Home



GENERAL VASILJEVIĆ NA "INFORMATIVNOM RAZGOVORU" KOD MILOŠEVIĆA




Optuženi i bivši šef vojne službe bezbednosti zamenili uloge: Milošević postavlja pitanja a general Vasiljević odgovara. O "etničkom pročišćavanju" JNA i tajnom naoružavanju Slovenije i Hrvatske

Kada je u martu 1992. pozvan kod tadašnjeg predsednika Srbije, general Aleksandar Vasiljević je na početku razgovora rekao da je u vojnoj službi bezbednosti već skoro 30 godina i da mu je posao da postavlja pitanja na koja drugi moraju da odgovaraju, pa je Miloševića zamolio da ga "ne dovodi u obrnutu poziciju".

Milošević se, na to, nasmejao i rekao Vasiljeviću da mu neće postavljati pitanja, već da on sam kaže ono što smatra da bi ga moglo interesovati.

Jedanaest godina kasnije general Vasiljević se ipak našao u "obrnutoj poziciji". Nakon što je prethodno četiri dana odgovarao na pitanja tužioca, podvrgnut je unakrsnom ispitivanju od strane optuženog.

Na početku, Milošević je pokušao da ospori one delove Vasiljevićevog svedočenja u kojima je bilo reči o njegovom uticaju na JNA, republičku Teritorijalnu odbranu i MUP Srbije. Pozivajući se na ustave i zakone, tvrdio je da - kao predsednik Srbije - nije imao nikakva ovlašćenja, ili stvarnu kontrolu, ni nad vojskom, ni nad teritorijalnom odbranom, pa čak ni nad policijom. Vasiljević je, medjutim, ostao pri svemu što je na tu temu rekao u odgovorima na pitanja tužioca.

Da bi osporio Vasiljevićeve tvrdnje o "etničkom pročišćavanju" JNA nakon početka sukoba u Sloveniji i Hrvatskoj, Milošević je pročitao spisak 16 "najvažnijih generala" iz 1991. godine, ukazujući da su samo dvojica među njima Srbi, jedan Jugosloven, čak 8 Hrvati, a ostali Slovenci, Muslimani, Makedonci i Albanci. Vasiljević je odgovorio da je takva situacija bila na početku, ali ne i na kraju 1991., pošto su sredinom te godine počela smenjivanja i penzionisanja generala koji nisu bili srpske nacionalnosti. Milošević je, na to, pročitao prva dva imena sa svog spiska – generale Kadijevića i Adžića - i pitao da li su oni i na kraju 1991. bili na svojim položajima. Vasiljević je to potvrdio i zatražio od optuženog da čita dalje - Gregorić, Kolšek, Ružinovski, Spirkovski, Jurjević... - ali je Milošević rekao da "nema vremena".

Mnogo više uspeha Milošević je imao sa serijom od više desetina pitanja o tajnom naoružavanju Hrvatske i Slovenije, kao i o pritiscima i napadima na pripadnike JNA i članove njihovih porodica 1990. i, naročito, 1991. godine. Vasiljević, čija je služba vodila istrage o tim dogadjajima, je potvrdio sve navode optuženog o kanalima i količinama ilegalno uvezenog oružja, kao i o napadima na objekte i pripadnike JNA. Potvrdio je, takodje, i autentičnost čuvenog filma o "aferi Špegelj" koji je prikazan u januaru 1991. Vasiljević je rekao da je lično bio uključen u tajno snimanje hrvatskih ministara Špegelja i Boljkovca, i da je vojna služba bezbednosti od oktobra 1990. do januara 1991. tajno napravila oko 20 časova video i 120 sati audio snimaka o ilegalnom naoružavanju Hrvatske.

Tužilac Džefri Najs/Geoffrey Nice je uložio prigovor na ovu seriju pitanja, tvrdeći da izlazi izvan okvira Vasiljevićevog svedočenja i da je "sumnjive relevantnosti". Sudija Ričard Mej/Richard May se nije složio sa drugim delom tužiočevog prigovora, ukazujući da se veće "dosta bavilo naoružavanjem Srba", te da ne vidi razloga zašto se sada ne bi pozabavila i naoružavanjem Hrvata.

Unakrsno ispitivanje generala Vasiljevića nastaviće se u ponedeljak.(kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 135

KOSOVSKA ISTRAGA: Prvi pripadnici OVK pred Haškim tribunalom
MALA, MOBILNA, UBITAČNA I DISKRETNA: Kapetan Dragan raportira Slobodanu Miloševiću o "Crvenim beretkama"
NOVOZELANDSKA VERZIJA: Ko je na koga pucao u Sarajevu?
OSAM MESECI "ZA DŽABE": Zoran Žigić ponovo ostao bez branioca