Home



TOLIMIR OSPORAVA AUTENTIČNOST PRESRETNUTIH RAZGOVORA




Dokazni materijal na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem bezbednjaku Glavnog štaba VRS optuženom za zločine u Srebrenici i Žepi, dopunjen iskazima još dvojice pripadnika prislušne službe armije BiH koji su tokom 1995. godine presretali i snimali razgovore oficira vojske i policije bosanskih Srba

Zdravko Tolimir u sudnici TribunalaZdravko Tolimir u sudnici Tribunala

Svedok PW 050 je 1995. godine bio komandir jedne od jedinica prislušne službe Armije BiH stacionirane u takozvanom Južnom sektoru. Njegov iskaz iz marta 2007. godine u postupku protiv sedmorice oficira RS uveden je danas u dokazni materijal na suđenju Zdravku Tolimiru bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost u Glavnom štabu VRS.

Osim što je pripadnike svoje jedinice obučavao za praćenje i snimanje radio i telefonskih razgovora svedok je, kako se navodi u sažetku njegovog iskaza, transkripte snimljenih razgovora unosio u kompjuter, šifrovao i slao Službi za obradu podataka. U procesu transkribovanja, opisao je, vodilo se računa o tačnosti informacija koje se upisuju u sveske, odnosno prekucavaju u računar. Delovi snimka presretnutih razgovora koji bi i posle ponovljenog preslušavanja ostali nejasni, u transkriptu su se označavali rečju "nerazumljivo".

Na istoj lokaciji je u leto 1995. godine radio i drugi današnji svedok, predratni radio amater, koji je 2003. godine svedočio sa suđenju Vidoju Blagojeviću i Draganu Jokiću, a zatim 2006. i u postupku protiv "srebreničke sedmorke". Svedok PW 035 je, kako se navodi u sažetku njegovog iskaza, presreo i snimio dva razgovora oficira VRS, o kojima je proteklih godina bilo reči na svim suđenjima za srebreničke zločine pred Haškim tribunalom.

Prvi presretnuti razgovor zapisan je u svedokovoj beležnici, a zatim otkucan na kompjuteru, ali traka nije sačuvana. U njemu pukovnik Ljubiša Beara, tadašnji načelnik bezbednosti Glavnog štaba VRS traži od komandanta Drinskog korpusa generala Krstića da mu hitno pošalje 15 do 30 ljudi pošto ima još 3.500 "paketa" koje mora da "razdeli." Prema tužilaštvu, "paketi" su Bošnjaci zarobljeni nakon pada Srebrenice, a njihovo "razdeljivanje" je, zapravo, pogubljenje.

Drugi presretnuti razgovor je, osim u beležnici i prekucanom transkriptu, sačuvan i na audio snimku, a vođen je 2. avgusta 1995. između generala Krstića i pukovnika Dragana Obrenovića, tadašnjeg načelnika štaba Zvorničke brigade. Obrenović obaveštava Krstića da je zarobljeno još nekoliko Muslimana zaostalih iz kolone koja se probijala ka Tuzli, a Krstić naređuje da se "svi ubijaju redom" i da "ni jednog ne ostave živog".

General Tolimir osporava autentičnost transkripata presretnutih razgovora pa je i ovom prilikom, tokom unakrsnog ispitivanja, nastojao da potkrepi svoje teze o falsifikovanju beležnica sa transkribovanim presretnutim razgovorima, kao i o netačnom ili naknadno korigovanom sadržaju verzija prekucanih iz beležnica u računar. Obojica svedoka su međutim potvrdili autentičnost ovih dokumenata, odbacujući sugestije optuženog o falsifikovanju ili naknadnim korekcijama transkripata presretnutih razgovora oficira VRS iz 1995. godine koje je tužilaštvo uvelo u dokaze.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 457

RAT KOMŠIJA: Karadžićeva doktrina naoružanog naroda
PRIVID SUKOBA: Ko je hteo da naoruža mrtve civile u Gruborima
SPAS U JADRU: Svjedok koji je preživio streljanje na obali rijeke
AGENT-PROVOKATOR: Šešelj tvrdi da je Arkan bio slovenačko-hrvatski špijun