Home



JEDNO TELO U ČETIRI GROBNICE




Nakon višegodišnje istrage u Srebrenici i Žepi je, prema najnovijem izveštaju haškog tužilaštva, identifikovano ukupno 6.557 žrtava. O tome je na suđenju Zdravku Tolimiru svedočio istražitelj tužilaštva Dušan Janc

Mapa na kojoj su označene sve do sada otkrivene grobnice na području Srebrenice kao i jedna u kojoj su žrtve zločina u ŽepiMapa na kojoj su označene sve do sada otkrivene grobnice na području Srebrenice kao i jedna u kojoj su žrtve zločina u Žepi

Broj identifikovanih srebreničkih žrtava, prema najnovijem izveštaju o rezultatima istrage haškog tužilaštva, dostigao je cifru od 6.557, dok se na spisku Međunarodne komisije za nestala lica nalazi još oko 1.300 imena osoba čiji ostaci nisu pronađeni ili identifikovani.

O tim je rezultatima na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem bezbednjaku Glavnog štaba VRS, optuženom za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi u leto 1995. godine, svedočio autor izveštaja, istražitelj tužilaštva Dušan Janc.

Janc je u srebreničku istragu tužilaštva uključen 2003. godine i do sada je sastavio četiri izveštaja. Najnoviji, u koji su uključeni podaci o novootkrivenim grobnicama i ekshumacijama, završen je u aprilu ove godine. Cilj izveštaja, rekao je Janc, je da se Raspravnom veću predoči ažurirani broj srebreničkih žrtava, broj grobnica iz kojih su ekshumirani njihovi ostaci kao i drugi forenzički dokazi koji ukazuju na vezu tih nalaza sa događajima opisanim u optužnici.

U postupku uspostavljanja te veze, opisao je Janc, polazna osnova su najčešće bili iskazi svedoka, očevidaca ili preživelih sa masovnih pogubljenja navedenih u optužnici. Tragom njihovih iskaza tim istražitelja, forenzičara, arheologa i antropologa je na terenu dolazio do lokacija gde su otkrivane masovne grobnice i prikupljeni predmeti koji su pomogli u rekonstrukciji srebreničkih zločina.

Janc je sačinio i mapu na kojoj su označene sve do sada otkrivene grobnice na području Srebrenice kao i jedna u kojoj su žrtve zločina u Žepi. Na posebnom grafikonu predočena je veza između primarnih i sekundarnih grobnica kao i veze između više sekundarnih grobnica.

Veze između primarnih i sekundarnih grobnica uspostavljane su na osnovu forenzičkih dokaza kao što je vrsta zemljišta, polen, ili predmeti poput izlomljenog stakla čime je na primer uspostavljena veza između primarne grobnice na otpadu fabrike stakla u Kozluku i sekundarne grobnice u Čančarima. DNK analizom posmrtnih ostataka utvrđivan je identitet žrtava ali se dešavalo, naveo je istražitelj, da su delovi tela jedne žrtve pronađeni u dve, tri a u jednom slučaju čak u četiri masovne grobnice.

Osim iz grobnica, prikupljani su i takozvani površinski ostaci, najviše na pravcu kojim se kretala kolona vojnika i civila u pokušaju proboja do Tuzle. Od ukupno 960 žrtava čiji su ostaci pronađeni na površini, identifikovano je 703, naveo je Janc.

Srebrenička istraga i dalje traje, rekao je Janc, ukazujući da će broj žrtava u budućnosti svakako porasti sa otkrivanjem novih grobnica i identifikacijom nedavno ekshumiranih posmrtnih ostataka žrtava.

Optuženi Tolimir je za unakrsno ispitivanje istražitelja Janca, koje će početi u ponedeljak, tražio šest sati.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 453

OPASNIJI OD NATO: Karadžić osporava medijske izvještaje o Sarajevu
TAČKA NA LJUBOTEN: Potvrđena presuda Boškoskom i Tarčulovskom
CRVENA BERETKA: Sve jedinice pod jednom kapom
UBISTVO BEZ PUCNJA: Čime se ponosio Deseti diverzantski odred