Home



DOKAZI IZ MASOVNIH GROBNICA




Hrvatski patolog Davor Strinović i psiholog Višnja Bilić svedočili o aktivnostima vladinih tela na ekshumiranju i identifikaciji leševa pronađenih u masovnim grobnicama na lokacijama u Krajini i Istočnoj Slavoniji, koja se navode u optužnici protiv bivših čelnika srpske tajne službe Jovice Stanišića i Franka Simatovića. Do sada identifikovani leševi 1.881 civila, a neidentifikovanih je još više od hiljadu

Davor Strinović, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku SimatovićuDavor Strinović, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću

Suđenje Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću nastavljeno je danas svedočenjem dvoje eksperata – zagrebačkog patologa Davora Strinovića i psihologa Višnje Bilić. Oni su svedočili o ekshumacijama i identifikacijama leševa iz masovnih i pojedinačnih grobnica u delovima Hrvatske gde su počinjeni zločini navedeni u optužnici protiv bivših šefova srpske Državne bezbednosti.

Jovica Stanišić je na početku današnje rasprave tražio da se obrati veću, ali bez prisustva javnosti. Po povratku na javnu raspravu je saopšteno je da on iz zdravstvenih razloga neće prisustvovati suđenju ove sedmice, ali je dao pristanak da se postupak nastavi u njegovom odsustvu.

Načelnik Instituta za patologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu Davor Strinović je do sada u četiri navrata svedočio u Hagu - u procesima protiv Slobodana Miloševića, Vojislava Šešelja i "Vukovarske trojke", a transkript njegovog iskaza u predmetu bivšeg predsednika RSK Milana Martića danas je uveden u dokaze.

U svedokovom ekspertskom izveštaju, koji je takođe uveden u dokaze, izloženi su rezultati ekshumacija, obdukcija i identifikacije žrtava sa više mesta zločina navedenih u optužnice. Radi se o krajinskim selima Baćin, Saborsko, Škabrnja, Bruška i Vukovići, a pominju se i mesta Erdut i Dalj u Istočnoj Slavoniji. Prema nalazima hrvatskih forenzičkih timova, većina žrtava čiji su leševi pronađeni na tim lokacijama ubijena je hicima iz vatrenog oružja. Jedan deo ubijenih stradao je, kaže Strinović, od hitaca ispaljenih u potiljak iz neposredne blizine.

Budući da odbrana zbog kasnog obelodanjivanja nekih dokumenata nije bila spremna za unakrsno ispitivanje Strinovića, usledilo je glavno ispitivanje Višnje Bilić, službenice hrvatske Uprave za zatočene i nestale. U njenom izveštaju se navodi da je do sada identifikovano 3.100 osoba čiji su leševi pronađeni u masovnim grobnicama koje su u Hrvatskoj nastale do leta 1995. godine. Među njima je 1.881 civil, od čega je 1.488 Hrvata. Do danas nije identifikovano još 1.029 osoba.

Svedokinja je učestvovala u ekshumacijama leševa u selu Baćin, gde je u oktobru 1991. godine ubijeno 56 hrvatskih civila, a potom je bila i na lokaciji Daljski Atar gde su u lokalnom bunaru otkrivena 23 tela. Radi se, objasnila je, o hrvatskim žiteljima Dalja koji su u periodu od 1991. i 1992. godine izvođeni iz svojih domova. Tela onih koji su ranije izvedeni pronađena su bliže dnu bunara, dok su pri vrhu bili leševi civila koji su kasnije nestali.

Optužnica tereti Stanišića i Simatovića da su u okviru zajedničkog zločinačkog poduhvata sa tadašnjim srpskim političkim i vojnim vrhom, organizovali i koordinirali aktivnosti policijskih i paravojnih formacija u Bosni i Hrvatskoj, među kojima je i "Milicija Krajine" i jedinice koje su delovale u Istočnoj Slavoniji.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 455

KRIZA IDENTITETA: Da li je Karadžić Bošnjak, Crnogorac ili Srbin-Hercegovac?
OPSTANAK: Odiseja preživelog iz Srebrenice
ZATIRANJE SIMBOLA: Minareti srušeni, temelji iskopani
"MEMORIJA PAMĆENJA": Ono što nije rečeno se ne zaboravlja