Home



TOLIMIROVI TELEGRAMI IZ "KOLEKCIJE DRINSKOG KORPUSA"




Iskazom nekadašnjeg veziste Rogatičke brigade VRS, tužilaštvo u nastavku suđenja Zdravku Tolimiru, bivšem bezbednjaku Glavnog štaba VRS optuženom za zločine u Srebrenici i Žepi, dokazuje autentičnost teleprinterskih komunikacija sadržanih u takozvanoj kolekciji Drinskog korpusa, zbirci dokumenata zaplenjenih 2004. godine

Danko Gojković, svjedok na suđenju Zdravku TolimiruDanko Gojković, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Danko Gojković, svedok tužilaštva na suđenju Zdravku Tolimiru je u julu 1995. godine kao vezista u Rogatičkoj brigadi VRS bio zadužen za teleprintersku komunikaciju sa komandom Drinskog korpusa. O postupku kojim su se telegrami slali i primali preko teleprintera, i načinu na koji su pošiljke bile šifrovane i obeležavane, već je svedočio 2007. godine na suđenju "Srebreničkoj sedmorki". Njegov iskaz sa tog suđenja je danas uvršten u dokazni materijal.

U sažetku koji je pročitao tužilac navodi se da je Gojković u maju 2006. godine razgovarao sa istražiteljima tužilaštva koji su mu pokazali dokumente iz takozvane kolekcije Drinskog korpusa koja sadrži preko 300 hiljada stranica vojnih dokumenata, fotografija i mapa. Svedok se ne seća sadržaja tih dokumenata – poruka primljenih ili poslatih teleprinterom ali je na njima prepoznao svoj potpis. Među tim dokumentima su i izveštaji koji su za Tolimira stizali u Rogatičku brigadu kao i oni koje je Tolimir poslao iz komande brigade. Gojković je potvrdio autentičnost tih dokumenata.

Upravo suprotno je u unakrsnom ispitivanju nastojao da učini optuženi general. Ne ulazeći u njihov sadržaj, Tolimir je svedoku ukazivao na nepravilnosti u lociranju, čuvanju i identifikaciji pomenutih dokumenata zbog čega je, smatra, njihova autentičnost sporna. On je svedoka podsetio da je kolekcija Drinskog korpusa od 1996. do 2004. godine, kada je dospela u ruke tužilaštva, prebacivana sa lokacije na lokaciju, u BiH i Srbiji, te da je na tom putu mogla biti prepravljana ili dopunjavana.

Svedok je objasnio da nije znao gde su i kako čuvani dokumenti, i potvrdio da su mu istražitelji tužilaštva, prilikom razgovora u maju 2006. godine rekli da su ih dobili od "nekoga iz Republike Srpske". Način na koji su predstavnici tužilaštva tada razgovarali sa Gojkovićem, prema Tolimiru, takođe je razlog za sumnju u svedokovo tumačenje pojedinih dokumenta a time i u njihovu autentičnost. Optuženi naime smatra da su istražitelji navodili svedoka da daje odgovore koji odgovaraju tužilaštvu ta da su mu sugerisali kako je autentičnost spornih dokumenata već utvrđena i da se od njega očekuje samo da to potvrdi.

Na Tolimirovo pitanje da li su reči istražitelja uticale na njegovu ocenu autentičnosti dokumenata, svedok je odgovorio odrečno, naglasivši da je zaključke donosio samo na osnovu potpisa koje je prepoznavao. Suđenje se nastavlja iskazom novog svedoka optužbe.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 457

RAT KOMŠIJA: Karadžićeva doktrina naoružanog naroda
PRIVID SUKOBA: Ko je hteo da naoruža mrtve civile u Gruborima
SPAS U JADRU: Svjedok koji je preživio streljanje na obali rijeke
AGENT-PROVOKATOR: Šešelj tvrdi da je Arkan bio slovenačko-hrvatski špijun