Home
POLICIJA U NADLEŽNOSTI KRIZNOG ŠTABA
Odbrana prvog ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske Miće Stanišića tvrdi da je Krizni štab u Doboju "prekinuo lanac odlučivanja u MUP" tokom 1992. godine zahtevajući od načelnika policije da sprovodi njihove odluke i izveštava ih o radu
Obren Petrović, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Drugog dana unakrsnog ispitivanja bivšeg šefa dobojske policije Obrena Petrovića, branilac Miće Stanišića je nastojao da dokaže da njegov klijent, kao ministar unutrašnjih poslova u vladi bosanskih Srba, nije mogao da utiče na rad policije u Doboju u prvoj polovini 1992. godine. Stanišić se, sa Stojanom Župljaninom, načelnikom Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka, tereti za zločine nad nesrbima u 20 bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine.
Zbog prekida komunikacijskih veza i odsečenosti Bosanske Krajine od Pala, kontrolu nad dobojskom policijom su u to vreme, po braniocu, imale lokalne vojne i civilne vlasti. On je ukazao na dokument lokalnog Kriznog štaba od 15. maja 1992. godine u kojoj se Stanici javne bezbednosti naređuje da sprovodi odluke Štaba i podnosi mu izveštaje o svom radu. Branilac je istakao da je time "presečen lanac odlučivanja" u MUP, sa čime se svedok složio.
Pored Kriznog štaba, tvrdi odbrana, major Milovan Stanković, koji se predstavljao kao komandant odbrane grada, pretpočinjavao je jedinice policije i angažovao ih u vojnim akcijama, što je svedok takođe potvrdio. Sem Stankovića, i Crvene beretke koje su učestvovale u preuzimanju vlasti u Doboju su mogle da pretpočinjavaju pripadnike policije, a to, prema navodima odbrane, znači da MUP ne snosi nikakvu odgovornost za njihove postupke, već je sve bilo pod nadležnošću vojnih pravosudnih organa.
Branilac bivšeg ministra policije Miće Stanišića, osvrnuo se i na svedokov iskaz da je dobio otkaz bez disciplinske procedure uz obrazloženje da nije uspostavio red u opštini i da je pomagao Bošnjake i Hrvate, kao i da ministru zamera što ga nije saslušao. Branilac je svedoku predočio pravilnik o disciplinskoj odgovornosti u ratnom stanju prema kojem je ministar imao ulogu drugostepene žalbene komisije i mogao je da sasluša svedoka jedino u slučaju da je on podneo zvaničnu žalbu. Svedok je međutim rekao da uprkos proceduri iz pravilnika, on nikada nije saslušan ni u okviru prvostepene disciplinske procedure, te nije imao priliku ni da se žali.
Stanišićev branilac je nakon toga ukazao da se Petrović ponovo vratio u policiju sredinom 1994. godine, a da je imenovanje odobrio upravo Stanišić, što po njemu pokazuje da mu "očigledno nije zamerio saradnju sa Muslimanima”, kao što je svedok tvrdio.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2010-05-10 TEROR "CRVENIH BERETKI" U DOBOJU
- 2010-05-07 KAKO JE MOMČILO MANDIĆ "PODIZAO SEBI ZNAČAJ"
- 2010-05-06 ODBRANA: SVEDOCI OPTUŽBE KORUMPIRANI I NEKOMPETENTNI
- 2010-05-12 SARADNJA POLICIJE I CRVENIH BERETKI U DOBOJU
- 2010-05-17 EKONOMSKA EMIGRACIJA ILI ETNIČKO ČIŠĆENJE
- 2010-05-18 PRISTRASNOST ILI ODRAZ STVARNOSTI?
TV Tribunal 452
IZVRTANJE STVARNOSTI: Karadžićev teror nad Sarajevom ili teror Sarajeva nad Karadžićem?
ODBRANA MINISTRA POLICIJE: Plave šapke su bile nemoćne pred Crvenim beretkama
RADIKALSKO "PROSVETLJENJE": Da li se svedok predomislio ili su ga predomislili?