Home
TOLIMIR OSPORAVA BROJ ŽRTAVA U SREBRENICI
Broj od 7.000 žrtava, naveden u optužnici koja ga tereti za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi, Zdravko Tolimir smatra netačnim a izveštaj tužilaštva o rezultatima srebreničke istrage, nepouzdanim
Dušan Janc, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru
Istražitelj tužilaštva Dušan Janc vratio se na klupu za svedoke kako bi odgovorima na pitanja optuženog Zdravka Tolimira dovršio svoj iskaz o najnovijim rezultatima srebreničke istrage haškog tužilaštva.
Janc, koji je od 2003. godine uključen u srebreničku istragu, u izveštaju navodi broj od 6.557 do sada identifikovanih žrtava iz Srebrenice, kao i 1.300 osoba koje još nisu identifikovane a čija se imena nalaze na spisku Međunarodne komisije za nestala lica.
Zdravko Tolimir, bivši Mladićev pomoćnik za bezbednost i obaveštajne poslove u Glavnom štabu VRS, osporava pouzdanost tih podataka. Kako je u unakrsnom ispitivanju sugerisao, Tolimir smatra da se Janc koristio nepouzdanim izvorima kao sto su spiskovi nestalih osoba na kojima se, kaže, mogu naći "i imena živih ljudi". Te tvrdnje je danas ilustrovao ukazivanjem na ime osobe sa spiska nestalih Federalne komisije za nestale, za kojeg se ispostavilo da živi u Americi.
Identitet te osobe nije otkriven javnosti, ali je Janc odbacio sugestije optuženog objasnivši da u izradi svog izveštaja nije koristio podatke sa spiska Federalne komisije, već isključivo evidenciju Međunarodne komisije za nestala lica (MKNL) i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK). Podaci sa ovih spiskova ažuriraju se svakih nekoliko meseci rekao je Janc iznevši pretpostavku da se ime pomenute osobe "verovatno i ne nalazi na spiskovima MKNL i MKCK". Nakon provere, u pauzi rasprave, istražiteljeva pretpostavka je potvrđena.
Prema Tolimiru, nepouzdani su i rezultati ekshumacija masovnih grobnica budući da su u njima, kako je sugerisao, pokopane i žrtve oružanih sukoba nakon pada Srebrenice kao i posmrtni ostaci žrtava ranijih okršaja iz 1992. i 1993. godine. Svedok je to negirao ukazujući da je primenom analize DNK, kojom je upotpunjenja metodologija identifikaciji žrtava, mogućnost greške svedena na minimum.
Na Tolimirovo pitanje šta predstavlja brojka od 7.000 žrtava, navedena u optužnici, istražitelj tužilaštva je rekao da se radi o ukupnom broju osoba sa spiska nestalih u srebreničkoj operaciji VRS. U grobnicama su pronađeni posmrtni ostaci 5.777 žrtava dok se još 1.300 osoba vodi kao nestalo. Ostaci približno 800 osoba pronađeni su na površini te se za njih ne može sa sigurnošću utvrditi uzrok smrti ali se "razumno" može zaključiti da su poginule u borbama. Na žalost zaključio je Janc, verovatno nikada neće moći sa sigurnošću da bude utvrđeno kako je svaka od tih osoba izgubila život.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 453
OPASNIJI OD NATO: Karadžić osporava medijske izvještaje o Sarajevu
TAČKA NA LJUBOTEN: Potvrđena presuda Boškoskom i Tarčulovskom
CRVENA BERETKA: Sve jedinice pod jednom kapom
UBISTVO BEZ PUCNJA: Čime se ponosio Deseti diverzantski odred