Home



TOLIMIROVO "SLIKOM NA SLIKU"




Dokumentarnim snimcima iz Srebrenice i vazdušnim fotografijama tog područja koje je u dokaze uvelo tužilaštvo, optuženi Zdravko Tolimir je u nastavku unakrsnog ispitivanja bivšeg vođe srebreničke istrage suprotstavio snimke iz italijanskog igranog filma "Rezolucija 819", tvrdeći da prikazane "izmišljene scene" ne odgovaraju "realnim scenama" iz Srebrenice

Plakat za igrani film Plakat za igrani film "Rezolucija 819"

Nastavak unakrsnog ispitivanja bivšeg šefa srebreničke istrage tužilaštva Tribunala Žan/Jean-Rene Rueza, od strane optuženog Zdravka Tolimira optuženog za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi 1995. godine odvijao se danas u znaku vizuelnih medija. Optuženi je naime nakon serije pitanja o vazdušnim snimcima područja Srebrenice u leto 1995. godine, koje je tužilaštvo dobilo od američke vlade, pitao Rueza da li bi preko svojih "američkih veza" mogao da pomogne odbrani da dođe do vazdušnih snimaka koji njega interesuju.

A Tolimira, kako je objasnio, interesuju vazdušni snimci okupljanja i kretanja kolone od oko 15.000 vojnika i civila koji su, nakon ulaska Mladićevih snaga u Srebrenicu, pokušali da se kroz šume i preko planina izvuku na teritoriju pod kontrolom Armije BiH. Optuženi veruje da bi se na tim snimcima videlo da je veliki broj vojnika iz te kolone stradao u zasedama koje su im postavile srpske snage, ili u pokušajima proboja kroz srpske linije, a ne u organizovanim masovnim egzekucijama kako dokazuje tužilac.

Ruez je odgovorio da od Amerikanaca nikada nisu traženi vazdušni snimci "koji se odnose na vojnu istoriju pada enklave", odnosno na sukobe između srpskih snaga i pripadnika 28. Divizije Armije BiH. To je prepustio "istoriji" a on je istraživao sudbinu hiljada srebreničkih muškaraca koji su zarobljeni ili su se sami predali Mladićevim snagama. Vazdušni snimci dobijeni od američke vlade su potvrdili iskaze preživelih svedoka i bili su od velikog značaja za pronalaženje masovnih grobnica na skrovitim i nedostupnim lokacijama.

Mada je nakon toga prešao na drugu temu Tolimir je ostao u sferi vizuelnih medija. Pokazao je svedoku nekoliko ïnserta i fotografija iz igranog filma "Rezolucija 819" italijanskog reditelja Đakoma Batiata/Giacomo Batiatto. Ukazao je da su u filmu navodi da se "bazira na istinitim događajima" iz Srebrenice, te da je zasnovan na iskustvima šefa srebreničke istrage koji se u filmu zove Kalvez a ne Ruez.

Optuženi je od svedoka tražio da to potvrdi što je Ruez i učinio naglasivši međutim da nije imao nikakvu ulogu ni u pisanju scenarija ni u realizaciji filma. Nakon serije pitanja o načinu na koji je u filmu predstavljena srebrenička operacija i general Ratko Mladić Ruez je, ukazujući da je po struci policijski inspektor a ne filmski kritičar, istakao da je reč o igranom filmu a ne o dokumentarnoj rekonstrukciji događaja u Srebrenici, ponavljajući da nema nikakve veze sa konceptom i realizacijom tog dela.

Konačno, Tolimir se i danas pozvao na navodnu izjavu Mirsada Tokače o "500 živih Srebreničana koji su se vodili kao nestali". Intervenisao je tužilac Piter Mekloski/Peter McCloskey predočavajući sudijama demanti Istraživačko-dokumentacionog centra u kojem se navodi da je ta Tokačina izjava "istrgnuta iz konteksta", budući da se nije odnosila na Srebrenicu već na njegov višegodišnji rad na utvrđivanju "ljudskih gubitaka" u BiH, tokom kojeg je utvrđeno da na raznim popisima nestalih ima oko 500 ljudi za koje je u međuvremenu utvrđeno da su živi.

Suđenje generalu Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost i obaveštajne poslove optuženom za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi, nastavlja se u četvrtak 13. maja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 451

PROMAŠENA TEMA: Karadžić ignoriše stradanja sarajevske djece
SVE NA POKOJNIKA: Ko je Mandiću naložio da pošalje depešu za početak rata?
IMAGINACIJA I/ILI STVARNOST: Filmska kritika generala Zdravka Tolimira
PETOGODIŠNJI PLAN: Šešelj najavljuje još deset slučajeva nepoštovanja suda