno borile "Crvene beretke", a koju je Milošević na pomenutoj svečanosti sa velikom pažnjom razgledao, postala je "umetničko delo u bakru" na kojem su izražene neke "umetnikove vizije" a ne vojno-strateške informacije.

Razgovor izmedju optuženog i svedoka optužbe je, postepeno, postajao sve srdačniji, i na momente je ostavljao utisak jeftine melodrame u kojoj odbačeni "razbludni sin" sa velikim zakašnjenjem ali i utoliko većim oduševljenjem otkriva da ga "tata" ipak voli! Iako je, koliko do juče, živeo u ubedjenju da "tata" hoće da ga smakne, pa je zato tražio da se njegovi dvogodišnji kontakti sa haškim tužilaštvom ne obelodanjuju pre nego što počne da svedoči. Sa velikim olakšanjem Kapetan Dragan je priznao da "ima logike" u Miloševićevoj sugestiji da su Jovica Stanišić i Frenki Simatović - prenoseći mu poruku "s vrha" da će biti ubijen ukoliko ne "nestane sa Balkana" - zapravo hteli da ga zaštite od "zlog" Milana Babića koji mu je "radio o glavi".

Svedok koji u toku svedočenja promeni stranu je noćna mora svakog advokata, kako optužbe tako i odbrane. Tužilac Dermot Grum/Groome se, zato, našao pred ni malo lakim zadatkom da "rehabilituje" svog svedoka koji je prešao na suprotnu stranu, a da istovremeno ne dovede u pitanje ključne delove njegovog svedočenja o umešanosti srpskog MUP i JNA, odnosno Vojske Jugoslavije, u dogadjaje u Krajini.

U kratkom i efektnom dodatnom ispitivanju Grum je taj zadatak maestralno obavio. Suočio je Kapetana Dragana sa potpisanim izjavama koje je od avgusta 2001. do danas dao haškim istražiteljima, zatim sa transkriptom njegovog direktnog svedočenja u sredu, kao i sa intervjuima koje je svojevremeno dao beogradskim nedeljnicima NIN i Vreme, i konfrontirao ih sa odgovorima koje je dao na pitanja optuženog. Bilo je očigledno da je, izmedju prvog i drugog dana svedočenja u Hagu, Vasiljković jednostavno "promenio priču".

Može se, za sada, samo nagadjati zašto je Kapetan Dragan promenio priču i stranu. Da li, samo, zbog Miloševićevog podilaženja njegovoj beskrajnoj sujeti (bezbroj puta je pomenuo svoju "neverovatnu popularnost" i svoje vojničke podvige, posebno zauzimanje policijske stanice u Glini krajem jula 1992.) ili, možda, zbog nekih "poruka" koje su mu u medjuvremenu stigle iz Beograda.

Prilično naivno Vasiljković je naseo na tužiočevu zamku i priznao da je, nakon započetog svedočenja, imao telefonski kontakt sa Frenkijem Simatovićem u Beogradu. Pomislio je, verovatno, da tužilac ima snimak tog razgovora, pa je odgovorio potvrdno na pitanje da li je nakon početka svedočenja kontaktirao sa Frenkijem. Kada je shvatio da je pogrešio, pokušao je da se izvadi tvrdnjom da je razgovor trajao "20 sekundi" i da se javio Frenkiju samo da mu kaže da je "živ i zdrav."

Iznenadjujuće je da sudija Ričard Mej/Richard May, koji ne propušta da svakog svedoka pred svaku pauzu upozori da ne sme ni sa kim da razgovara o svom svedočenju, nije reagovao na ovo priznanje Kapetana Dragana. Delovao je kao da jedva čeka da svedok napusti sudnicu.

Vasiljkovićeva sreća je što sudskim većem ne predsedava nemački sudija Šomburg/Schomburg, koji je već dvadesetak svedoka, zbog mnogo manjih protivurečnosti u iskazima, upozorio da mogu da budu osudjeni zbog lažnog svedočenja. No, to ne znači da je - odlaskom Kapetana Dragana iz Haga - definitivno stavljena tačka na slučaj svedoka koji je promenio priču i stranu.

U njegovom se slučaju, naime, ne radi samo o eventualnom lažnom svedočenju - za koje se može izreči kazna do 7 godina zatvora i novčana globa do 100.000 eura - već i o mogućem pokušaju zastrašivanja svedoka ili mešanja u svedočenje, odnosno sudski postupak, za šta pravila Tribunala predvidjaju iste kazne.

Naravno, za to je neophodno dokazati da je bilo zastrašivanja ili mešanja, a tužilaštvo ne raspolaže snimkom razgovora svedoka optužbe sa jednim od osumnjičenih učesnika u "zajedničkim zločinačkim poduhvatima" u Hrvatskoj i Bosni. Nije, medjutim, isključeno da ti snimci postoje, u Hagu ili Beogradu. Ne bi, naime, bilo neobično da je holandska tajna služba posvetila izvesnu pažnju "gostu" sa reputacijom Kapetana Dragana; kao što ne bi bilo čudno da je Frenki Simatović pod nekakvim nadžorom svoje bivše, ili neke druge, službe u Srbiji. Ostaje tek da se vidi da li će ti snimci, ukoliko postoje, na neki način stiči do Haga. (kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 136

PRIZNANJE SE ISPLATI: 11 godina zatvora za Biljanu Plavšić
PRVO POJAVLJIVANJE: Vojislav Šešelj ne razume 14 točaka optužnice
ZAMENA IDENTITETA: Da li je KFOR uhapsio pogrešnog Murtezija
SVEDOČENJE OPTUŽENOG: Miro "Brko" brani humanitarne razmene stanovnika
PREDSEDNIK I PARAVOJSKE: Kako je Milošević glumio da je iznenađen